14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 Türkiye Genel Seçimleri döneminde olsun seçim sonrası olsun sesi çıkmayan partiler hangileri diye sokakta vatandaşlara sorsanız partilerin isimlerini söyleyemezler. Çünkü gündem arenasında yok gibiler. Aslında siyasi partilerin çokluğu ülkenin zenginliğidir. 

Demokrat Parti

Yerel seçime 4 ay 10 gün kaldı. Altılı masanın ortak partilerinden Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi Sakarya gündeminde sesi soluğu çıkmıyor. Eski Doğru Yol Partili Zafer Adalet 22 yıl sonra siyasete Demokrat Parti il başkanı olarak döndü. Köklü parti Süleyman Demirel’in Tansu Çiller'in genel başkanlığını başbakanlık cumhurbaşkanı çıkaran Demokrat Parti Sakarya il teşkilatının siyasi gündemde herhangi bir açıklaması duyulmuyor. Siyasi arenada seçmenin içinde yanında olacaksın derdini tasasını dinleyip sonra da bu sorunu dillendirip gündemde tutarak iktidarın çözüm bulması için siyasi çaba harcayacaksın. Maalesef Demokrat Parti Sakarya’da sesi çıkmıyor. İl başkanı Zafer Adalet 22 yıl sonra siyasete partiye sessiz kalmak için mi döndü? Yerel seçim var hazırlıkları nedir aday adayları var mı yok mu? Bunlarla ilgili bir bilgi paylaşımı yok.

Demokrat Parti önceki dönem il eski başkanı İsmail Ergül gündemi takip ediyor, yaptığı açıklamalarla partisini temsil ederek sesini Sakarya’da duyuruyordu.

Gelecek Partisi

AK Parti'den ayrılarak Gelecek Partisi, 12 Aralık 2019 tarihinde Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan partidir. Altılı masanın içinde bulunan Gelecek Partisi Sakarya’da geçtiğimiz seçimde sessizdi. Saha çalışmasında görülmedi. CHP listelerinden 10 milletvekili çıkarmıştı.

Sakarya siyasetinde gündeminde yoklar. 4 ay sonra önümüzde yerel seçimler var belediye başkanı belediye meclis üyeleri seçimi yapılacak yerel seçimler var şuana kadar sıcak bir gelişme görülmedi. Gelecek Partisi İl Başkanı Fatih Sevindik bu Pazar günü yapılacak il kongresi için hazırlık yaptığı kongrede il başkanlığı için kaç aday var bilgi yok. Tek bilgi eski başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu kongreye katılım sağlayacak. Bakalım il başkanlığı kongresi sonrası Gelecek Partisi Sakarya’da sesini aday adaylarla belediye seçimleri için sesini yükselte bilecek mi?

DEVA Partisi

AK Parti'de uzun yıllar ekonomi bakanlığı yapmış ve partiden ayrıldıktan sonra Demokrasi ve Atılım Partisi, 9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan liderliğinde kurularak siyasi çalışmalarına başlamıştı. 14 Mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminde 6'lı masa Milllet ittifakı içeresinde yer almıştı. CHP listelerinden 10 milletvekili çıkardı.

DEVA Partisi il başkanı Ercan Başnuh Sakarya gündeminde partinin sesi duyulmuyor belediye seçimleri için nasıl bir çalışmaları var belediye başkanlığı belediye meclisi için aday adayları var mı? Henüz kamuoyuna yansıyan isimler yok.

Saadet Partisi

Saadet Partisi, 20 Temmuz 2001 tarihinde Necmettin Erbakan ve Recai Kutan liderliklerinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren Millî Görüş çizgisindeki siyasi partidir. Saadet Partisi Millet ittifakı 6'lı masada yer aldı. 14 Mayıs seçimlerinde CHP listesinden 10 milletvekili çıkardı.

Saadet Partisi Sakarya teşkilatı il başkanı Hasan Zengin güncel gündemlerle zaman zaman gündem konusunda açıklamaları var. Partisinin haftalık divan toplantılarını düzenli şekilde sürdürüyor. Belediye seçimleri için henüz aday adaylarla ilgili henüz başvuru ya da isimlerle ilgili bir açıklama yok. Yani kısacası seçim havası henüz oluşmuş değil.

Siyaset 5 yılda bir olmaz

Millet ittifakı içinde bulunan 4 partiyi neden kaleme aldım; Yeni kurulan Gelecek Partisi ve DEVA Partisi henüz olgunlaştırdığı bir siyasi aksiyonu net olarak görülmüyor. Her iki partinin teşkilatlarında da parti yönetimleri bir aksiyon yaratamadığı görülüyor. Yılların Süleyman Demirel’in partisi Demokrat Partisine 22 yıl sonra tecrübeli siyasetçi Zafer Adalet il başkanı olarak geldi. Teşkilatı canlandırıp ayağa kaldırmayınca siyasete il bazında başarı maalesef olamıyor. Siyaset seçimden seçime 5 yılda bir yapılmamalı.