AK Parti Sakarya’da ilçe başkanları ardı ardında istifa ettiklerini sosyal medyadan yazılı açıklama ile duyuruyorlar.

31 Mart 2024 tarihinde yapılması planlanan mahalli idareler seçimi nedeniyle şimdiye kadar Erenler, Kaynarca, Taraklı, Karapürçek, Arifiye, Ferizli, Söğütlü, Kocaali ve Sapanca ilçe başkanları resmi olarak istifalarını açıkladı. İlçe başkanların istifa sayısı artabilir.  8 Eylül Cuma günü istifalar için son gün. Gözler AK Parti İl Başkanı Yunus Tever’in istifa açıklaması haberinde.

AK Parti ilçe başkanlarının belediye başkan aday adayı olacak olmasından dolayı boşalan ilçe başkanlıkları için 8 Eylül'den sonra AK Parti genel merkezin atama yaparak yeni ilçe yönetimleri oluşacak ardından parti içi çalışmalarına başlayarak 2024 yılı belediye seçimlerine hazırlanacaklar.

AK Parti'de bu dönem belediye başkan aday adaylığı için çok sayıda kişi başkan aday adayı olmak için hazır. Belediye meclis adaylığı içinde oldukça kişi başvuru süresinin başlamasını büyük bir heyecanla bekliyorlar. AK Parti İl Başkanı Yunus Tever genel seçimlerde milletvekilliği için beklediği desteği görememiş aday olmamıştı. Şimdi önümüzde yerel seçimler var, siyasi kulis bilgilerine göre belediye başkan aday adayı olmak için Tever’in adım atması bekleniyor.

AK Parti İl Başkanı Yunus Tever’in geçen hafta bir haberi yayınlandı. Kaynağı nedir bilemiyorum, Tever Serdivan ilçesine belediye başkan adayı olmayacak diye. Peki o zaman gerçekten belediye başkan aday adayı olmak istiyor mu? Böyle bir hazırlığı var mı? Kulislere sızan net bilgi yok.

AK Parti İl Başkanı Yunus Tever Adapazarı ilçe belediye başkanlığına ya da Erenler ilçe başkanlığına aday adaylığını açıklar mı?  Serdiavan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar 3 dönemi doldurdu aday olmayacak. Bu nedenle en çok ilgi görecek olan Serdivan ilçesine belediye başkan aday adaylığı ön plana çıkıyor. Eski BELPAŞ genel müdürü Osman Çelik, eski SASKİ genel müdürü Rüstem Keleş'in adı geçiyor. Son dakika acaba Yunus Tever aday adayı olur mu?

Bir başka hesap AK Parti İl Başkanı Yunus Tever belediye başkan aday adaylığı için istifa ederse kim il başkanı olacak? AK Parti il başkan yardımcısı Ömer Arslan mı? Milletvekili aday listesinde 6. sırada Akif Adnan Dizer olabilir mi? Bu yönde kulislerden gelen isimler bunlar.

AK Parti'de hesaplar beş yıl sonra Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle 2 dönem görev süresinin ardından bir daha Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olamıyor. 2028 yılında yapılacak olan genel seçimlerde AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı kim olur o süreçte nasıl bir değişim yaşanır endişesiyle şimdi belediye başkanlığı olsun belediye meclisine adaylık ilgisinin çok artacağı düşünülüyor.

Sakarya’da 2024 yerel seçimleri için artık süreç başladı, geri sayım sürüyor. 8 Eylül'de sona erecek olan istifa sürelerin ardından AK Parti'de belediye başkanlık için aday adayı sayısı kaç olacak ve hangi isimleri aday adayı olacak.