2010 yılında kiraya verilen 65 bin 880 metrekarelik mera arazisi yargıya taşındı

Pamukovalı gazeteci İsmail Çetintaş her Çarşamba Saat:21.00 da TV264’ten canlı olarak yayınlanan İlçelerde Gündem programında, Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser’e 2010 yılında İstanbul- Ankara hızlı tren hattını yapan Çinli firmaya Yenice Mahallesi 1063 parselde bulunan 65 bin 880 metre kare mera arazisini kiraya verdiği gerekçesi ile Pamukova Cumhuriyet Savcılığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldığını açıkladı.


Olay 13Ekim 2022 de encümen kararı ile firmaya ceza kesilmesi ile ortaya çıktı

Erenler'de yılın son meclis toplantısı gerçekleşti Erenler'de yılın son meclis toplantısı gerçekleşti

Çetintaş, olayın  Pamukova belediyesinin 13 Ekim 2022 tarih ve 316 sayılı Encümen Kararı doğrultusunda, 17 Ekim 2022 tarihinde Pamukova Yenice Mahallesi 10603 parsel nolu 65 bin 880 metrekare arazi üzerine ruhsatsız çeşitli ebatlarda kaçak yapılar yapıldığı gerekçesi ile 3194 sayılı İmar Kanununun 42 maddesine istinaden 1 Milyon 639 bin 408,93 TL idari para cezası kesmesi ile ortaya çıktığını ifade etti.


Çinli firmaya belediye ceza kesti, firma kesemezsiniz araziyi ben kiraladım dedi

Çetintaş, “ Pamukova  Belediyesi Encümen Kararı ile Çinli firmaya gönderilen 1 milyon 639 bin 408 liralık idari para cezası sonrası firma, 18 Kasım 2022 tarihinde belediyenin kendilerine uyguladığı idari para cezasının haksız olarak uyguladığını, Pamukova Belediyesinin 9 Nisan 2010 tarihinde adı geçen parseli kendilerine kiraladığını belirtti.  Ancak kira sözleşmesi belediyede bulunmadı. Çinli firma dönemin belediye başkanı Cevat Keser’in imzaladığı noter tasdikli kira sözleşmesini ve kiralama için Belediyeye 2 taksit halinde yapılan 178 bin liralık ödeme makbuzunu gönderdi” dedi.


Kira sözleşmesinde şirketin kiraladığı alanda şantiye, depo, montaj alanı ve diğer geçici işler için kullanılacağı yazıyor

TV264 ekranlarında yaşanan olay hakkında detaylı bilgi veren Çetintaş, “ Çinli firma Pamukova Belediyesi ile yapılan kira sözleşmesinin 2010 yılında 3 yıllığına yapıldığını ve sözleşmenin taraflarca feshedilmeyerek halen geçerliliğini sürdüğünü belirtti. Kira sözleşmesinin ilk sayfasında şirketin kiraladığı alanda şantiye, depo, montaj alanı ve diğer geçici işler için kullanılacağının yazılı olduğunu bu nedenle kendilerine idari para cezasının kesilmesinin mümkün olmadığını ifade edildi “ dedi.

2021 yılında o arazi İl Mera Komisyonunca mera vasfından çıkartıldı

Çetintaş, “Bu süreç içerisinde Pamukova Belediyesi İl Mera Komisyonuna başvurarak adı geçen parselin kendilerine yeşil alan için tahsis edilmesi istedi. Ancak İl Mera Komisyonunun, 2021 yılında Yenice Mahallesinde bulunan 10603 parsel numaralı 65 bin 880 metrekare alanı mera vasfından çıkardığı ortaya çıktı” dedi.

Pamukova belediyesi eski başkan hakkında C. Savcılığına suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi görevlendirdi.

Yaşanan bu olay sonrası Pamukova Belediyesinin 19 Ocak 2023 tarihinde Pamukova Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu belirten Çetintaş, “ Cumhuriyet Savcılığı 2022/1357 dosya numarası ile soruşturmaya başladı. O tarihten bugüne Savcılığın soruşturması devam ederken, İçişleri Bakanlığı 20 Eylül 2023 tarihinde Pamukova Belediyesine olayı soruşturması için Mülkiye Başmüfettişi gönderdi. Müfettiş yaptığı soruşturmada tapu ve kadastrodan 2010-2021 yılları arasında Yenice Mahallesindeki söz konusu 10603 parselde bulunan 65 bin 880 metre kare alanın mera vasfında olup olmadığını sordu. Bu arada eski belediye başkanı Cevat Keser’in savunmasının alınmasını istedi. Eski  başkan Keser’in avukatı belediyeye gelerek Mülkiye Başmüfettişi ile görüştü. Keser savunmasını avukatı vasıtası ile verip İçişleri Bakanlığına gönderecek “ dedi.

Pamukova'da Kemal Sunal filmini hatırlatan olay! Biri merayı kiraladı biri ceza kesti milyonluk ceza kesilen Çinli firma şaştı kaldı! Haberini okumak için tıklayın

Çetintaş İlçelerde Gündem programında, Mülkiye Başmüfettişinin soruşturmayı tamamlayıp Ankara’ya bugün itibari ile geri döneceği, hazırladığı raporu İçişleri bakanlığına sunacağını ifade ederek, bundan sonra soruşturmanın yargı ve İçişleri bakanlığınca devam ettirileceğini, soruşturmalar sonunda yargının son kararını vereceğini vurguladı.