Sakarya’mızda aylardır Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın meslek komiteleri ve başkanlık seçimiyle meclis başkanı seçimlerinin yapılacağı tarih merak konusuydu.

Şehrin sanayisi ve ticaretin çakralarını döndüren SATSO odasının yeni başkanı kim olacak sorusu gündemdi. Aylar önce aday olacak isimler meslek komiteleri bir yıla yakındır seçim için çalışma yapıyor üyelerini ziyaret ediyor oy istiyorlardı.

Seçim süreci için tüm nefesler tutulmuştu. O beklenen tarih açıklandı. 3 Eylül 2022 tarihi sandığa gitme günüydü. Akgün Altuğ’un yeniden seçilmemesi için büyük çaba ve kulisler yapıldığı bilgileri bizlere yansıdı. Siyasilerin müdahalesi var mı? Yok mu? Soruları hep soruldu her seferinde istem dışı yok dediler.

SATSO başkanlığına son kez aday olduğunu açıklayan mevcut başkan Akgün Altuğ. İkinci aday olarak SATSO meclis başkanı talip Kuriş aday olacak olmayacak kamuoyunca çok konuşuldu çok yazıldı derken son bir hafta kala medya kuruluşlarına yazılı açıklama göndererek adaylığını resmen açıkladı.

SATSO’da toplam 34 meslek komitesi var. 95 meclis üyeliği için ilk gün SATSO binasında seçim kurulunun organizasyonuyla sandık başına gidildi. Seçim günü binanın etrafından binlerce araç vardı. Üyeler oy kullanmak için sabahın erken saatlerinde geldiler. Seçim bitene kadar herkes orada bekledi. SATSO bahçesinde yemek ve çay ihtiyaçları için tüm hazırlıklar yapılmış herkes yemeğini yiyebildi. SATSO tarihinde en yoğun katılımlı bir seçim tarihe yazılmış oldu.

Bütün gözler Akgün Altuğ’un ve Talip Kuriş’in meslek komitesi seçimlerindeydi. Akgün Altuğ, 1’ci meslek komitesi Tarım Ürünleri Üretimi ve Ticareti ve 23’cü meslek komitesi Konstrüksiyon ve Metal İşleme girdi ve seçimde farkla kazandı.

Başkan adayı Talip Kuriş de 22’ci meslek komitesi Otomotiv ve Yan Sanayi başkan adayı olarak seçime girdi kazandı. İki başkan adayı da ilk aşama olan seçimi kazanmıştı. Gözler 34 komitede seçimi kim alacak Akgün Altuğ’un yardımcısı Yüksel Avşar mı? Yoksa Talip Kuriş’in desteklediği Murat Ekşi mi? diye merak ediliyordu. Oylar sayıldıkça heyecan artıyordu ve nihayet sonuç açıklandı. Kazanan Talip Kuriş’in ekibinden Murat Ekşi oldu. Büyük sevinç yaşandı.

Seçim heyecanı 2 gün herkesi uykusuz bıraktı. Akgün Altuğ başkanlık seçimini kazanabilecek mi? Kaybedecek mi? Herkes bu soruyu soruyor çünkü Talip Kuriş ekibi 34’üncü meslek komitesini kazanmış siyasi desteğinde güveni ile süreç devam ediyordu.

Meslek komiteleri seçimi ve 95 meclis üyelikleri belirlenmişti. SATSO’nun yeni başkanı kim olacak sorusunu artık sandıktan çıkacak sonuç belirleyecekti.

Halk54.com ekibi Hüseyin Cumalı, Emre Çatal, Fuat Koçer, Nurettin Eryılmaz ve Salih Hamurcu ile birlikte Halk54.com haber portalı olarak seçimi yakın plan takip ettik, her gelişmeyi anlık haberleştirerek Sakarya ve il sınırı dışında tüm haberi takipçilerimize anında haberleri duyurduk.

SATSO başkanını seçme için herkes sandık başında herkesin beklentisi 2 oy fazla alan başkan seçilecek. O kazanacak şanslı başkan Talip Kuriş deniyordu seçimi Talip Kuriş ve yol arkadaşları garanti görüyordu.

Saat 17.00 gösterdiğinde oylama bitti sandıklar açıldı büyük heyecanla sonuç bekleniyordu. Seçim süresinde iki adayı gözlemledim. Her ikisi de çok soğukkanlı rahattı ama en rahat olan Akgün Altuğ’du. Çünkü seçim süresinde bir kez röportaj yaptım sordum “Kendinize ne kadar şans veriyorsunuz ” diye, bana cevabı “Oldukça çok” dedi. Sonucu seçim kurulu 52’ye 42 olarak açıkladı. Akgün Altuğ 10 oy farkla başkanlığı kazandı.

Röportajda soruma verdiği cevaptan anlaşılıyor ki Altuğ sonuçta kazanacağından pek çok emindi. Her şeye rağmen SATSO seçimlerinde her oy veren üye kendi iradesiyle oy kullandı. Kazanan siyasiler değil SATSO oldu. 10 oy farkla kazanan Akgün Altuğ oldu.

Cumartesi günü son seçim SATSO meclis başkanlığı için adaylar Cem Demircioğlu, Necmettin Kırık ve Erdem Ercan arasında yapıldı. Öğleden sonra saat 14.30’da başlayan seçim saat 17.00’da tamamlandı. Oy sayımın ardından Talip Kuriş ile hareket eden Erdem Ercan 39 oy alarak meclisi başkanlığını kazandı. Yeni meclis başkanı sıcağı sıcağına Erdem Ercan “Biz bu çalışmaya 8 ay önce başlamıştık. Genç hareketimize Burak Erken, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Onur Burak kardeşimiz murat ekşi ve Sakarya milletvekilimiz Çiğdem Erdoğan Atabek ve Alican kardeşime selam gönderiyorum “ diye konuştu.

Yeni yönetim Sakarya iline ve ticaret sanayi alanında yararlı çalışmalar yararlı gelişmeler kaydetmesi dileğiyle başarılar dilerim. SATSO seçimleri çok katılımlı ve heyecanlı oldu. 4 yıl boyunca yeni yönetim ve meclis görev yapacak.

Artık seçim geride kaldı. Çok detaylara takılmadan yorum yapmamanın anlamı yok.