Pandemi Sonrasında Okula Dönüş 

Ayrılık kaygısı 8 aydan sonra yükselişe geçer. Ve bu oldukça normal bir süreçtir. Pandemi ile birlikte çocukların ebeveynlerden başka kimse ile iletişim kurmamaları , dışarı ile etkileşiminin az olması bu süreci daha da zorlaştırdır diyebilir. 

Neler yapabiliriz kısmından önce ben ebeveynlere şunu sormak istiyorum; 

Sen ne hissediyorsun ? 

Çocugun okula başlıyor, senden ayrılıyor,  belki ilk kez ayrı kalıcaksın bana ne duygularından bahsedebilir misin? 

Ve en önemlisi bu ayrılığa hazır mısın ? 

Ebeveynlerin ne hissettiğini öğrenmek oldukça önemli. Çünkü ebeveynlerimiz ne hissederse çocuklarında aynı duyguyu yaşarlar… ebeveynler çok kaygılı ise çocuk da kaygılı olur yada üzgün ise çocukta üzgün olur … 

Vedalaşmalar kısa sürmelidir. Bunu için çocugunuz ile aranızda küçük rutinler oluşturabilirsiniz. Küçük bir öpücük, bir söz yada bir tokalaşma. Çocuklar rutinleri severler .

Her defasında “seni alıcağım” , “düt düte binip gelip alıcam seni “ gibi cümleler kurarak onları alacağınızın sözünü verebilirsiniz.

Çıkışta ise “düt düte bindim ve seni almaya geldim”, “seni almaya geldim “ gibi cümleler kurmak oldukça önemli. Bunu 1 hafta belki 1 ay yada sene boyunca yapabilirsiniz. 

Kendi deneyimlerinizden bahsedebilesiniz. “Bende senin yaşlarında okula ilk gittiğimde çok korkmuştum. Ama orda bir sürü oyuncak vardı hemde arkadaşlarım vardı. Sonra çok eğlendim biliyor musun “ gibi ifadeler kullanabilirsiniz. 

Çocuğunuza okulda korktuğunda yada üzüldüğünde öğretmeni ile paylaşabileceğini söyleyebilirsiniz. Çocuk burda kendini yalnız hissetmemiş olur. 

Okuldan almak için gecikmeyin yada okula çok 
erken saatlerde bırakmayın. Çocuk okulda tek kalmaktan korkabilir. Aynı zamanda yalnızlaşabilir. 

Okul kaygısı için çocuk ile birlikte kitaplar 
okuyabilirsiniz.