Mahalli idareler seçiminden 2 ay sonra Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, bugün basın mensuplarıyla bir araya geldi. 3 dönemdir Serdivan Belediye Başkanlığı yapan Alemdar tecrübesiyle ustalık dönemini göstermeye başladı.

Başta şunu söylemek gerektiğine inanıyorum. Başkan Alemdar geçmiş dönem yapılan işlerin üzerine koyarak hizmetlerin süreceğini geçmişle bir hesaplaşmanın kesinlikle olmadığını, çalışan herkes işini yaptığı sürece onlarla çalışmaya devam edileceğini, Büyükşehir adaylık sürecinde belediyenin durum ve pozisyonuyla ilgili çalışma yapılarak gerekli hazırlığın yapıldığını, büyükşehir belediyesinin halka en kaliteli hizmet vermeyi sürdüreceğini net olarak söyledi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, 1999 Marmara depreminden sonra kentsel dönüşümün mutlaka gecikmeden başlayacağını. Sapanca gölü kıyısında yapıların hukuki açında incelenmesinin ardından temizleneceğini, son 4 yılda hızla artan bungalov evlerine yönelik ruhsat denetimi ve Sapanca su dere kaynaklarından su firmalarına yönelik yapılacak çalışmalarla ilgili yol haritasını açıkladı.

 Yusuf Alemdar'ın yol haritası açıklaması gündeme damgasını vurdu. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, kentsel dönüşüm ve Sapanca Gölü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Dönüşümün öncelikli olarak Adapazarı, Erenler ve Serdivan ilçelerinde gerçekleştirileceği belirtildi. Bu ilçelerde riskli binaların yoğunlaştığı ve acil dönüşüme ihtiyaç duyulduğu bir gerçek. Başkan Alemdar, dönüşümün yerinde yapılacağını ve kat sınırlamasının göz ardı edileceğini vurguladı. Bu sayede vatandaşların mağduriyet yaşamadan modern ve güvenli konutlara sahip olması hedefleniyor vatandaşlar için çözümler üretilmesi esas alınıyor.

Sapanca Gölü kıyısında bulunan kaçak yapıların temizleneceği açıklandı. Bu sayede gölün doğal güzelliği korunacak ve çevre kirliliği önlenecek. Bungalov tarzı konutlar için ruhsat denetimlerinin sıkılaştırılacağı belirtildi. Bu sayede göl kıyısının doğal yapısına uygun olmayan binaların önüne geçilecek. 

Sapanca'dan su alan firmalarla ilgili de çalışmalar yapılacağı ifade edildi. Bu firmaların su kullanımının kontrol altına alınması alınan suyun ve şişelenip satılan suyun denetiminin çok kolay olduğu bu yola izin dışı fazla su çekilmesinin önüne geçilerek haksız kazanç önüne geçilerek doğanın dengesinin bozulmasının da önüne geçilmiş olacaktır ve gölün su kaynaklarının korunması sağlanacak.

Başkan Alemdar, bu konulardaki çalışmaların bir yol haritası dahilinde yürütüleceğini açıkladı. Yol haritasının ayrıntıları önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

Bu gelişmeler, Sakarya'nın daha yaşanabilir ve modern bir şehir olması için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Başkan Alemdar'ın kararlılığı ve bu konudaki hassasiyeti, çok önemli olduğunu ortaya koyduğunu gördüm.

Başkan Alemdar çok net ve kararlı konuştu; Spor kulüpleri başkanlığına aday olan yapılan seçimin ardından iş başkanlığına gelen başta Sakaryaspor olsun amatör spor kulüpleri olsun diğer birçok dalda kulüp başkanların kendi bütçelerini yaparak kulüplerinin yönetmesi gerektiğini, belediyeden para almasının mümkün olmadığı, belediyelerin sadece saha düzenlemesi sporcunun ihtiyacı olan malzeme temini yapıla ileceği nakit yardımın mümkün olmadığı net vurgulandı.

Şehirle ilgili çok yapılacak işler var. Başkan Alemdar hepsinin farkında. Nerden nasıl başlayacağını çok iyi biliyor. İyi de ekip kurmuş kurmayı da sürdürüyor. İyi bir belediyecilik Sakarya halkının memnuniyeti ön planda olacağı açıkça net görülüyor. Yapılacak her doğru iş şehrin geleceği ve sonrası için çok önemli. Şehirde topyekûn birlik ve dayanışma içinde olmak şehri modern bir şehir haline getirme imkânı olur.