Sakarya, iki ayrı siyasi partiye Sakarya Üniversitesi ve Adapazarı Belediyesi’nin salon vermemesi ile gündem oldu.

Ülkemizde 120 tane siyasi parti var. Ülkemizi daha iyi yönetmek halkın refahını artırmak için siyasi partiler birbirleriyle rekabet eder. Seçmenlerinden oy alabilmek için projeler ve ilkeler tasarlar, seçmenin oyunu almak için sunarlar. Sözün özü tüm siyasi partiler bu ülkenin bir değeri. Bu ülkeyi yönetmek için tüm siyasi partiler seçimle talip olurlar.

Sakarya’da ilk olarak DEVA Partisi’nin Genel Başkanı Ali Babacan’ın 26 Şubat Yerel Kültür Derneği kongresine davet edilerek katılması ile tepkiye dönüştü. AK Parti’den kongreye katılım olmadı. Dernek ile parti arasında soğuk rüzgârlar esti. Oysa STK her siyasi partiyi davet edebilir, her parti katılım sağlar. Bunu normal karşılamak gerekir. STK hiç bir partinin arka bahçesi olamaz. O zaman siyasi taraf olurlarsa STK’lıkları kalmaz.

2 Temmuz tarihinde Zafer Partisi İl kongresini yapmak için günler öncesinde Adapazarı Belediyesinden Orhan Gazi Kültür Merkezini kiralamak istedi. Salonun klimalarının bozuk olduğu gerekçe gösterilerek salon verilmedi. 2 Temmuzda kongre için ilimize gelen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Adapazarı Belediyesi önünde basın açıklaması yaparak Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’yu kınadı. Hiç yakışmadı bu tür salon vermeme engellemesi… Aradan 5 gün sonra Orhan Gazi Kültür Merkezinde Adapazarı Belediyesi Ada Meydan Projesi ihalesi gerçekleştirdi. Klimalarda çalışıyordu bir sorunda görünmüyordu, salon buz gibide soğuktu. Kamuya ait her Türk vatandaşın yapacağı etkinlik için kiraya verilebilir. Çünkü 85 milyonun ortak malıdır.

CHP 13 Eylül’de 100 Milletvekili ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla grup toplantısını yapmak üzere salon kiralamak için CHP Sakarya il başkanlığı Sakarya Üniversitesi başvurdu.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamza Al yeni göreve gelen rektörden CHP’nin salon talebini sözlü olarak iletildi. İddiaya göre olumlu bir cevap vermediği, yeni gelişme CHP üniversite yönetimine yazlı olarak talepte bulunduğu öğrenildi. Şimdi üniversitenin nasıl bir cevap vereceği merak ediliyor.

Bir üniversite eğitim başarısı ile gündem olmalı. Siyasi polemik ve salon vermeme konuları ile gündeme gelmemeli. Üniversite salonunun CHP grup toplantısı için verilmemesi sosyal medyada gündem oldu, tepkiler peş peşe yazıldı.

Herkesin siyasi görüşü ayrı olabilir ama bu düşünceler bizi ayrı duruma düşürmemeli. Siyasi partiler ülkemizi daha iyi yönetmek için varlar. Kişileri ayrıştırmak için siyasi partiler yoktur. Birlik beraberlik içinde olmak hepimizin görevidir. Tüm siyasi partiler Türk milletinindir. Kamuya ait salonlarda Türk milletinindir. Herkes eşit şekilde bedelini ödeyerek salonu kiralayabilmelidir.