NE OLMUŞTU!

1982 anayasa referandumuna yüzde 80 ''hayır'', 2010'da yapılan referandumda da anayasa değişikliğine yüzde 90 oranında ''evet'' oyu kullanmasıyla gündeme gelen Akyazı Topağaç'ta 14 Mayıs seçimleri için muhalefeti kızdıracak pankart asıldı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından hazırlanan ve 7 Kasım 1982'de halk oyuna sunulan anayasa için yüzde 80 hayır, 12 Eylül 2010'da yapılan referandumda ise anayasa değişikliği için yüzde 90 evet oyu ile gündem olan Topağaç Mahallesi'nde 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde mahalle girişine çok konuşulacak pankart astı.

WhatsApp Image 2023-04-02 at 05.12.17

NE YAZIYOR!

Mahalleye asılan o pankartta "1982 Anayasası'na hayır oyu veren demokrasi olan Topağaç Mahallemize

1-Hurdacı

2-HDP'liler

3-CHP yetkilileri

4-İYİ Parti yetkilileri

5-Saadet Partisi yetkilileri

6-Deva Partisi yetkilileri

7-Gelecek Partisi yetkilileri

8-Demokrat Parti yetkilileri giremez' yazılı pankart mahalle girişine asıldı” dendi. 

BÜYÜK TEPKİ GELDİ

Akyazı’da yazılan bu pankarta muhalefet partileri büyük tepki gösterdi. Millet İttifakı'nı oluşturan partilerin Akyazı İlçe Başkanları, Topağaç Mahallesi'ne asılan pankarta yönelik acil toplandı. Millet İttifakı'nı oluşturan CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi Akyazı İlçe Başkanları pankart hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı aldı.  CHP Akyazı İlçe Başkanı Mustafa İyitazıcı, “Akyazı Kaymakamlığı, Akyazı İlçe Seçim Kurulu ve aşayış birimlerini uyarıyorum. Topağaç mahallesinde asılı bulunan pankartı asan ve buna müsaade eden köy muhtarı hakkında gerekli işlemin yapılmasını konu hakkında Akyazı Cumhuriyet savcılığının gerekli soruşturmasını konunun takipçisi olacağımı belirtirim" dedi. DEVA Partisi Akyazı İlçe Başkanı Erkan Çoruğlu, Topağaç Mahallesi'ne asılan pankarta tepki göstererek; "Bu tabela halkı galeyana getirmek kin ve nefret suçu içermektedir" ifadesini kullanarak tepki göstermişti. 

000pnkrt1acık

YUNUS TEVER TWEET ATTI

Yaşanan bu olaylar ülke gündemine de düşerken AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Başkan Tever, “Akyazı’mızın suyu sert, insanı merttir! 1982’de Cunta Anayasası’na yüzde 82 ile hayır oyu kullanan ve ardından sık sık söz ettiren  Akyazı Topağaç köyümüz kale gibi dimdik arkamızda Elhamdulilah… Büyük bir cesaret ile köyün girişine astıkları pankartta bir o kadar anlamlı…” sözlerine yer verdi.

WhatsApp Image 2023-04-02 at 15.36.25

YUNUS TEVER TWEETİ SİLDİ

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever’in bu paylaşımı sonrasında sosyal medyasında yorum yapmak isteyen Şerif Sarı, 1 saat sonra paylaşımın silindiğini belirtti. Şerif Sarı sosyal medya hesabından, “AK Parti Sakarya il başkanı Sn. Yunus Tever 1 saat önce sosyal medya hesabından böyle bir paylaşım yaptı. Tam yorum yaptım paylaşırken, sn. Başkan övünçle paylaştığı iletisini kaldırmış. Düşünsenize tam tersi bir durumla, muhalefet partilerinden bir il başkanı böyle bir paylaşım, Cumhur ittifakı partilerini hedef alan bir açıklamayı sosyal medya hesabından paylaşsa, sn. Tever’in açıklamasına benzer tam karşı bir açıklamayla, durumla karşılaşsak ülkede ve il kamuoyu da ne olurdu? Bir kısım basın ne yapardı. Yer yerlerinden oynardı” dedi.

WhatsApp Image 2023-04-02 at 15.36.26

TEVER NEDEN SİLDİ!

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever’in içinde, “Akyazı Topağaç köyümüz kale gibi dimdik arkamızda Elhamdulilah… Büyük bir cesaret ile köyün girişine astıkları pankartta bir o kadar anlamlı” sözlerinin bulunduğu ve en arkasına da alkış emojisi koyduğu paylaşımı 1 saat sonra silmesi ise siyasi kulislerde büyük merak uyandırdı. AK Parti gibi köklü ve iktidar olan bir partinin il başkanının bir paylaşımı yapıp, bir saat sonra silmesinin nedenini merak eden vatandaşlar, “Ya o paylaşımı yapmayacaksın, ya da o paylaşımı silmeyeceksin. Diyelim ki Sayın Tever düşünemedi. Peki yanındaki Danışmanı Kemal Bayat’a mı bunu düşünemedi! AK Parti Genel Merkezi böyle konularda hassastır. Bu genel merkeze giderse böyle bir ortamda sıkıntı olur” dedi.

HURDACI AÇIKLAMASI

Yaşanan bu süreç Sakarya’da 1 numaralı gündem olurken, AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever sosyal medya hesabından tweeti neden sildiğini açıkladı. Tever, “ Cumhur İttifakı’na destekleri için öncelikle Akyazı Topağaç Mahallesine teşekkür ediyorum. Pankartta hurdacılık ile uğraşan meslek grubu da hedef alınınca ‘twiti silme’ gereğimiz hasıl olmuştur. Sosyal medyada gündem olan afiş için dile getirdiğim beyanlarım aynıdır” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar Resmi Gazete'de

Screenshot_1-78

BU İŞTEN EKMEK ÇIKMAZ

Tever açıklamasında, “1982 yılındaki demokratik haklarını bugün de aynı şekilde dile getiren mahalle halkımızın her zaman yanındayım. Buradan siyasi bir malzeme çıkarmaya çalışan güruhlara ekmek çıkmayacağını belirtmek isterim” dedi.

Screenshot_2-43