Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı

Söğütlü'de kurulan karma organize sanayi bölgesi için ön protokol toplantısı bugün Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası'nda yapıldı. 38 firmanın katılım sağladığı ön protokol toplantısında firmaların ortalama yatırım maliyeti 290 milyon TL oldu.

Ön protokol toplantısında konuşan Söğütlü Belediye Başkanı Selçuk Kurt yeni organize Sanayi Bölgesi'nin hayırlı olmasını dilerken Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Akgün Altuğ ise, "Söğütlü karma OSB'miz 200-300 dönüm civarında bunu da yatırımcılarımıza eşit şekilde ayırıyoruz. Bugün 38 firma ile sözleşme imzalama duruma geldik. İnşallah Söğütlü'de süreyi kısa tutarız ve arazileri bir an önce sizlere teslim ederiz" dedi.

Akgün konuşmasının devamında yatırımcıların çoğunun İstanbul'dan geldiğini belirterek, "Sizlerin çoğu İstanbul'dan geliyorsunuz. Sizlerden ricamız vergi dairelerinizi de Sakarya ya taşımanız" şeklinde konuştu.

Sonrasında konuşan Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Polat, "Bugün bu aşamaya gelmekten gurur duyuyoruz. Bizler geçici kurucularız. Burayı alt yapı çalışmalarının ardından sizlere devredeceğiz" ifadeleri kullandı.

Son olarak konuşan OSB müteşebbis heyeti Başkanı Gökhan Tiryaki, "Ulusal karayolu hatları, demiryolu yük-yolcu hatları ve limanı ile sahip olduğu güçlü ulaşım altyapısının yanı sıra pazara yakınlığı, hammadde ve ara mamul temininde lojistik kolaylığı ile sanayi- teknoloji ağına kolay ulaşım imkanları ile ülkemizin üretim üssü haline gelen ilimizin gerçek anlamda bir üretim üssü olmasına gayret ediyoruz.

Bugün bu toplantıya sözleşme imzalamaya davet ettiğimiz firmaların bize verdikleri formlara göre; OSB sahasındaki tesisleri için ortalama yatırım maliyetleri 290 milyon TL, ortalama istihdam sayıları 137 kişi, ortalama kadın istihdam sayıları 35 kişi, ortalama yıllık ciroları 900 milyon TL, ortalama yıllık ihracat miktarları 475 milyon TL olarak planlanmaktadır.

Amacımız çevresel duyarlılık, tarafsızlık ve hukuka uygunluk ilkeleri içerisinde yatırımcıların ihtiyaç duyduğu tüm altyapı unsurlarını sağlayarak, en uygun sanayi alanlarını oluşturmak, Söğütlü bölgesine nitelikli, yeni nesil teknoloji üreten, yeşil üretim odaklı faaliyet gösteren firmalar kazandırarak bölge ve ülke istihdamına katkı sağlamaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Söğütlü OSB'de yatırım yapmak isteyen firmalar kısaca kendini tanıttı ve sözleşmeler imzalandı.