Fuat Koçer/Sema Bozkaya

Yeni yargı paketine eklenecek olan bir madde ile sosyal medyada hakaret edene uzlaşmaya gönderilmeden para cezası uygulanacak.

8. yargı paketinde yeni eklenecek olan sosyal medyada kişilere hakaret edenler hakkında suç duyurusunda savcılık kişi hakkında soruşturma açarak ceza ödeme tebliği gönderecek. Her beş dosyadan biri sosyal medyada hakaret suçuyla ilgili savcılık tarafları uzlaşmaya göndermeyecek 3 ay 15 gün üzerinden günlüğü 100 TL den 10 bin 500 TL para cezası verebilecek.

Gündemin ve sokağın nabzını tutmayı sürdüren HALK54 ekibi, Adapazarı sokaklarında vatandaşlara sosyal medya üzerinden yazılı yorum olarak hakaret edenlere yönelik günlüğü 100 TL para cezası uygulanması öngörülmesiyle ilgili hakkındaki düşüncelerini sordu.

Gazze’de can kaybı 34 bin 151’e yükseldi Gazze’de can kaybı 34 bin 151’e yükseldi

HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlar, para cezasının caydırıcı bir etken olmayacağını onun yerine hapis cezasının verilmesi gerektiğini vurguladı. Vatandaşların bir kısmı ise insanların bilerek kendilerine hakaret ettirip bu işi ticarete dönüştüreceğini düşünüyor. Halkın geneli 8. yargı paketine eklenecek olan bu yasayı doğru bulmuyor. Hapis cezasının eklenmesi gerektiğini düşünüyor.