CHP Sakarya’da milletvekili aday adayı olacak isimler heyecanla aday adaylık sürecini bekliyor. Engin Özkoç milletvekili adayı olmayabilir.

2023 genel seçimlerine 9 ay kaldı. Siyasi partilerde seçim heyecanı herkesi sardı. 6’lı masa seçimi kazanmak üzerine stratejisi çalışması yapıyor.

Seçim üzeri Ankara’dan kulislerden olsun haber kaynaklarımızdan olsun en ince ayrıntısına kadar bilgi alıp doğruluğunu sağladıktan sonra bu yazıyı sunmak için klavyenin başına geçtim. Gündem yoğun siyasetin gündemi yoğun. Ülkenin ekonomi gündemi ve mülteci gündemi yanında seçim stratejisi ve milletvekili adayları kim olacak soruları kulaktan kulağa kulislerde konuşuluyor. 

Strateji çalışması önce 81 ilde anket hangi ilde CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi’nin oy durumuna bakılacak. Aynı ankete her bir ilde çıkaracağı milletvekili sayısına., aynı anket ya da ayrı ayrı anketlerde kimi milletvekili adayı görmek istersiniz soruları yöneltilebilecek. Buradan çıkacak veriler masaya yatırılacak. Strateji belirlenecek ve hesaplar yapılacak.

Türkiye genelinde sağlanacak TBMM’de elde edilecek sandalye sayısı ile milletvekili gücünü hesaplayacaklar. 6 parti 81 il içinde iş birliğine gidecek. En çokta 35 ilde bu işbirliği ile iktidar olma başarısını yakalayarak iktidar yolunu açacağı öngörülüyor.

Başka önemli bir nokta var. Asıl burası çok can alıcı. Seçim sonrası bakan olacak isimlerin belirlenmesi içinde 6’lı masada komisyonlar çalışma yapıyor. Her parti kendi planını yaptıktan sonra 6 komisyonda uzlaşı planları hazırlanacak. Bu çalışmaların sonunda 6 siyasi partinin genel başkanlarına sunulacak.

Genel başkanların mutabakatı ile hangi bakanlığa hangi isimler yer alacak noktasına kadar karara bağlanacak. Cumhurbaşkanı hükümet sistemine göre bakan yapılacak isimlerde kişiler milletvekili adayı yapılmayacak.

Milletvekilliği seçiminde iktidar değişimi olursa, tabi benimde sizin de en çok merak edeceğim ‘Sakarya’dan bir bakan olur mu?’ diye Ankara’da telefonla bu sorunun peşine düştüm. Birkaç kapı yaptım, net bir şey yok. Çünkü anketler sonrası her şey şekillenecek. Sakarya herkes farklı düşünebilir bu isim için ama Ankara’da güçlü isim CHP içinde Ankara’da her gün ekranlara çıkarak en sert eleştirilerini hükümete yönelten isim Engin Özkoç. Tüm çalışmalar sonrası milletvekili adayı olup olamayacağı belli olacak Engin Özkoç, milletvekili adayı olmazsa anlayın ki bakan olacaktır.

Son olarak şunu ilave edeyim, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur köşesinde yazmıştı. Eğer yanış hatırlamıyorsam eski Demiryol İş Sendikası Genel Başkanı Enver Toçoğlu, CHP’den milletvekili adayı olacak diye. CHP genel merkezi Ankara’da böyle bir bilgi yok. Üyelik başvursun ya da kaydı yok şuana kadar bundan sonra olursa bilemem.