31 Mart 2024 yılında yerel seçimler öncesi AK Parti hafta sonu 81 ilde temayül yoklaması için elektronik oylama yönetimiyle seçim yaptı.

AK Parti'de temayül bitti. Büyük bir heyecanla beklenen Sakarya büyükşehir belediye başkanı adayı kim yapılacak? Bu sorunun yanıtı parti kulislerinde konuşuluyor, tahminler yapılıyor.  1- Ekrem Yüce, 2-Rıdvan Duran, 3-Yusuf Alemdar, 4-Rüstem Keleş aday adayı dört isimden hangisi aday gösterilir yorum yapmak çok zor. AK Parti genel merkezi de belirli kriterleri dikkate alarak değerlendirme yapacak. Gözler 15 Aralık'a kadar Ankara’da yapılacak açıklamada olacaktır.

Halk54.com ekibi olarak temayül heyecanını ve elektronik oylamayı yakından izlemek için salonda yerimizi aldık. Saatler süren temayül sakin havada kavgasız tartışmasız aday adaylar birbirleriyle sohbet ederek bir arada tribünlerde oturarak bir şekilde oylama sürecini izlediler.

Pazar günü Serdivan Spor Salonunda gerçekleşen temayül yoklaması için 16 ilçenin ve büyükşehir belediye başkan aday adayları için oy kullanacak delegeleri salonda hazır bulundu. AK Parti Sakarya il başkanlığın temayül organizasyonunda ilk göze çarpan salonun dışında çorba ikramı ve çay su ikramı vardı.

Seçim işleri başkanı Ali İhsan Yavuz yılladır başarılı bir şekilde seçim çalışmalarını gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz seçimde ilk kez E-oylama ile temayül yapılmıştı. 

Yaklaşık 150 bin teşkilat mensubu, tüm Türkiye'de eş zamanlı bir şekilde E-oylama yaptılar. Sakarya’da 16 ilçe belediye başkan aday adayları salonda yerini almış nezih bir ortamda kurulan elektronik oylamanın yapılacağı kabinleri içine girerek bilgisayar ortamında oylarını kullandılar. 

Görevde belediye başkanları için sorulan 5 soru:

1- Belediye hizmetleri yönünden nasıl buluyorsunuz?
2- Halkla ilişkiler yönünden nasıl buluyorsunuz?
3- Teşkilat ilişkileri yönünden nasıl buluyorsunuz?
4- Partimizin ilke ve değerleri açısından nasıl buluyorsunuz?
5- Belediye başkanının yeniden aday gösterilmesini ister misiniz?

Sorular sonunda delegelere belediye başkanı olarak kimi görmek istedikleri sorusu en fazla iki aday isminin yazılması istendi. 

Cevaplama ve öneriler işaretlenerek elektronik ortamda yapılarak direk AK Parti genel merkezce sonuçlar alındı.

Üç dönem süresine takılan Kocaali Ahmet Acar, Serdivan Yusuf Alemdar, Arifiye İsmail Karakullukçu, belediye başkanları 4 dönem için aday gösterilemiyorlar.

Yerel yönetimler başkanlığı illerde teşkilatların hazırladığı gözlem raporlarını da değerlendirmeye alacak. Geçmiş seçimlerde alınan oy oranları da mercek altında. Oyların dağılımına göre bölgelerde belediye başkan adayının isimleri netleşecek.

AK Parti ilk olarak 30 büyükşehir belediye başkan adayların isimlerini Ankara’da yapılacak olan bir tanıtım töreniyle açıklayacak. Ardından muhtemelen 2024 yeni yılın başlarında da ilçe belediye başkan adayların isimleri açıklanacak.

2024 yılın şubat ayın başında yoğun bir seçim kampanyası 31 Mart'a kadar tüm hızıyla devam edecek  Bakalım Sakarya’da 16 ilçe ve büyükşehirde hangi isimler belediye başkan adayı yapılacak.