CHP Sakarya il örgütünde bir dönem kapandı, yeni dönem başladı. CHP'de genel başkan Kılıçdaroğlu seçimle gitti değişimle Özgür Özel genel başkan oldu. Değişim bekleyenlerin umudu oldu.

CHP’de değişim rüzgârında iki kez kazanmak “Bir abla iki kardeş “sloganı ile yola çıkan Azize Çeroğlu, Oğuz Can Curoğlu, Ecevit Keleş parti içinde yıllardır verdikleri mücadelenin sonunda meyvesini aldılar.

CHP Sakarya il örgütünde artık geçmiş dönem milletvekili Engin Özkoç dönemi bitti. Şimdiki milletvekili Ayça Taşkent partinin miletvekilliği olan görevini yerine getirmek için çalışıyor. İl örgütünde şuana kadar bir taraftan yana tutum sergilendiği söylenmedi. Bu anlamda parti içinde yani il örgütünde tarafsız olarak duruş gösterdiği konuşuluyor istenende tarafsız olması olduğunun altını çiziyorlar.

CHP il örgütünde yaşanan siyasi rekabete çok eskiye gidip şunlar oldu bunlar oldu şu isim o isim şöyle yapmıştı böyle demişti diyerek bir şey yazmak istemiyorum. Suyu yeniden bulandırmak ya da yeni bir polemiğin kapısını açmak istemem artık CHP ilde genel merkezde de değişim süreci oldu. Bakalım CHP yeni muhalefet stratejisi nasıl olacak yerel seçimlerde oy oranı kazandığı belediye sayısı kaç olacak? 31 Mart 2024 tarihinde görülecek.

15 Eylül'de CHP Sakarya il örgütü 38'inci olağan kongrede il başkan adaylık yarışında Oğuz Can Curoğlu ve Ergün Özkan girmişti. Kongrede curoğlu delegelere verdiği değişim ve adayların ön seçim ile tabanın belirleyeceği belirtmiş yapılan seçimde CHP Sakarya yeni il başkanı Oğuz Can Curoğlu seçilmişti. İlçe kongrelerinde bu üç isim Azize Çeroğlu, Oğuz Can Curoğlu, Ecevit Keleş çok iyi çalışma yapmış ve il başkanlığını “bir abla iki kardeş “ çalışmasıyla kazanmış oldu. İlçe örgütleri desteği ve birçok isimsiz kahramanların desteği çalışmasıyla değişimi yakalamış oldular.

Sakarya’da değişimi gerçekleştirmiş bu üç isim kurultay delegesi olmuş Ankara’daki değişim için kurultayın 14 kişilik delegesi Özgür Özel'e desteğini açıkça deklere etmiş kurultay öncesi Özgür Özel Sakarya il başkanlığına gelerek il yönetimiyle de görüşmüştü. Özel Sakarya’dan gönlü rahat bir şekilde Ankara’ya dönmüştü. Ardından kongre sürecinin sonucunu biliyorsunuz değişim yaşanmıştı.

CHP 4 Kasım'da Ankara’da gerçekleşen olağan kongre gece yarısından sonra saat 03.00 ile 04.00'da genel başkanın ikinci turda seçilmesiyle bir sonraki gün organların belirlenmesi için seçimler devam etti. CHP Sakarya milletvekili adayı eski başkanı Ecevit Keleş Parti Meclis üyeliğine 19. sıradan 500'ün üzerinde oy alarak seçildi. PM üyesi Ecevit Keleş partide etkili bir konuma geldi. Sakarya il örgütünde kendi çalışma arkadaşlarından artık bundan sonra önlerinde herhangi bir engel yok. Belediye seçimleri var yoğun bir seçim çalışma süreci başlıyor. Aday isimlerin belirlenmesi önemli kazanabilecekleri ilçelerde etkin isimlerin aday olması ya da yapılması için çalışmalar olacak bu sürecin nasıl yürütüldüğünü göreceğiz. 

CHP Sakarya’da belediye seçimlerinde ne yapabilir diye bir soru oluşursa aday belirleme ve aday isimlerin açıklaması sonrası değerlendirme yapılabilir. Sakarya il örgütü çalışkanlığını kazanma hırsını bu noktada göstermesi gerekiyor çünkü CHP Sakarya il örgütü seçimden çok güçlü çıktı. Genel başkan Özgür Özel’e tam destek veren Sakarya il örgütü mazeretsiz çok iyi çalışmak zorunda. Karnesine notlar 2024 Mart yerel seçimlerinde yazılacak.