2023 yılında yapılacak olan milletvekili seçimlerinde hangi parti hangi isimler ile oy artırarak milletvekili kazanmak için seçeneğini kullanacaktır.

Sakarya’da peki Cumhur İttifakı Millet İttifakında yüzde 7 barajını yapamayacak olasılığı olan DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti, Saadet Partisi nasıl bir liste stratejisi olur onu 6’lı masa içinde belirlenecektir.

AK Parti’de kimler milletvekili aday adayı olur. Kimlerin kişisel oy gücü daha etkili olur bunu dikkate alacak AK Parti genel merkezi. Çünkü partide oy kaybı anketlerle görülüyor. AK Parti kurulduğunda ilk seçimde 6 milletvekili çıkarmıştı. Sakarya’da ardından 5 milletvekili ardından 4 milletvekili düşüşü ile devam etti. Peki, 2023 seçimlerinde bu düşüş devam eder mi?  Ki bu kaçınılmaz. Ekonomi ve mülteci konusunda AK Parti’yi en çok zorlayan iki konu seçmenin takibinde.

AK Parti genel merkezi ilk aday adayı olarak gidebilecek isimler. 4 dönem milletvekili olmasına rağmen AK Parti seçim işleri başkanı güçlü bir isim olarak Ali İhsan Yavuz. Ali İnci. Demiryol-İş Sendikası eski Genel Başkanı Enver Toçoğlu. Milletvekilliği yapmış ismi yıpranmamış Hasan Ali Çelik. Çiğdem Erdoğan Atabek. Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar. Fiskobirlik başkanı Lütfü Bayraktar isimleri ön planda çıkıyor.

AK Parti genel merkezi yukarıdaki isimlerin arasından farklı bir karma isimler olur mu? AK Parti İl Başkanı Yunus Tever ve Sakarya Büyükşehir eski belediye başkanı Zeki Toçoğlu dâhil eder mi? Böyle bir ihtimal olur mu? Çünkü oy artıracak aday isimleri daha çok şans tanıması ihtimal yüksek oluyor.

MHP Sakarya’da hali hazırda bir milletvekili var. MHP Sakarya’da kendi başına seçime girecektir. Tartışmasız olarak MHP Sakarya milletvekili Levent Bülbül aday olur. İl başkanı Ziya Akar milletvekili aday olma ihtimali olur. MHP de daha adaylar çıkar henüz seçim takvimine zaman var.

İYİ Parti teşkilatı sürekli sahada etkili çalışmayı sürdürüyorlar. Çünkü AK Parti milletvekili sayısı 3’ düşerse bir milletvekilliğini İYİ Parti’nin kazanması sürpriz olmaz. Gözü ile bakılarak çalışmalarını sürdürüyorlar. İYİ Parti ve CHP Sakarya’da hali hazırda birer milletvekilleri var. Sakarya milletvekili Ümit Dikbayır adaylığı kesin olur. İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan ve Aydoğan Arslan isimleri ilk akla gelen oluyor. Yeni birçok isimlerde aday adayı olmak için ortaya çıkacakları seçim takvimine yakın günü bekliyorlar.

CHP Sakarya’da milletvekili sayısını artıracak inancı ile kapı kapı seçmenini evinde iş yerinde ziyaret ederek çözüm odaklı anket ve sorunları kayda alıyor. Araç filosu ile CHP sahada etkin çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Vatandaşlara ihtiyaç desteklerde yaptığı gözleniyor.  

CHP Sakarya milletvekili grup başkan vekili Engin Özkoç, Sakarya il eski başkanı Ayça Taşkent, İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu, Adapazarı belediye eski başkan yardımcısı Kamil Özkan, İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı belediye meclis üyesi Haluk Akbay, AK Parti eski milletvekili adayı ve Gelecek Partisi il eski başkanı Ender Serbes öne çıkan isimler olarak görülüyor. Daha çok sürpriz isimlerde aday adayı olarak ortaya çıkabilirler.

Peki, 6’lı masada yüzde 7 barajını yapamayacak DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Saadet Partisi Sakarya’da ne yapacak? Oy oranlarına bakılarak belki CHP-İYİ parti listesinde birer isim gösterebilirler.

Kulislerde DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan, Gelecek Partisi’nden Ayhan Sefer Üstün, Millet İttifakı partinin baraj sorunu olmayan CHP ve İYİ Parti’den aday gösterilebilir diye konuşuluyor. Mehmet Erdoğan ve Ayhan sefer Üstün’ün bu iki parti listesine alınmayacağı kesin gözü ile bakıldığı belirtiliyor. Şunu da not etmek gerekir. Siyasette her öngörü doğru çıkmaz. Siyaset hep herkesi şaşırtır. Zamanı gelmeden bir şeyi görmeden tamam olmaz.