7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde, Kamu İşveren Heyeti ile zam konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine yetkili konfederasyon Memur-Sen, zam konusunda nihai karar için Hakem Kurulu'na çağrı yapmıştı.

26 Ağustos'ta çalışmalarına başlayan kurul 5 kez bir araya geldi.

Bakan Koca'dan grip aşısı uyarısı: Lütfen ihmal etmeyin Bakan Koca'dan grip aşısı uyarısı: Lütfen ihmal etmeyin

Hakem Kurulu'nda yapılan oylamada, zam teklifi 5'e karşı 6 oyla kabul edildi.

Emekliler Derneği Sakarya Şube Başkanı Sinan Turan TV264 ve Medyabar mikrofonlarına yaptığı açıklamada "Sanki enflasyonun artmasına emekli ve memur sebep. Emeklinin memurun ne günahı var!" ifadelerini kullandı. 

Başkan Sinan Turan, olması gereken maaşları söyleyerek, “Hakem kurulu ve TUİK denen kurulu biz hiç anlayamadık. 2002’den beri alsak 257 lira olan emekli maaşından insanlar 15 gram altın alıyormuş. Bugün 2023’te 7500 lira maaş alan 4 gram altın alıyor. Bugün 25 bin 104 lira maaşımız olması lazım, 17 bin 970 lira da asgari ücret olması lazım. Yani biz böyle olamsı gerektiğini düşünüyoruz. Hakem heyeti veya devlet yetkilileri ise başka düşünüyor. Bu neye göre yapılıyor bilmiyoruz” dedi.

Enflasyonun yüzde yüz olduğunu belirten Turan, “Enflasyonu  göz önünde bulundursak, artık enflasyonun yüzde yüz olduğunu sağır sultan bile biliyor. Ama maaşlara geldiğimiz zaman yüzyılın, çağın gerisindeyiz. Piyasının, her şeyin fiyatının artmasında ne emeklinin ne de asgari ücretle çalışanın suçu yok. Yukardakiler hiç tasarruf yapmıyor, her şeyi bize bağlıyorlar. 7500 TL’ye artık Sakarya’da kira bile yok” ifadelerini kullandı.  

Gelen enflasyona sanki emekli ve memur sebep oluyor diyen Sinan Turan, “Biz her zaman  maaşların, asgari ücretin altında olmaması gerektiğini söylüyoruz. Seyyanen 8 bin TL zam olmasını istedik, o da olmadı. Bizim emeklinin, memurun dediği hiçbir şey olmuyor. Gelen enflasyonun sebebi sanki emekli ve memur gibi gözüküyor. Emeklinin memurun ne günahı var” dedi.

Baskının hep emekliye yapıldığını dile getiren Turan, “Baskı hep emekliye ve memura yapılıyor. Biz istiyoruz ki; katkı payları kalksın. İntibak çıksın. Sendikal hak çıkarılsın. Fazla bir şey istemiyoruz. Bu zam son yüzyılın en kötüsü. Zor zamandan geçiyoruz. Emeklinin ve memurun bu zamana kadar bu kadar üzüldüğünü düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Maaşlarda yüzyılın gerisinde olduğumuzu belirten Turan, “Biz hiçbir zaman devletin aleyhinde olmadık. Alın teriyle emekli olmuş, yıllarca vatanına milletine hizmet etmiş, verdiği vergilerle ülkenin kalkınmasına emeği geçmiş emekliyiz. Maaşlara geldiğimiz zaman yüzyılın, çağın gerisindeyiz” dedi.

Emeklinin çok zor durumda olduğunu söyleyen Turan, “Git gide memur emeklisi, memur, işçi emeklisi eriyor bitiyor. Çok kötü bir duruma geldik. Emekli çok zor durumda” ifadelerini kullandı.