Hüseyin Cumalı yazdı...

diken-5

Geçen hafta sonu Karasu’ya gittik…
Sahilde gezdik…
Karasu Belediyesi’nin işlettiği kafeye gittik…
Yedik içtik…
Kasaya gittik…
Kasada 160 TL olan hesabı ödedim…
Ama o kasada bize fiş verilmedi…
Belediyenin işlettiği bir yerde…
Para alınıyor ama fiş verilmiyor…
Dün bu konuyu yazmaya başladık…
Bugünde devam edelim…

*

Başkan İshak Sarı’ya elbette sorularımız olacak…
Neden fiş verilmiyor!
Hesap nasıl tutuluyor!
Vergi mi kaçırılıyor!
Aklımda çok ama çok deli soru var…
Ancak acele etmeyelim…
Dimi!
Hele maziye şöyle bir uzanalım…
İshak Sarı’nın şeffaflık tasladığı o günlere bir bakalım…

*

Yıl 2019…
AK Parti Karasu’da aday değiştirdi…
Mehmet İspiroğlu aday gösterilmedi…
Yerine Av. İshak Sarı aday gösterildi…
Mahsuru var mı!
Mehmet İspiroğlu ilçeye bir şey vermediği için bence mahsuru yok…
Seçim oldu…
Başkan Sarı sandıktan çıktı…
Günler günleri…
Aylar ayları kovalarken…
AK Parti jargonunda pek alışık olmadığımız bir durum ortaya çıktı…

*

Yeni başkan İshak Sarı, eski Başkan Mehmet İspiroğlu’nu eleştirmeye başladı…
Derken sert eleştirmeye başladı…
Derken daha da sert eleştirmeye başladı…
Bu tablo karşısında bir gazeteci olarak “İşte bu” dedim…
Başkan dediğin böyle olacak…
Yanlışın üzerine gidecek…
O günleri hatırlıyor musunuz!
Heeeee…
Uzun zaman geçti…
Siz şimdi hatırlamazsınız…

*

Durun ben size hatırlatayım…
Tarih Eylül 2019…
Sözcü Gazetesi’nde bir haber çıktı…
Gerçi bu haber her yerde çıktı…
Ama biz Sözcü Gazetesi’nden Ali Ekber Ertürk’ün haberinden o günleri hatırlatayım…
Üst başlık aynen şöyle…
Sakarya Karasu'da AKP'li yeni başkan AKP'li eski başkanın raporunu çıkarttı. Usulsüzlük raporunda, hayali kereste ve yakıt alımı yapıldığı, akraba firmalara yüklü miktarda para akıtıldığı ortaya çıktı…

*

Haber ise şöyle devam ediyor…
AKP'li Karasu Belediyesi'ni sarsan skandal rapor ortaya çıktı. 31 Mart seçimlerinde yine AKP'nin kazandığı Sakarya Karasu Belediyesi'nin bir önceki AKP'li yönetim dönemine dair Hukuk Komisyonu rapor hazırladı. 2009-2019 yılları arasını kapsayan döneme ait raporda, akaryakıtla ilgisi olmayan bir firmadan Belediye'ye akaryakıt faturası düzenlendiği, Belediye'ye bir şirket üzerinden “kereste faturaları” düzenlendiği, aynı aileden kişilerin kurduğu farklı isimdeki firmalara yüklü miktarda para ödendiği gibi çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları yer aldı. Rapor, AKP'li İshak Sarı'nın başkanlığında, 2 Eylül'de toplanan Belediye Meclisi'ne sunuldu…

*

Sözcü Gazetesi’nden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre; AKP'li eski Başkan Mehmet İspiroğlu dönemine dair müfettiş istendi. Raporda iddia edilen suçlamalar şöyle sıralandı:

1-) Faaliyet konusu akaryakıt alım satım işi olmayan bir şirketten Karasu Belediyesi'ne akaryakıt satış faturası düzenledi.

2-) Aynı restorandan 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, her gün ciddi miktarlarda Karasu Belediyesi'ne yemek satış faturaları düzenledi.

3-) Bir şirketten, şirket kayıtlarında girdi mal olarak bulunmayan kereste malzemesini Karasu Belediyesi'ne satış faturası olarak düzenledi.

4-) Akaryakıt alım ihalesi kapsamında yapılmış olan sözleşme varken, sözleşmeye aykırı olarak sözleşme harici başka bir şirketten akaryakıt alımı yapıldı.

5-) Genellikle aynı firmaların yüksek meblağlı ödemelere karşılık Karasu Belediyesi'ne mal, hizmet faturaları düzenleyerek düzenli para çıkışı sağlandı.

6-) Belediye'ye iskân harcı, ruhsat harcı, emlak vergisi vb. ödemeleri bulunan firmaların bu ödemelerine karşılık olacak şekilde, isim olarak farklı ancak sınırlı sayıda olan firmanın Karasu Belediyesi'ne karşı faturalar düzenleyerek bir şekilde mahsuplaştırılma yoluna gidildi.

7-) Birinci derece akrabalık ilişkileri bulunan ancak farklı şirket adları kullanılarak aynı gruba yüklü miktarlarda ödemeler yapıldı.

8-) Beton ürünleri alımı, mıcır ürünleri alımı, nakliye hizmet alımı, asfalt malzeme alımı, akaryakıt ürünleri alımı, park hizmetlerine kullanılacak ürünlerin açık ihale usulü ile alımların yapılmadığı tespit edilmiştir.

9-) 15 Temmuz Demokrasi Parkı idari bina yapımı, Aile ve Sosyal Politikalar Karasu İlçe Müdürlüğü, belediye hizmet binası çatı yapımı, Ortaköy şadırvan yapımı, Tın Tın Park kafeterya yapımı, Kızılcık'ta köprü yapımı, Limandere Mahallesi sosyal tesis yapımı işlerine yapılan ödemelerin toplam tutarları doğrudan temin limitlerini aştığı tespit edilmiştir.

10-) Açık ihale usulü ile temini gereken ihtiyacın, kanunda öngörülen parasal sınırların altında kalacak şekilde, adet bazında veya kalemlere bölünmek suretiyle, ilgili kanunun temel ilkelerine aykırılık teşkil ettiğinden bu konu hakkında inceleme yapılması gerekmektedir.

*

Bakın bu Sözcü’nün haberi…
Başkan İshak Sarı göreve gelince Karasu Belediyesi’nin 2009-2019 yılları arasını kapsayan döneme ait raporda, akaryakıtla ilgisi olmayan bir firmadan Belediye'ye akaryakıt faturası düzenlendiği, Belediye'ye bir şirket üzerinden “kereste faturaları” düzenlendiği, aynı aileden kişilerin kurduğu farklı isimdeki firmalara yüklü miktarda para ödendiği gibi çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları yer aldı. Rapor, İshak Sarı'nın başkanlığında, 2 Eylül'de toplanan Belediye Meclisi'ne sunuldu…

*

Şimdi adama sormazlar mı!
Eyy İshak Sarı…
Göreve geldiğin zaman eski Başkan Mehmet İspiroğlu dönemine ait Hukuk Komisyonu’na rapor hazırlattın. Bu raporu Belediye meclisine sundun. İyi yaptın. Güzel yaptın. Olması gerekeni yaptın…

5017b057-c8dd-4228-a58c-30c1281276fb

*

Ama aradan yıllar su gibi geçti…
2019 yılında bunları yapan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın başında olduğu “Karasu Belediyesi’nde şimdi kasada fiş verilmiyor. Bizzat şahsım yaşadı. 05 Haziran 2022 Pazar günü saat 17.50 sırasında KARSAŞ Sahil Park Cafe kasasına 160 TL ödedim. Ama bana fiş verilmedi. Güvenlik kameralarına bakabilirsiniz…

*

Şimdi nasıl olacak!
Zamanında Mehmet İspiroğlu’na karşı görevini yapan Karasu Belediyesi Hukuk Komisyonu şimdi görevini yapacak mı! 
Başkan İshak Sarı için rapor tutulacak mı!
Var mı öyle bir babayiğit!
Yoksa ben mi olayı çok büyütüyorum!
Yoksa “ne olacak yani fiş verilmediyse” mi!
Yoksa “basın yine art niyetli mi”
Yoksa AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever’in dediği gibi “Basın algı operasyonlarını yürüten ‘ağ’ mı dahil!
Bakacaz kim hangi ağ’a dahil….

*

Devam edecek…