Bodrumspor karşısında alınan yenilgi sonrası Sakaryaspor camiasında derin bir üzüntü yaşanıyor.
Nasıl yaşanmasın ki? Koca bir sezon ortaya konan mücadelenin ardından tek bir maçta kaderin belirlenmesi ve her şeyin boşa çıkması kolay bir şey olabilir mi? Bu yazıyı yazmak için dahi bir kaç gün geçmesini, normale dönmeyi bekledim. Ama şimdi sakin bir şekilde meselelerimizi tartışmak zorundayız.
Şu an için öncelikli olarak bu yazıda neden kaybettiğimiz sorusuna cevap vermeye çalışacağım.
Önümüze bakarken bu soruya gerçekçi bir cevap bulmak zorundayız.
Bana göre Sakaryaspor sezonu kötü geçirmedi. Birçok kişi Sakaryaspor’un Süper lig hedefinin uzağında olduğunu söylemişti. Ama Sakaryaspor bu yaklaşımı boşa çıkardı ve sezonu Eyüpspor ile Göztepe'nin ardından üçüncü sırada tamamladı. Sezon içinde çok istikrarlı bir görüntü vermese de, çok ilginç maçlarda kritik puan kayıpları yaşansa da yeşil siyahlılar final maçında süper ligin kapısından geri döndü.

Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse kim ne derse desin sonuç olarak Sakaryaspor başarılı bir sezon geçirmiştir. Birinci ligde küme düşmemeye oynamadık, orta sıralarda mücadele eden bir takım olmadık, hedefi yüksek tuttuk, sürekli zirve mücadelesi verdik, şampiyonluğa oynadık. Bunlar basit şeyler değil.

Play off öncesi maddi sorunlar gündeme gelmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'ın girişimleriyle bu sorun da çözüldü. Futbolculara yapılması planlanan ödemeler yapıldı. Borçlar kapandı. Yönetim herhangi bir krize neden olacak tek bir şey yapmadı. Final maçına gidecek taraftarlar için otobüsler tahsis edildi. Binlerce Sakaryaspor taraftarı Adana'ya göç etti. Şehir havaya girdi. Her yere bayraklar asıldı. Futbolcular süper lig hedefine inandı. Şehir şampiyonluk parolasıyla birbirine kenetlendi. 

Ama sonuç istendiği gibi olmadı. Yine finalde hüsran yaşadık. 

Şimdi Sakaryaspor'un yarınlarına planlarken dün yaşananları doğru değerlendirmek durumundayız. Her şeyin olumlu ilerlemesine rağmen başarının neden gelmediği sorusuna akılla, mantıkla uyumlu bir cevap bulmak zorundayız. 

Yukarıda da bahsettiğim gibi Sakaryaspor, süper lig hedefi doğrultusunda yapılması gereken her şeyi yapmıştır. Elbette eksikler olabilir fakat göze batacak, başarının önünde engel teşkil eden büyük hatalardan söz etmek neredeyse imkansız. 

O halde eksiklik nerede, neden kaybettik? Net söylüyorum, hiç kimse suçlayacak birini aramasın. Hiç kimse ilgili ilgisiz iddialarla hedef saptırmasın. Sakaryaspor'un final maçında kaybetmesinin en büyük sebebi sahada istenilen ve maçı kazanması için beklenilen performansın sergilenememesidir. Sakaryaspor'un finalde kaybetmesinin tek sebebi oyuncuların istenilen oyunu ortaya koyamamasıdır. 

Finalde kaybedince herkes suçlayacak bir şey arıyor. Bunu anlıyorum, herkesin ayrı bir hesabı olabilir, buna bir şey diyemem. Ama gerçekçi olmak gerekirse ve aynı zamanda neden kaybettik sorusuna dürüst bir cevap vermemiz gerekirse bunları söylemek zorundayız.

Bodrumspor karşısında Sakaryaspor'un kaybetmesinin temel nedeni futbolcuların verimsizliği ve yetersizliği olmuştur. Neden böyle oldu bunu bilmiyorum. Bodrumspor Sakaryaspor'dan çok daha iyi bir oyun ortaya koydu. Bir tane ciddi atağımız olmadı, dönen bütün topları Bodrumsporlu futbolcular aldı, üç tane topları direkten döndü, en güvendiğimiz oyuncularımız sahada yoktular ve her şeyin üzerine savunma oyuncularımız tarihin en kötü performansını sergiledi. 

Peki neden böyle oldu? Bu sorunun doğrudan muhatabı teknik direktör Coşkun Demirbakan ve oyunculardır. Belki ileriki günlerde onlarla  görüşmelerimiz olur ve onların düşüncelerine de sizlerle paylaşırım.