Hüseyin Cumalı yazdı...

Belediyeler nasıl tel tel…
döküldüğünü kaleme alıyorum…
Sıra kimde!
Pamukova’da…
İbrahim Güven Övün’ün…
başkan olduğu ilçe…
Peki Güven başkan…
01 Nisan 2019 günü…
oturduğu makam koltuğundan…
Pamukova’yı nasıl yönetti!
İlçe kalkındı mı!
İlçe gelişti mi!
icraatları nelerdi!
Dimi!
İsterseniz önce…
Hafızalarda kalan…
Tarih ve olaylara…
Birlikte bakalım…

*

Tarih: 31 Mart 2019…
İbrahim Güven Övün…
Saadet Partisi’nden (SP)
Pamukova Belediye…
Başkanı seçildi…

*

Tarih: 01 Nisan 2019…
İbrahim Güven Övün…
Pamukova Belediyesi…
başkanlık makamına
oturdu…

*

Tarih: 24 Haziran 2019…
Belediye Başkanı seçilmeden önce “Mütevazi bir şekilde çalışacağız” diyen İbrahim Güven Övün’ün yönettiği Pamukova Belediyesi’nde Saadet Partisi Pamukova Meclis Üyesi Muhittin Akın'ın damadı olan Pamukova Belediyesi Garaj Amiri Mehmet Dal'ın görevi başında ayaklarını devletin masasına uzattığı, bu şekilde çalışan personele görev verdiği objektife yansıdı. Bu haber dönemin Sakarya Halk Gazetesi’nde manşet olunca Pamukova başta olmak üzere Geyve, Taraklı gibi ilçeler dahil Sakarya Halk Gazetesi toplatıldı.

*

Tarih: 25 Haziran 2019…
Pamukova Belediyesi'nden 6 kişi işten çıkartılırken 9 Saadet Partili işe alındı. Evet yanlış okumadınız. 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi meydanlarda 'Milli Görüş Belediyeciliğiyle hak, hukuk, adalet' sözü veren Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün, göreve başladıktan 3 ay sonra 6 kişiyi işten attı. Başkan Övün bununla da sınırlı kalmadı. İşten attığı 6 kişi yerine 9 kişiyi işe aldı. Yapılan işçi kıyımı ise ilçede büyük tepkiye yol açtı.

*

Tarih: 28 Haziran 2019…
Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün bir avcılar gününde önce tabanca ile sonra ise tüfekle takır takır ateş ederken fotoğraf çektirdi. Ve ne yazık ki Başkan Övün bunu yaparken kendisini gençler izliyordu. Evet, doğru okudunuz. Başkan tabanca ve tüfek kullanırken onu gençler pür dikkat izliyordu. Dönemin Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ile yine dönemin Sakarya İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit’in “Düğün ve cemiyetlerde silahla havaya ateş açmayın. Bir anlık talihsiz kazayla ne sizin ne başkasının canı yansın. Mutlu günleriniz, acıya dönüşmesin” çabasına Başkan Övün ateş açarak boşa çıkarttı.

*

Tarih: 20 Ağustos 2019…
Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün ile AK Parti Pamukova İlçe Başkanı Burak Çelik İstanbul Üsküdar trafiğinde görüntülendi. Saadet Partisi'nden seçime girmesine rağmen AK Parti Pamukova İlçe Başkanı Burak Çelik ile birlikte belediyeye ait makam aracıyla İstanbul'da görüntülenen Başkan Övün’ün arka koltukta samimi bir sohbeti objektiflere yansıdı. Öte yandan Saadet Partisi’nden belediye başkanı seçilen İbrahim Güven Övün’ün İstanbul’a giderken Saadet Partisi ilçe başkanı Kemal Taş yerine AK Parti İlçe başkanı Burak Çelik’i yanına alması uzun süre gündemden düşmedi…

*
 
Tarih: 24 Eylül 2019
Saadet lideri Temel Karamollaoğlu daha geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “beraber çalışalım” teklifine olumsuz cevap verirken, Saadet Partili Pamukova Belediye Başkanı Övün AK Partililerle beraber iş yapıyordu. Başkan Övün, AK Partili Karasu Belediyesi'nde kadrosu bulunan Nursel Akşit'i geçici görevle Pamukova Belediyesi'nde göreve başlattı. Karamollaoğlu'nun geçen haftaki duruşuna rağmen AK Partililerle çalışmaya devam eden Başkan Övün'e “Milli Duruşa yakışmayan hareketler sergiliyor” yorumu yapıldı.

*

Tarih: 28 Eylül 2019…
AK Parti sevdasına bir türlü engel olamayan Saadet Partili Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün, AK Partili İstanbul Çekmeköy Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Osman Cerrahoğlu'nu başkan yardımcısı olarak yanına aldı. AK Partili Cerrahoğlu'nu belediyeye başkan yardımcısı olarak alan Övün, sosyal medya üzerinden büyük tepki aldı.
Tepkiler karşısında Cerrahoğlu'nun öz geçmişini yayınlayan Övün, "Uzun uğraşlar sonunda kadromuza dahil ettiğimiz Belediye Başkan Yardımcımız Osman Cerrahoğlu ile çalışmalara başladık. Kadromuzu oluştururken seçimimizi ırka, etnisiteye, doğum yerine bakmadan Pamukova’ya sağlayacağı faydaya bakarak yapıyoruz. Hem aşağıdaki özelliklere sahip bir Pamukovalı vardı da biz mi atamadık?" diye yazdı. 

*

Tarih 29 Eylül 2019…
Sık sık skandallar ve Saadet Partisi  desturuna uygun hareketler yapmayan, AK Partililerle sürekli dirsek temasında bulunan Saadet Partili Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün’ün yaptıkları partide büyük huzursuzluğa neden oldu. Ortaya çıkan uçurum her geçen gün büyürken, gazetecilerin “Pamukova’da neler oluyor” sorusuna cevap vermemek için dönemin Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Bay telefonları açmamaya başladı. Belediye başkanlığına giden yolda Saadet Partisi’nin desteğini alan Başkan Övün’ün bu tutumları büyük tepkiye neden olurken, İl Başkanı Bay, “Evet, telefonları açmıyorum. Çünkü İbrahim Güven Övün ile ilgili sorulara cevap verecek durumda değiliz” dedi.

*

Tarih: 02 Ekim 2019
AK Parti'ye olan sevdasıyla tanınan Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün, AK Partili Karasu Belediyesi'nden geçici görevle belediyeye aldığı Nursel Feyza Akşit'i genel merkez ve ilçe halkının gösterdiği tepki üzerine Karasu'ya geri gönderdi. Övün, son olarak Nursel Feyza Akşit'i geri göndermekle partisinin karizmasını yerle bir ederken, Saadet Partililer ise “ AK Parti sevdası yüzünden partimizi ve bizi zor duruma sokuyor. Yeter artık” diye isyan etti.

*

Tarih: 4 Ekim 2019…
Saadet Partili Belediye Başkanı Güven Övün, İstanbul Çekmeköy  Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nden, Pamukova Belediye Başkanlığı’na atanan Osman Cerrahoğlu hakkında yerel medyada çıkan haberler üzerine sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Başkan Övün, o açıklamasında Cerrahoğlu’nun öz geçmişini yayınlayıp ‘Bu özeliklere sahip Pamukovalı vardı da biz mi atamadık’ diyerek savundu. Övün’ün sosyal medya üzerinden yaptığı bu açıklama çok konuşulmuş ve tepkilere neden olurken AK Parti Pamukova Belediye Başkan aday adayı olan Mustafa Nar, “Bu talihsiz bir açıklamadır. Pamukova bir çok değer yetiştirdi. Profesöründen, hukukçusuna kadar Pamukova'da bir çok değer var. Bu açıklama hangi mantıkla yapıldı anlayabilmiş değilim” diyerek tepkisini dile getirdi.

*

Tarih: 20 Ekim 2019
Pamukova Belediyesi sosyal medya hesabından “19-20 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Pamukova Yöresel Ürünler ve Ayva Festivali'nde elde edilecek net gelirin yarısı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'na Bağış Yapılacaktır” yazdı. Ancak devletin resmi ajansı olan Anadolu Ajansı'nın servis ettiği festival fotoğraflarındaki pankartta “kazandığımız gelirin tamamı bağışlayacağız” yazıyordu. İki farklı “bağış” sözü kafalarda soru işaretine neden oldu. Pamukovalılar ise Başkan Övün’e tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirdi.

*

Tarih: 19 Şubat 2020…
Saadet Partisi Pamukova İlçe Başkanı yerine AK Parti Pamukova İlçe Başkanı Burak Çelik ile İstanbul gezileri, AK Partili belediyelerden personel alımı, Saadet Partisi desturunu unutup AK Parti desturuna göre siyaset, belediye başkanı seçilmeden önce “Mütevazi bir şekilde çalışacağız” sözünü unutan Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün’e AK Parti Grup Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “AK Parti” rozeti taktı. Böylece 31 Mart 2019’da Saadet Partisi’nden Belediye Başkanı seçilen Başkan Övün artık AK Partili bir belediye başkanı oldu.

*

Devam edecek…