Karşı tarafa fazla güven verirseniz ilgiyi öldürürsünüz. Güvenilir olun fakat gizeminizi de daima koruyun. Güvenmek sadece aldatmayla alakalı bir durum değildir. İnsan sevildiğine de güvenir, karşı tarafın asla onu bırakmayacağına da, onu affedeceğine de, ondan başkasıyla olmayacağına da, ona adım atacağına da… Bu güveni ilişkilerde sağlarsanız zamanla ilgisiz kalırsınız.

İnsanoğlu elindekinin kıymetini genelde bilmez. Bunun nedeni, güzel olan şeylerin zamanla göze aşina gelmesidir. Göz güzel olan her şeye alışır ve zaman geçtikçe de güzel olan her şeyi köreltip sıradanlaştırır. Bu yüzdendir ki farkındalık ilişkilerde çok önemlidir.

İnsanın bir ilişkide kıymet bilip değer vermesi için az da olsa kaybetme korkusunu taşıması gerekir. Kaybetme korkusu karşı taraftan tam olarak emin olamadığınızda patlak verir. Kimseye sizi kaybetmeyeceği, ne olursa olsun buradayım mesajını vermeyin.

Sizi kaybetmekten korkmayan biri, kırıldığınızda, küstüğünüzde, kötü söz işittiğinizde gönlünüzü almaz. Çünkü size güveniyordur. Nasıl olsa oradasınızdır. Nasıl olsa her hâlükârda affedeceksinizdir. Sizin karşı tarafa verdiğiniz fazla güven kişinin kendi özgüvenini artırır ve kişi üzerinizde güç gösterisi yapmaya başlar.

Fazla güven verdiğiniz kişiler size kötü söz söylemekten, eleştirmekten, yargılamaktan, başkalarına tercih etmekten, size mesaj yazmayıp, arayıp sormamaktan çekinmez. Bunun nedeni size fazlasıyla duyduğu güven duygusudur. İlişkilerde karşı tarafa sınır çizmek önemlidir. Çok fazla taviz kişiyi zamanla değersizleştirir.

Önerim; güvenilir olun fakat gizeminizi de koruyun.

Sevgilerimle…

Mail: [email protected]