Zam rüzgârı her alanda çok sert bir şekilde dinmeden esiyor. Rüzgârın hedefinde konut kiracıları var. Cepleri yakan astronomik zam her gün büyüyerek yumak haline gelerek çözümsüz bir hale doğru sürükleniyor.

Her şeye zam geldi ev kiraları da astronomik rakamlara uçtu. Kiralara yüzde 25’den faza zam yapılmaz dendi ama dinleyen yok, çekinen yok.

Kiralara 8 bin ile 10 bin lira arasında fiyat talep ediliyor. Oysa ev kiraları 2 bin TL bandındayken biranda ev sahipleri çimento ve demire gelen zamlar sanki eski yapılmış konuları etkilemiş gibi bir anda fahiş zam yaptılar. Hükümet yüzde 25 geçmeyecek şekilde zam sınırını açıkladı. Buna rağmen yüzde 25 sınırı tanıyan yok. Ev kiralarında yükseliş bir yıldır var. Şimdi diyeceksiniz ki ne var bunda. Aylıklara zam yapıldı, ev kiralarına da zam yapılması normaldir. Artışa itirazımız yok tabii ki zam yapılacak ama makul zam ederi kadar zam olmalıdır.

Şuanda en düşük ev kirası 4 bin 6 bin lira ile 8 bin lira 10 bin lira rakamlara dayandı. emlakçılar marifetiyle konutlar kiraya verilmek üzere müşteri bekliyorlar. İşin ilginci eski kiracıları ev sahipleri bin türlü sebep göstererek çıkartmak için uğraş veriyorlar. Bu mağdur olan kiracılardan biri de ben oldum.

Kiracı ile ev sahipleri karşı karşıya geliyor. Bunla ilgili hiç kimsenin, siyasi partilerin bir sesi çıkmıyor. Kiracıların karşı karşıya kaldığı astronomik artış herkesi kara kara düşündürüyor. Asgari ücret 8 bin 500 TL oldu ama ev kiraları 6 bin TL ve üzerine çıktı. Peki, bu orantısız artışa kim el atacak, kim durduracak. Hükümet yüzde 25 zam yapılır bunun üzerine çıkılmaz dedi ama evi yeni kiraya verecek ev sahipleri için sınırında rakamla belirlemeliydi. 1+1 en üst rakamı 2+1 ve 3+1 üst sınırını 3 bin ile 3 bin 500 TL arasına sabit tutulmalıydı. Olamadı tutamıyor önleyici tedbirler alınmalı. Her gün gittikçe sorun büyüyor, sorun çözülemez hale doğru gidiyor.

TOKİ tarafından dar gelirliye ev yapılacak. Kimler hak sahibi oldu, kimler hak sahibi olamadı belli oldu ama bu da yeterli değil. Ev ihtiyacı olan milyonlarca kişi kirada oturmak zorunda. Her Türk vatandaşın ev sahibi olma hakkının sağlanması gerekiyor. Herkes kira öder gibi 15 ila 20 yıl süre içinde ev sahibi olmalı ev sahibi yapılmalı.

Gelir ve gider arasında büyük makas açıldı. Mülkü olan adeta altın çağını yaşıyor. Çünkü mülkü durduk yerde bir masrafı olmadan altın fiyatı artar gibi artıyor ama ev kiraların bir sınırı olmalıdır. 4 kişilik ailede 2 kişi çalışsa evi zor geçindiriyor çünkü insanlar artık markete pazara alışveriş yapmaya gitmeye korkuyorlar.

Hükümetin ve muhalefet partilerin bu konuyu göz ardı etmeden astronomik kira artışları ile ilgili çözüm bulucu bir çalışma yapılarak kiracılar rahatlatılmalı. Ev sahipleri de mağdur olmadan çözüme kavuşturulmadır.