Ülkemizde son aylarda yaşadığımız durumu herkes çok yakından takip ediyor. Dolar son 20 yılın en uç noktasına zirveye çıktı. Tabi ki euro ve altın da zirvenin zirvesinde.

Esnafın güçlü sesi ve destekçisi olan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan konuşuyor. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ yaşanan gelişmeler karşısında sessiz. Elbette ki hepimiz soğukkanlı olmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti devletimiz her türlü zorluğun üstesinden gelir ve gelecek güce sahiptir.

Dolar ve euro artışı bir yandan sürerken sanayi ve ticaret odasının aylık meclis toplantısı vardı. Yapılan değerlendirmeler arasında döviz artışı ile ilgili bir değerIendirme görmedim. İş dünyası döviz artışını gündeme almamış gibi görünüyor. İş dünyası bu durumdan etkilenmemiş olmalı ya da gelişmeleri soğukkanlılıkla takip ediyor diye düşünüyorum. İlerleyen günlerde Başkan Altuğ belki bir açıklama yapar.

Halk54.com'a açıklamada bulunan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, “Yokuş aşağı inen freni patlamış bir kamyon geliyor. Aşağıda da bizim dükkânlarımız var kime nasıl vuracak nasıl hasar verecek bizler bilmiyoruz. Daha vurmadı ama vurmak üzere. El freni tutar mı tutmaz mı bilmiyoruz. Neden bu örneği verdim diye sorarsanız artık tahmin etmekte zorlanıyoruz. Bunun için ekonomist olmaya gerek yok. Ülkede dövizinde doların 11 lirayı aştığı bir gündeyiz” dedi.

Çiftçilerin artan gübre fiyatına yönelik açıklamada bulunan Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, "Bu yıl kazandığımızı hepsini gübreye yatırsak bile buna yetmez. Önümüzdeki yıl çok sıkıntılı geçecek. Bu şartlarda çiftçi üretim yapamazsa patatesin kilosu 20 TL olur" şeklinde açıklama yaptı.

Yaşanan artışlarla ilgili ekmeğin 4 TL den satılacağı yönünde iddialar karşısında Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı” Ekmeğin 4-5 lira olacağı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İstişarelerle çözümden yanayız. Bu konuda da kapımız herkese açık." şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Siyasette gündem hemen seçim. Sokakta her bir köşede gündem ekonomi. Temel ihtiyaç maddelerine gelen yüzde 50 ile yüzde 500 zamlar konuşuluyor. 2022 yılında asgari ücret ne kadar olacak. Çalışan kesim bu sorunun cevabını konuşurken merakla sonucun açıklanmasını bekliyorlar.

2021 yılı pandemin dönemi ile başlayan doğal gaz, elektrik, gübre, tohum, akaryakıta yapılan artışlar herkesi endişelendirdi. Ama süreç aynı şekilde sürecek değil elbette. Bu süreç belirli tedbir ve gelişmeler ile sonuçlanacaktır. Herkesin güzel sözlere güzel haberlere morale ihtiyacı var. Tabi ki finans piyasalarının da morale mutlaka ihtiyacı var. Sizi duyar gibiyim; "Moral mi kaldı bu zamlar karşısında" der gibisiniz. Hükümetin ekonomik reform yaparak hızla hayata geçirmesi her kesimi esnafı sanayiciyi her şeyden önce vatandaşı emekliyi, ücretli çalışanları yardıma muhtaçların yardımları artırılarak rahatlatmalı, herkese nefes aldırtmalıdır.