Halk54 Haber Merkezi 

Eski adı Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) iken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde adı Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi A.Ş. (TÜRASAŞ) Sakarya Bölge Müdürlüğü olarak değiştirilen fabrikayla ilgili gazeteciler TV 264 ekranlarında yayınlanan Gazeteciler Soruyor isimli tartışma programında düşüncelerini aktardı. TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürü Dr. Erdal Aba’nın, “Hastane idik şimdi sağlık ocağı olduk” sözleriyle ilgili gazeteciler fabrikanın önünün açılmasını istedi.

TV 264 ekranlarında Cuma akşamları saat 21.00’de yayınlanan “Gazeteciler Soruyor” isimli tartışma programında Engin Arapoğlu’nun moderötürlüğüğünü yaptığı gazeteci Hüseyin Cumalı, Safa Polat ve Hakan Turhan’ın konuşmacı olarak katıldığı programda gazeteci Hüseyin Cumalı, “Dönemin TÜVASAŞ günümüzün TÜRASAŞ’ı olan fabrikanın bahçesinde bulunan ve 2006 yılında Hyundai Eurotem A.Ş. adı altında kurulan fabrikanın 2 yıldır kapalı duruyor” diye konuştu.

Cumalı, “TÜRASAŞ şu anda kapalı alan olarak büyük sıkıntı çekerken, fabrikanın kendi bahçesinde bulunan ve 2 yıldır kapalı bekletilen Hyundai Eurotem A.Ş. neden TÜRASAŞ’a geçici bir protokol ile devredilmiyor! Neden TÜRASAŞ’ın önü açılmıyor. Burada en başta TÜRK-İş başkanı Ergün Atalay, milletvekilleri ve Sakarya valisine önemli görevler düşüyor. Bu fabrika bize lazım. Bu fabrikanın önünü açılsın” dedi.