Serdivan 32 Evler’de şehre yeni bir değer katıldı; “Çınarlı vagon kafe” mükemmel bir proje ile doğal yaşamın demir yolu aracıyla yeşilin harmanlandığı yeni bir tutkunun adresi olacak.

Burası Tarihe direndi

32 evler geçidin olduğu bölgede trenlerin vagon tamir atölyesi vardı. Hemen geçidin öbür yanında vagon park vardı. 1999 depremin ardından burada yapılar aldığı hasarla kullanılmaz, atıl durumdaydı. Yıllarca bu bölge böyle kaldı. Vagon tamir atölyesi bu bölgede faaliyetini sonlandırarak kaldırıldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi bu bölgeyi doğal yaşam alanı düzenlemesi yaptı. Demir yol fabrikasına ait arsaların sınırları içeri çekilerek burada yolar yapıldı.

Cazibe merkezine dönüştü

Vagon park olarak hizmet veren bu yer doğa ve akan çark deresi suyun sesi ile yalnız başına kalmıştı. Serdivan Belediyesi ilçesinde yaptığı hizmetler ve mekânlarla ilgili bir sürü hazırlattığı tanıtım filmleri var. Biç birinde vagon parktan bahsetmiyor. Yıllarca vagon parkı ile ün salan bu yer ilçe belediyesi için unutulmuş yerdi. 32 evler beş köprü yolu caddesi altyapısı ve de asfaltı da unutulmuştu. Bu 4 yıl içinde büyükşehir belediyesi asfaltı da altyapısı da yapıldı. 32 Evler’in çehresi değişti, bölgeye sosyal yaşam sevinci geldi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce seçimle işbaşına geldiği 3 yılı aşkındır yaptığı uçak kafe, ters ev, uçak park gibi birçok projeyi hayata geçirirken demir yolu araçları üreten Sakarya’mızda başkan Yüce vagon park yapılacağı müjdesini uçak kafe açılışında açıklamıştı.

Başkan Alemdar teşekkür etmeli

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin 4 bin metrekarelik yeşil alana inşa ettiği park alanı daha önceden mevcut olan ağaçlar korunacak şekilde planlanarak “ Çınarlı vagon park”  projesi tamamlanarak yapılan lansman ile hayata geçirildi.

Sakarya içinde Serdivan içinde çok önemli bir cazibe merkezini hayata geçti. Sakarya’nın ve çevre illerdeki insanların uğrak noktası haline gelecek önemli bir proje hayat buldu. Serdivan ilçe belediye başkanı Yusuf Alemdar gurur duymalı bu projeyi yapan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye teşekkür etmesi gerekir.

Kafe, restoran ve kütüphane

Parkın Ortasından akan Çark Deresi'nin karşı kısmında ise vatandaşlar için veranda bölümleri yapıldı. Vatandaşlar vagonun içinde restoran ve kafe hizmeti alabilecek. Tercihe göre park alanındaki alanlarda da vakit geçirebilecek. Ayrıca vagonlar içinde okumayı, öğrenmeyi sevenler için kütüphane bölümü ile birçok kitaplar raflarda yerini alarak hayata geçirildi.

Balık tutkunları için imkân

Çınarlı Vagon Kıraathanesi dekoratif durakları, balık tutma platformu, çocuk grupları, dekoratif işlemeleri ve vagon lokantasıyla vatandaşlara hizmet sunmaya başladı. Çark deresi hafta sonu tatilinde balık tutma imkânı sunulmuş. Doğanın en güzel renkleriyle çok sayıda martı ve güvercin türünde kuşun bulunduğu bu güzel yerde kuş evleri ve su içebilecekleri kaplarda düşünülerek yapılmış.

Tren Vagonunda çay keyfi

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin 32 evler bölgesine yaptığı “Çınarlı vagon park” projesiyle yeni bir cazibe merkezi oluşturdu. Meşhur Doğu ekspres gibi vagonlarda yolculuk olmaz ama tarihe mal olmuş en güzel vagonlu çay bahçesi tarihe direndi, tarihe gömülmedi. Başkan Yüce yeniden vagonlu parka hayat verdi. Demir yolu ulaşım araçlarını seven doğa tutkunların için burası yeni bir buluşma noktası olacaktır.