Yaz tatilini herkes yaptı, şimdi iş başına dönme çalışma zamanı. Şimdi eğitim öğretim dönemi de başladı. Öğrenci velileri için masraflı bir dönem başladı.

2023- 2024 eğitim öğretim yılının en başarılı bir dönem olması ülkemizin eğitim seviyesi dünya standartlarıyla aynı seviyede olmasını diliyorum. Bugünün öğrencileri ülkemizin geleceği için çok önemlidir. Gençlerin ülkemizde iş alanında üstlenecekleri görev sorumluluk dünyada muasır medeniyette taşıyacak her alanda dünya ülkeleriyle sanayi, tarım, sağlık, teknoloji üretimi alanında birinci olmalarını temenni ediyorum.

Çalışan aylıkları memur aylıkları belli oranda zam geldi. Her şeye zam geldi. Bir tek emekli aylığı 7 bin 500 TL kaldı. En çokta sıkıntıyı emekli çekiyor. Ama pahalılık halen devam ediyor. Bu bağlamda bir ailenin evinde en az iki öğrenci olduğunu düşünürsek oldukça maliyetli masraflar önünüze çıkıyor. İlk ve orta öğretim ayrı bir rakam çıkarken lise öğrencisi lise sonlara doğru üniversite hazırlığı için öğrenci dershanede de eğitim aldığında 2023 ve 2024 yılı ücreti 60 bin TL'den başlıyor. Ayrıca kitapları içinde 5 bin ile 8 bin TL arası bir rakam ortaya çıkıyor.

Peki, çocuklarını özel okullarda eğitim aldırmayı tercih etmek isteyenlerin önüne devasa rakamlar çıkıyor. Elbette eğitime harcanan para boşa harcanan para değildir ama rakamlar çok yüksek baş döndürücü bir rakamlar var. 

İlkokul 2., 3. ve 4. Sınıflar ​101.225 TL + KDV ayrıca yemek 27.750 TL + KDV. Ortaokul 5. Sınıf 136.000 TL + KDV. Yemek ücreti 27.500 TL + KDV. Ortaokul 6, 7 ve 8. Sınıflar​ 102.050 TL + KDV yemek ücreti 27.500 TL + KDV.  Lise Hazırlık ​143.550 TL + KDV. Yemek ücreti 27.500 TL + KDV bu rakamlara ile özel kurumlarda eğitim veriliyor.

Okul servis ücretleri 0 ile 10 km arası 700 TL'den başlıyor. En uzak mesafe 19 – 21 km arası bin 125 TL olarak alınıyor. 

Eğitim öğretim döneminin başlamasına günler kala Milli Eğitim bakanlığı, okul öncesi eğitimdeki tüm öğrencilere verilen ücretsiz yemeği kaldırdı. Geçtiğimiz hafta sokakta röportajımıza katılan öğrenci velisi bir anne, kızını ana sınıfına devlet okuluna kaydettirdiğini eline ihtiyaç listesi verildiğini verilen listede markalarına kadar belirtilmiş uzun bir liste yaklaşık 7 bin TL tutuğunu, yemek ücreti ve servis ücretinde ayrı ek bir ücret harcaması gerektiğini anlatmıştı. Eğitim almak için harcanan paradan kimse kaçınmaz ama rakamlar gerçekten çok çok yüksek. Eğitim önemlidir her zaman kişinin kendisine ve ülkesine en iyi şekilde eğitim almış yararlı bireydir.

İlkokul ve ortaokul öğrencileri için artık sınav yok. Eğitim öğretim için yoğun ders programı görecekler bu da güzel bir gelişme öğrenciler açısından. Lise öğrencileri için sınıfta kalma dönemi geri geldi. Öğrencinin derslerine daha hakim çalışması ve sınıfı geçmek için 50+ puan esas alınıyor.  Bu uygulamada çok yerinde öğrenci verilen derslerin sorumluluğunu yerine getirmesi açısından sorumluluk bilincini ve çalışma azmini artıracak.

Ders müfredatında seçmeli ders yönetiminde matematik başta olmak üzere diğer temel örgün derslerde haftalık ders saatin azaltılarak seçmeli ders içinde tamamlanmasına yeterli ders saatinin alınmayacağı endişesi var. Bu uygulamanın yeniden ele alınması bekleniyor.

İşte seçmeli ders tanımlanana o bölüm yazısı “Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir.