Tüm yurdu saran 100. yılında Türkiye Cumhuriyeti sevgisi büyük bir coşku ile tüm illerde tüm ilçelerde kısacası 85 milyon top yekûn kutladık.

Türkiye Cumhuriyetimizin 100. yılında bize bu günleri yaşatmak için savaşan canını veren başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve vatan toprağımızı savunmada canı pahasına şehit olanların tümünü rahmet saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Ne Mutlu Türk'üm diyene!

Son yılların en büyük kalabalığı bayram törenine katılım sağladı. Ellerinde al bayrağımız ile yer gök adeta kırmızı beyaza boyandı.  Cumhuriyet Türk milletin varlığıyla hep taçlanacak Türkiye cumhuriyetimiz ilelebet sonsuza kadar yaşayacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sakarya valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sakarya Büyükşehir Belediye katkılarıyla hazırlandı. Atatürk parkı önünde gerçekleşen cumhuriyet bayramı törenine sabah erken saatlerde vatandaşlar yoğun bir şekilde katılım gösterdiler. Uzun çarşı başından bulvar boyunca yeni camiye kadar her yer insan seliyle doldu taştı.

Cumhuriyet Bayramı töreninde Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü bağlı okulların öğrencilerinin okuduğu milli ve bayrak şiirleri yoğun alkış aldı. Yöresel folklor oyunları sergilendi. 1923 kişiden oluşan öğrenciler grubu harmandalı oyununu sergilediler. Kıyafetlerin renk uyumu ve oyunun senkronize hareket uyumu muhteşemdi.

Geçit töreninde Mehmetçiğimiz disiplinli yürüyüşü komandoların arazide kendilerini kamufle eden kıyafetleri dikkat çekti. Mehmetçik ve komandolarımız ülkemiz savunmasında en önemli gücümüz gururumuzdur.  Mehmetçiğimiz geçit töreninde halktan sevgi gösterisiyle bol alkış aldı.

Geçit töreninde kamu kurumların afet durumunda acil müdahale araç gereçleri polis jandarma asayiş görevinde kullanılan araç ve motorize ekipler olay yeri inceleme araçları geçit töreninde yer aldı. Savunma sanayinde üretilen araçlar ve milli araç TOGG arabaları geçit töreninde yer aldı.  

Kısa adı SATSO olan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Cumhuriyet Bayramında sanayinin gücünü daha iyi görebilmek için 2 adet tır geçit törenine katıldı. Sanayide üretim yapan firmaların görselleri isimlerin olduğu bir konsept ile ayrıca bulvarda havuz başında Sakarya’nın tarihin önemli fotoğrafları sergilendi.

Tarımsal üretimde önemli olan ilimizde cumhuriyet bayramımızın 100. yılında Adapazarı Serdivan Ziraat Odası tarafından geçit töreninde traktörler ve römorklarda üretilen sebzeler ve yetiştirilen kuzu ve inek yavruları ile tören alanında geçişi de damga vurdu.

Sakarya’da cumhuriyet bayramı gece yapılan yürüyüş ve 15 Temmuz meydanında protokol ve halkın katılımıyla muhteşemdi. Cumhuriyetimiz 100. yılı İstanbul boğazında savaş gemileri ve diğer gemilerin katılımıyla hava kuvvetlerine bağlı uçakların gösterisi mükemmeldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kuvvet komutanları halkın katılımıyla çok mükemmel bir şekilde cumhuriyet bayramı kutlandı.

Emeği geçenlere teşekkürler.

Sakarya’da cumhuriyet bayramı törenin kusursuz yapılması için hazırlıklar yapıldı. Günler öncesi provalar yapıldı. Bu safhada vali yardımcıları ve milli eğitim müdür yardımcısı yakından takip edip hazırlıkları tamamladılar. 

Hazırlıklarda emeği geçen Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve Sakarya Vali yardımcıları Muhsin Çatmadım, Esin Emiroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, müdür yardımcısı Ozan Özkaya ve hazıklıkta emeği geçen birçok isimsiz kahramanlar var.  Halkın güvenliğini sağlayan İl Emniyet Müdürlüğü ve Adapazarı İlçe Emniyet Müdürlüğüne halkın nezdinde teşekkür ederim.