Hüseyin Cumalı

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Uğur Kutay, geçtiğimiz hafta Birgün Gazetesi’ndeki köşe yazısında Sapancalı tarikat lideri Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızını müridi Kadir İstekli ile "evlendirmesi" olayını değerlendirdi. Kutay yazısında peygamber efendimiz Hz. Muhammed'e yönelik ifadeleri nedeniyle ülke genelinde büyük tepki aldı. Dindar kesimden bazı oluşumlar Uğur Kutay'ı protesto gösterileri düzenlerken, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Halkın Bir Kesiminin Benimsediği Dini Değerleri Alenen Aşağılama" suçundan soruşturma başlatıldı.

Kutay'a tepki gösterenler arasında Sakarya'da açtığı "dergah"ta sohbet düzenleyen, kendisini Sakaryevi olarak tanıtan Mustafa Atmaca isimli şahıs da yer aldı. Mustafa Atmaca'nın  sosyal medyada yayınlanan görüntüsünde kullandığı ifadeler ise bazı kesimlerin tepkisini çekti. Paylaştığı video da Atmaca, “"Bir öğretim görevlisi Müslüman bir ülkede Müslümanların baş tacı her şeylerinden kıymetlisi olan peygamberlerine bir rezillik, bir terbiyesizlik yapıyor. Bunun hemen acilen cezasının kesilmesi lazım. Bir de utanmadan birileri çıkıyor onları desteklemek babında yürüyüş yapıyorlar. Böyle bir saçmalık kabul edilebilir bir şey değil” dedi.

İkinci el konutlar için yeni proje geliyor İkinci el konutlar için yeni proje geliyor

Atmaca, “Biz Çorum'da programda olduğumuz için -Uğur Kutay'a protesto yürüyüşü yapanlara - katılamadık. Sakarya'da olsaydık o kardeşlerimize katılmak isterdik. Hatta en önde olmak isterdik ki bir şey olursa bize olsun. Şu değersiz varlığımız Resulü Ekrem'in hürmeti için bir şeyler yapıp da değer kazanmış olsun. Şunu da söylemek lazım; devletimizin çok güzel girişimleri var. Başörtüyü muhafaza kanunları çıkarıyorlar. Ama en başta Resulü Ekrem (SAV), Allah ve resulünü muhafaza kanunları olmalı” diye konuştu.

Atmaca, “Onlara hakaret etmeleri biz normal karşılayamayız. Sessiz bir şekilde kalırsak taktığımız sarığın ne kıymeti kalır? O haseple böyle bir şeyin affı da yoktur, sağduyusu da yoktur, müsemması da yoktur. Devletimiz de bunu böyle bilsin. Devletimiz bu müdahaleyi kendi yapması gerekir ama yapmıyorsa biz yaparız yani sorun yok. Bu noktada bizim bir çekingenliğimiz de yok. Bu artık Müslümanların burasına kadar geldi. İfade özgürlüğü diye saçma sapan şeyler söylüyorlar. O zaman ifade özgürlüğü varsa Mustafa Kemal paşaya atsınlar yani herkes istediğini atsın. Niye kanunla onu korumuşlar ki. Nasıl böyle bir rezilliği yapabilir birisi; yapar yapmaz hemen nasıl tutuklanmaz bir de utanmadan bunun ikinci etabı olarak birileri onu destekleyerek nasıl yürüyüş yapabilir” dedi.

Atmaca, “İfade özgürlüğü gibi saçma sapan kelimeler uydurup bizi kandırmalarına izin vermeyelim. O zaman bize de dil koparma özgürlüğü... Ben de böyle bir şey yapayım yani, yanımda peygambere hakaret eden varsa dilini kopartırım. Bu özgürlüğüm var benim. Böyle saçmalık olur mu? Kendin saçma sapan bir ifade kullanıyorsun. Sonra onu mantıklıymış gibi güdüyorsun. Dil koparma özgürlüğü bir de çıkartalım. Parmak koparma özgürlüğü... Karikatür çizenin parmağını kopartırız biz” diye konuştu.

Atmaca, “Yanımızda böyle bir şey yaparsa cezasını direkt keseriz biz. Bizim de bu özgürlüğümüz var deyip bunları uygulayalım o zaman. Bunlar mantıklıysa. Ki bizim yaptığımız mantıklı aslında. İnsan kendi anne babasına küfredilmesini, kendine küfredilmesini istemez. Bunu da gidip şikayet ettiği zaman hukukta bir karşılık bulabiliyor. Ama bizden hepimizden kıymetli olan varlık sebebimiz Allah'ın yedi kat göğün Hakanının habibi sevgilisi olan efendimiz Muhammed Mustafa (SAV) kimsenin hakaret etmeye cüret etmesi özellikle bu memlekette mümkün olmaması lazım” dedi.

Atmaca, “Devletimize söylüyoruz bunun tabii ki en başta gereğini devletimiz yapması lazım. Ama devlet yapmıyorsa artık terbiyesizliğin bu ölçüdeki şeklinin karşılığını Müslümanlar verir. Hocam seni işte alır içeri atarız. Sorun yok kardeşim. Birileri efendimize hakaret edecek, ben ona ses çıkartmayacağım... Ben dışarıda olup da vicdanımın hapsinde mahpus olacağıma gereğini yapar içeride mahpus olurum. Bunun da bir sorunu yok yani... Ama bunu bütün Müslümanlar, devletin en başından altına kadar vicdanına sorsunlar kendime hakaret edene ceza kestiriyorum Allah ve resulune hakaret edenlere işte açığa alınma, soruşturma başlatıldı bilmem ne... ....... Bu tip edepsizliklere ve terbiyesizliklere bundan sonra eğer devlet el koymuyorsa biz gereğini yapacağız” diye konuştu. 

Sakaryaevi tahrikat lideri Mustafa Atmaca, 19 Ekim 2022 günü yine sosyal medyada gündem olmuştu. Nakşibendi tarikatının Hâkkânî kolunun kurucusu olarak bilinen Şeyh Nazım Kıbrısi’nin Sakarya vekili olarak bilinen ve Sakaryevi adını kullanan Mustafa Atmaca, evinin bulunduğu Şeker Mahallesi’nde akşam saatlerinde bir grup tarikat mensubu ile sesli zikir çekti. Ne zaman çekildiği belli olmayan görüntüler sosyal medyada gündem olmuştu.

UĞUR KUTAY NE YAPMIŞTI?
Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi  Uğur Kutay, Birgün Gazetesi’ndeki köşe yazısında Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşındayken müridi Kadir İstekli ile "evlendirmesi" olayını değerlendirirken Peygamberimiz Hz. Muhammed için bunları yazmıştı:

“Peygamber Muhammed’in sübyancı olduğunu düşünmüyorum. Sübyancılık (pedofili) olarak tanımlanan hastalık hali, bir ‘predatör’ davranışını da beraberinde getirir. Yani pedofil şahıs, sürekli istismar edecek yeni çocuklar arar. Peygamber Muhammed’in, en yakın arkadaşı ve halifesi olan Ebubekir’in 6 yaşındaki kızı Ayşe’yle nikâhlanması ve Ayşe 9 yaşındayken de cinsel ilişkiye girmesini onaylamam elbette imkânsız” 


Kendisini Sakaryevi olarak tanıtan ve şehir merkezinde "dergahı" bulunan Mustafa Atmaca isimli şahıs, Peygamber efendimize hakaret eden Uğur Kutay isimli öğretim görevlisine tepki gösterirken ifade özgürlüğü gibi dil koparma ve parmak koparma özgürlüğü istedi. Atmaca, bu durumlarda devletin gereğini yapmaması halinde kendilerinin yapacaklarını söyledi