Dünya büyük savaşlar yaşamış, artık günümüzde savaşlar silahla yapılmıyor. Biyolojik ya da enerji gıda üzerinden sürdürülebiliyor. Şimdi dünya için en büyük silah gıda üretmek, gıda bolluğudur.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı yüksek ziraat mühendisi Ekrem Yüce, başkan seçildiği 3 yılda birçok alanda belediye hizmetlerini gerçekleştirirken, büyük projeleri arasında ilk sırayı gıda üretimi yer alıyor. Bundan bir tanesi de Akyazı ilçesi Kuzuluk semtinde kurulan Seracılık Mükemmeliyet Merkezi'nde topraksız tarım ve jeotermal ısıtma tekniğiyle üretilen domatesler, iç ve dış piyasaya sunulacak. İlk hasat dönemi haziran sonunda yapılacak.

Jeotermal ısıtma tekniğiyle kurulan domates üretimi merkezinin dün basın lansmanı vardı. Bende programdaydım. Yapılan konuşmaların ardından üretim yapılan serayı gezdik. 8 çeşit üretilen domatesleri gördük. Kırmızı renk almaya başlamışlar.

Bombus arılarının, sera içine bırakılan arıların kimyasal uygulanmadan çiçeklerin tozlanmasını ve döllenmesini sağladığı belirtildi, kaliteli ürün, homojen üretim, sağlıklı ve doğal ürün elde edildiğini öğrendik.

Köyde çocukluğumda 10 yaşında falandım. Hatırlarım babamlarla tütün tarlasında çalışırken yansıra bahçede ektiğimiz yerli domates tohumlarıyla yetiştirdiğimiz sebze ürünlerin lezzetini hiç unutmadım. 45 yıldır da çocukluğumda köyde yediğim domatesin tadını bu güne kadar bulamamıştım. 55 yaşındayım dün elma yer gibi domates yedim. Pembesinden sarısından ufak kahvaltılık domatesinden yani 8 çeşit domates yedim. Dün hiç bu güne kadar yemediğim kadar lezzetli domates yedim.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sakarya Üniversitesi, TÜBİTAK, Gebze Teknik Üniversitesi gibi Türkiye'deki önemli kurum ve kuruluşlarla tarımsal anlamda iş birliği yapıldı.

5 ton domates alınan bir araziden topraksız tarımla 8 katı üretim alınabilecek. 25 dönüm alanda kurulan üretim alanında, 1250 ton domates üretiminin gerçekleşeceği jeotermal ısıtmalı Seracılık Mükemmeliyet Merkezi'nde eğitim ve danışmanlık hizmeti verilecek yanı sıra Ar-Ge çalışmaları da yapılacak.

Bir domates bu kadar güzel lezzetli üretilebilir mi? Bilinçli tarım teknikleriyle demek ki üretilirse yapılabiliyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı ziraat yüksek mühendisi Ekrem Yüce, mesleğini sanatını konuşturmuş, jeotermal ısıtmalı Seracılık Mükemmeliyet Merkezi'ni Sakarya’mıza kazandırmış. Önemli bir proje, herkese ilham olacak örnek olacak bir proje hayat bulmuş, bu projeye hiç kimse siyasi veya farklı yönden bakmamalı. Bu projenin Sakarya’da daha çoğalması için özel sektör olsun ziraat odası olsun il tarım müdürlüğü olsun bu yönde çalışma yaparak hayat bulacak projelere destek vermeliler.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin gıda gereksinimi üzerinde hayata soktuğu projeler bugün pek anlaşılmasa da 5 yıl süre içinde bunun önemi daha çok kavranacak. Bilinçli tarım ve sürdürülebilir tarım alanında çok büyük gelişimler kaydedileceğine inanıyorum.

Başkan Ekrem Yüce’nin ilimize kazandırdığı bu önemli örnek projesinden dolayı tebrik ediyorum.