2023 Nisan, Mayıs ayı Genel seçimin ardından 10 ay geçti. İlk seçimde AK Parti meclis çoğunluğu ve Cumhurbaşkanlığını kazanmıştı. 2. seçim mahalli idarelerde CHP yüzde 35, AK Parti yüzde 24 oy alarak birincilik ve ikincilik sıralaması belirlendi.

Halk54.com haber portalımızın klasiği haline gelen haber içerikli konuları hemen hemen her gün sokak röportajında gündemin ve sokağın nabzını vatandaşlarla tutuyoruz. 3 aylık seçim maratonu içinde sokaktaki vatandaşlar iktidara sürekli mesaj gönderdi. Her gün bağıra bağıra ekonomide yaşadıkları zorluk geçim sıkıntısı ve işsizliği haykırdılar ama duyan olmadı, cevaplar hep siyasi oldu.

Zaman geçiştirmek oldu, dünyayı saran pandemi oldu, dünyada kriz var sadece bizde yok. Kimse aç değil. Çarşı Pazar kafeler insan dolu, yollar lüks araçlarla dolu, kimse sıkıntıda yok savunması yapıldı. Biz sokak röportajı yaparken neden röportaj yapıyorsunuz halk kızgın ne yapmaya çalışıyorsunuz diye olumsuz tepki gösteriyorlardı. Hâlbuki biz gazeteciyiz bizde yılların emeği tecrübesi var. Sakarya’da bakıyorum siyasilere biz doğruyu söyleyince kabullenmiyorlar, sosyal medyada hobi ya da adına ticari gazetecilik yapmaya çalışan bazılarıyla kendilerinin duymak istediği kelimeleri duyunca mutlu oluyorlar halkın istediklerini duymuyorlar. 

Basın hürdür, sansür edilemez. Basın özgürlüğü de insanların fikirlerini gazete, dergi, radyo ya da televizyon aracılığı ile insanlara ulaştırma özgürlüğünü içerir. Siyasiler yapılan haberlerle eleştirilerle halkın isteklerini karşılama noktasına yarar edinirler. 

Keşke kamuoyunu bilgilendirme görevini yaparken sokakta vatandaşların çığlığını siyasi iktidar duysaydı. Emekli zorda, kirada oturan vatandaş zorda, esnaf zorda halkın sesine kim kulak verecek, kim çözüm bulacak? Halkı rahatlatacak bir gelişme olamayınca halk sandıkta sarı kart gösterdi ve uyardı. Halk bir sonraki genel seçimde süreç aynı devam ederse değişim kaçınılmaz mesajı verdi.  

22 yıldır her girdiği seçimden başarı ile çıkan AK Parti, 31 Mart 2024 bu son seçimlerde ağır yenilgi aldı. Cumhur İttifakı Sakarya Büyükşehir Belediye başkan adayı Yusuf Alemdar yüzde 47.19 oy oranı ile 285.086 oy alarak başkan seçildi. 2019 yerel seçimlerinde AK Parti'nin büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem Yüce yüzde 65 oranında oy ile başkan seçilmişti.

Sakarya’da AK Parti 31 Mart'ta yapılan belediye seçimlerinde 16 ilçeden 8 ilçeyi kaybetti. AK Parti aday belirlemede mi hata yaptı yoksa ülke yönetiminde ekonomiden dolayı seçmen bu uyarıyı sandıkta yaptı. 

Sakarya'da 31 Mart 2024 tarihinde yapılan belediye seçimlerinde AK Parti'nin 16 ilçeden 7'sini kaybetmesi, siyasi arenada ve kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Bu durumun arkasında yatan nedenleri anlamak için AK Parti kendi içinde kapsamlı bir analiz yapması önemlidir.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz Sakarya’da aday belirleme komisyonunda etkin rolü var. AK Parti'nin aday belirleme sürecinin şeffaf ve katılımcı bir şekilde gerçekleşmediğine dair bazı eleştiriler mevcut. Sayın Yavuz çıkan bu sonuç nedeniyle sorumluluğu kendisinde ya da il-ilçe teşkilat başkanları ya da temayülde çıkan sonuçları doğru ya da yanlış okuyup okumadıkları masaya yatırılarak değerlendirilmesi gerekiyor. Burada elbet sorumlular olacak. Çıkan bu sonucun kişilere bir fatura kesilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Adayların seçmen tabanında yeterince karşılık bulmadığı, bazı ilçelerde adayların son dakika değiştirilmesi de seçmenlerde kafa karışıklığı ve tepkilere yol açmış olabilir. Kaynarca'da AK Parti kazanamayacağı belliydi. Geyve ilçesinde AK Parti Sakarya Milletvekili Murat Kaya'nın desteklediği belediye başkan adayı Metin Atalay kaybetti. Hendek ilçesinde AK Parti ve MHP'nin Cumhur ittifakı adayı Turgut Babaoğlu’na karşı AK Parti Milletvekili Ali İnci'nin desteklediği Büyük Birlik Partisi Hendek Belediye Başkan adayı İrfan Püsküllü kazandı. Cumhur ittifakında işler karıştı, faturası kime çıkacak belli.

Sapanca, Ferizli, Karapürçek ve Erenler ilçelerinde belediye başkanlık seçimlerin kıran kırana geçeceği belliydi. Muhalefetin kazanacağı da hemen hemen belli olmuştu. Artık tablo ortada. AK Parti Sakarya’da büyükşehir belediye başkanlığını kazandı. AK Parti bundan sonra küsen seçmeni nasıl kazanacağı yönünde çalışması gerekiyor.

AK Parti belediyeciliği halka dokunan halkın hayatını ekonomisini yoluna koyan politikalar üreterek hayata geçirmesi gerekiyor. Yoksa 4 yıl sonraki seçimde iktidarı kaybeder ve sonra da tüm belediyeleri kaybeder. AK Parti'nin önünde seçimsiz 4 yılı var. Bunu çok iyi değerlendirmesi gerekiyor.

Bu seçimde muhalefete muhalefet eden İYİ Parti büyük yenilgi aldı. DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve diğer partiler yeni siyasi konjonktürde yer bulamadılar. Bundan sonraki yaşamlarını nasıl sürdürecekleri merek edilen partilerdir.