Merhabalar

Bu hafta sizlere kendi soyumun geçmişinin, tarihe tanıklık etmiş olan acıklı bir mirasıyla başlamak istiyorum.  Tarih ancak savaşlarla tarih olmak üzere başlar ve kendi hikâyesini tamamlamak üzere devam eder. Boşnakların hikâyesi de Mavi Kelebekler. Anlatmakta, düşünmekte, kaleme almakta çok zorlandığım bir konu...

Bu topraklar masumiyetin ziyan oluşuna tanıklık edenlerin toprağıdır. Bu topraklar, postalların ezdiği sonsuz çiçeklerin topraklarla karışması ve kendi tarihini acıklı bir hikâyede tamamlamasıdır.

Bosna Hersek’te yaşanan binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan ve kamuoyunun hafızasına yer eden dramatik bir hikâye olarak tarihe geçmiş.

Ölülerin Bekçileri Mavi Kelebekler

Bastığın Yeri Toprak Deyip Geçme

Sırplar 1992-1995 yıllarında Bosna savaşındayken toplu katliam yaparak Boşnak cesetlerini kimse bulmasın diye derin mezarlara gömmüştür. 2007 senesinde Bosna Hersek Sırbistan’a karşı ‘soykırım ‘davası açmış ve bunun için ‘ULUSLARARASI ADALET DİVANI’ kurulmuştur. Fakat bu divan soykırım ile alakalı kanıt bulamadığını söyleyerek kararını vermiştir. Kararın ardından Bosna devleti toplu mezarların ortaya çıkarılması için komisyon kurulmasını sağlamıştır. Geçen bir yıl ardından bölgedeki yapı değişmiş ve Mavi Kelebekler bazı bölgede yaygınlaşmış. Mavi Kelebeklerin bu hareketi komisyonun dikkatini çekmiş ve kelebeklerin toplandığı bölgeler kazılmıştır.

Bosna Savaş’ında 312 bin kişi öldü. 35 bini küçük çocuklardı. Binlerce çocuk annesiz, babasız kaldı. 50 bin kadın tecavüze uğradı. Ruhlarında tarif edilemez yaralar açıldı. Ölenler toplu mezara gömüldü. Bugüne kadar 500’ün üzerinde toplu mezar ortaya çıkarıldı. Boşnak Müslümanlar katledilirken kadeh tokuşturarak kutlamalar yapıldı. Bütün savaşlar meşru kılınmaktadır. Öyle ki meşrutiyetinin sorgulanmaması için çeşitli temellendirmeler ile katliamların normalleştirilmesi dahi mümkün olmuştur.

Bunların 300 mavi kelebeklerin yardımıyla oldu. Bosna Hersek’te bulunan toplu mezarlar üzerinde mavi kelebeklerin uçtuğu fark edilmiş. Durum biraz incelenince toplu mezarların olduğu yerlerde toprağın yapısının değiştiği, mezarların üzerinde farklı bitkiler oluştuğu belirlenmiş. Bu koku da mavi kelebekleri çekiyormuş. Sevdiklerinin kemiklerini bulmak, sadece onlardan bir ize rastlamak isteyen binlerce kişi günlerce mavi kelebeği izlemeye, onların peşinden gitmeye başladı.

8 bin Boşnak erkeğin sırf Müslüman oldukları için Sırplar tarafından katledildiği Srebrenitza Katliamının Srebrenitza Bosna Savaşı sırasında BM tarafından güvenli bölge ilan etmiş, binlerce kişi buraya sığınmış. Ama böyle olmadı BM barış gücüne NATO’dan yeterli destek gelmedi. Sırplar bölgeye ulaştıklarında barış gücüne bağlı Hollandalı askerler boşnakları sırp askerlere birer birer teslim etti. 8 bin boşnak sırplar tarafından katledildi. Tarih 11 Temmuz 1995 Srebrenitza insanlık tarihine kara bir leke olarak kazındı. Tarih sizi unutmayacak.

Özgürlük yolunda ödenen ağır bedeller. Boşnak halkın acılarını simgeleyen Mavi Kelebekler. Kelebekler narinliği, zarafeti ve özgürlüğü, göz yaşını simgeler. Mavi ise sonsuzluğu, denizi, gökyüzünün sembolüdür. Fakat ikisi birleşince ortaya çıkan mavi kelebek anlamı başka hale dönüşüyor. Mavi kelebekler kocaman bir acının tarifi demektir.

Bizim kalbimizde bir Mavi Kelebek var.

[email protected]