Sakarya’da CHP üyesi olup da seçimlerde kendi partisi yerine başka partiye adaylarına çalışan isimler tek tek tespit edilerek rapor hazırlandığı ve partiden ihraç süreçleri başlatıldı.

CHP 31 Mart seçimlerinde birinci parti çıkarak İstanbul Ankara başta olmak üzere yeni belediye başkanlıklarını kazanmıştı. Seçimlerde partili isimler başka partiye çalıştıkları parti içinde partiler konuşuyor. CHP Genel Başkanı Özgür Özel parti örgütlerine partiye ihanet edenlerin partiden ihraç edilmesi için sürecin başlatılması talimatı verdiği öğrenildi.

İhraçlar konusunu teyit etmek için kendisine ulaştığım CHP Sakarya İl Başkanı Oğuz Can Curoğlu genel merkezden bir genelge gelip gelmediğini sordum, geldiğini söyledi tüm ilçe örgüt başkanlıkların rapor hazırlayacaklarını yüksek disiplin kuruluna göndereceklerini söyledi.

CHP Sakarya’da 3 veya 5 ilçede seçimi kazanmaya odaklandığı öğrenilirken seçim sürecinde iddialı oldukları ilçelerde önemli isimlerden olan partililerin kendi partileri yerine başka partiye çalıştıkları bu nedenle belediye başkanlıklarını kazanmasalar belediye meclis üye sayılarının düşük olmasının sebebinin bazı partililerin ihanet etmeleri nedeniyle sorumlu tutukları ve belediye başkanlığı olsun meclis üyeliğini kaybedilmesinin sorumlusu olarak görüldüğü belirtiliyor.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Azize Çeroğlu yüzde 30 oy almıştı. Seçimi kazanmak için Adapazarı, Sapanca, Serdivan, Hendek, Karasu ilçelerinde başkan adaylarına destek vermeyerek başka partiye çalışan CHP üyeler hedefte partiden ihraç süreçlerinin başlatıldığı önemli isimlerin yer aldığı öğrenildi.

Sakarya'da CHP üyesi olup da seçimlerde kendi partisi yerine başka partiye çalışan isimlerin tek tek tespit edilerek fotoğraflı rapor hazırlanacağı parti üyelerinin parti tüzüğüne aykırı hareket eden isimleri ilçe örgütleri ve il başkanlığı yazılı ve görsel deliller eklenerek hazırlanacak raporun CHP genel merkezine yüksek disiplin kuruluna sunacağı öğrenildi. Partisine seçimde destek vermeyerek partisinin tüzüğüne aykırı hareket eden kişilerin kim olduğuyla ilgili bir bilgiye ulaşamadık ama aralarında önemli isimler var olduğu bilgisi edinildi.

CHP Tüzüğü'nde parti disiplini ile ilgili maddeler 20. maddeden itibaren yer alır. 20. maddeye göre, partiye ve tüzüğüne aykırı davranan, partiyi zayıflatan veya bölmeye çalışan üyeler ihraç edilebilir. Başka bir partiye seçimde destek vermek, parti tüzüğüne aykırı davranış olarak kabul edilir. Bu durumda, parti disiplini kuralları gereğince, üyeye ihraç cezası verilebilir.

Bakalım CHP'de 31 Mart seçimlerin ardından Sakarya’da taşlarını nasıl dökecek. Bu süreçte nasıl tepkiler olacak ve ihraç sürecine giren isimlerin kim olduklarını kamuoyu merak ederken bizlerde gelişmeleri yakından takip edip Sakarya’da seçimi kaybetmenin faturası kime çıkacak? MYK üyesi Ecevit Keleş bu ihraç süreçte nasıl bir tutum tavır alacak merak edilenlerin başında geliyor. CHP'de neler olduğunu taşların oynayıp oynamayacağını yeni süreçte nasıl yapılanma ve örgüt çalışmaları yapılacak takip edip bu süreçte bekleyip görme imkânı olacak diye düşünüyorum.