Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

Adapazarı Demokrasi Meydanı'nda toplanan Türk Eczacıları Birliği 20. Bölge Sakarya Eczacı Odası Başkanı Orhan Yontar ve yönetim kurulu üyeleri, "14 Mayıs Eczacılık Günü"nü kutladı.

Türk Eczacıları Birliği 20. Bölge Sakarya Eczacı Odası Başkanı Orhan Yontar, anıta çelenk bıraktı.

Başkan Yontar, şu açıklamayı yaptı:

"Ülkemizde modern eczacılığın temellerini oluşturan ik eczacılık sınıfının kurulduğu ve ilk eczacılık dersinin verildiği tarih olan 14 Mayıs 1839'dan bugüne tam 183 yıl geçti. Eczacılık mesleğinin ülkemizde bilimsel bir nitelik kazandığı gün olan 14 Mayıs, Eczacılık Günü ve Bayramı olarak kutlanmaktadır. Mesleki tarihimizde çok özel bir yere sahip olan bugünü, Türk Eczacılar Birliği olarak bölge eczacı odalarımız, eczacı kooperatiflerimiz, eczacılık fakültelerimiz ve 40 bin eczacymiz ile birlikte kutlamanın kivancını yaşıyoruz.

Toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, daha nitelikli bir sağlık hizmeti sunulması ve daha iyi bir sağlık ortamının tesisi için yoğun çaba sarf eden bir mesleğin mensubu olmanın gururuyla yolumuzda yürümeye devam edecek, nice 14 Mayıs'i yine hep birlikte kutlayacağız.

Pandemi döneminde yaşananlar, eczacının mesleki bilgisinin değerini ve olağanüstü dönemlerde oynadığı kritik rolleri gözler önüne sermiştir. Hasta odaklı bir perspektiften bakıldığında, sağlık hizmet sunumuna ilişkin gerekli düzenlemeleri yapılması ve sağlık çalışanları arasında daha etkin bir görev paylaşımının olması gerekmektedir. Artık eczacıların ve eczanelerin hakkı teslim edilmelidir.

Bu vesileyle salgınla mücadelede en ön saflarda yer alan, olağanüstü şartlarda sağlık hizmeti sunarken hayatlarını kaybeden 76 meslektaşımızın, 24 eczane teknisyenimizin ve 2 eczacı odası çalışanımızın aziz hatırasını saygıyla anıyoruz.

Bilimsel eczacılığın 183'üncü yıl dönümünde bütün meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü'nü kutluyoruz."