Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ticareti Araştırma Geliştirme Komisyonu öncülüğünde, Büyükşehir ve Adapazarı Belediyesi’nin desteğiyle ‘FestburADA’ adıyla sosyal ve alışveriş festivali yapıldı.

FestburADA alışveriş festivali kapsamında Uzunçarşı Dr. Kâmil Sokak Çark Caddesi’nde Jonklör gösterisi, Bubble Show, vantrolog gösterisi, sihirbaz, canlı heykeller gösteriler yapılarak Esnaf ve halka neşe katılması amaçlandı. Sanatçılara yaptıkları etkinliklerden dolayı emeklerinin karşılıkları ödendi. Festivalin amacı alışverişi artırarak esnafın bir nebze olsun ekonomik açıdan nefes almasını sağlamak hedeflenmiştir diye düşünüyorum.

SATSO, ‘FestburADA’ adıyla üç günlük alışveriş festivali yaptı. İndirimli alışveriş sloganı dahil hiçbir iş yerinde yazılı bir görsel yoktu. Bu organizasyonla esnafın çok satış yaparak hatırı sayılı cirolar yapması bekleniyordu ama maalesef beklentileri karşılamamış olmalı ki aradan haftalar geçti, SATSO tarafından festivalde gerçekleşen tahmini ciro rakamları açıklanamadı. Festival amacına ulaştı mı? Ulaştıysa ölçüleri göstergeleri nedir?

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bu şehrin atar damarı, bu şehrin ekonomisini hareket ettiren, bu şehrin kalkınmasında etkisi katkısı olan bir oda. Bir festival bu kadar amacına ulaşmamış bir organizasyon olabilir mi?

Bunu ben sonraki yıllarda daha iyi, daha profesyonelce bir alışveriş festivali yapılması adına esnafın kazanacağı ve şehirdeki yaşayan vatandaşında ucuz ve uygun ürün alması noktasında yararlanacağı kazançlı bir festival olmasını arzu ederek bu eleştiri hakkımı kullanıyorum. Bu eleştiriyi beğenirsiniz beğenmesiniz onu ben bilmem.

Festival güzel bir etkinlik olabilir ama şu ekonomik dar boğazda kimsenin eğlenecek gülecek hali de yok morali de yok. Festival öncesi bir açıklama yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Birleştirici, aynı zamanda yerel ticaretimizin gelişmesine olanak sağlayıp hemşerilerimizin eğlenebileceği bir etkinlik olmasını ümit ediyoruz. Paydaşlarımızla birlikte hazırlıklarımızı tamamladık. Sakarya’da gelenek haline gelmesini arzuluyoruz”  demişti. Peki, festival tamamlandıktan sonra haftalar geçti, festivalin verimliliği nasıl oldu? Festivalin ektisi esnaflara ciro olarak ne kadar yansıdı, açıklanmalıydı.

SATSO seçimi yaklaştıkça organizasyon hareketliliği görülüyor. SATSO geçmiş yıllarda şehrin gündemine dahil olur, halkın menfaatine, yararına görüşlerini açıklardı, gündemini de belirlerdi.

O geçmişte kaldı. Şimdi maalesef ses yok. Sadece bu ay şu kadar ihracat yaptık açıklaması ile yetiniyorlar. Yaşanan ekonomik dar boğaz var, döviz artışı var, dövizle ilgili hükümetin aldığı tedbir kararları var. Bunlarla ilgili olumlu olumsuz bir açıklama yok. Oda üyelerinin ekonomik dar boğazda döviz kuru artışında etkileri nedir gerekli tedbir ve tavsiyeler içeren bir açıklama yok. Üyeler, gelişmeler karşısında odanın etkisini görmek ister.

Şunu diyebilirsiniz; kamuoyuna bir açıklama yapmak yerine biz SATSO meclisinde konuşuyoruz diyorsanız buna saygı duyarım, o da sizin bileceğiniz iş.

Sonraki yıllarda Adapazarı ilçe belediyesinin de daha etkili daha geniş alanda organizasyon içinde esnafında içinde olacağı tüketicinin de içinde olacağı etkili ve profesyonel markalı bir festival yapılması temennisiyle.