Çektiğimiz zorlukların suçlusu Kovid-19 suçlu dünyada yaşanan ekonomik kriz var, dolar avrodan sıfır atsak acaba durum nasıl olur.

Tabi kî dolardan avrodan sıfır atma durumu ironiydi, bizim kendi paramızı TL’mizin değerini artırmak için koşulları oluşturması gerekiyor. Tüketim ekonomisinden daha çok üretim istihdamı artırmaktan başka model yolu yok.

Eğer biz kendi toplarımızda tahılı ve sebze ürünlerini yüzde 95 artıramazsak 250 gr ekmeği bugün 5 TL yiyorsak önümüzde yaz sonunda ekmeği 10 TL den almamız kaçınılmaz olur. Çünkü dışardan ithal ürünler aldıkça dolar avro ihtiyacımız daha çoğalacak ve iç piyasada dolar avro 20 TL üzerine çıkarak daha üstlere tırmandıkça temel ihtiyaçlarımızı pahalıya almak zorunda oluruz. Şuan olduğu gibi fiyatlar yüksek.

Cumhurbaşkanlığı ile milletvekilliği seçimlerinde ittifak yapan partilerin halka ülke ekonomisinin ve vatandaşların alım gücü gıda gereksinimlerini gidermede nasıl bir yöntemle vatandaşın aldığı aylıkla 6 bin lira ev kirasını ödeyecek gıda ihtiyacı ve diğer temel ihtiyaçlarını giderecek aldığı aylık ile yaşamları nasıl kolaylaştırılacak.

Sakarya’da siyasi partilerde milletvekili aday adaylık telaşı var. Halkın ekonomik çilesini duyan konuşan yok. Konuşması gereken Dikmen Yaylasında kar yağışı altında fotoğraf objektiflerine verdiği mutlu pozu sosyal medyasında paylaşırken, Dikmen yaylasında hamsi kuyruğuna geçerek karnını para vermeden doyuran vatandaşlar ve hayat pahalılığı var yaşam koşuları için umut vaat edici bir söz yok. Bu durum dikkatimizden kaçmıyor. İş insanlarını ziyaret ederek parti üyesi yaparak rozet takarak siyaset yapmak bunla sınırlı tutulamaz. Orta direk vatandaşın derdine çare üretecek yöntemleri konuşmak anlatmak önemli.

Peki, Sakarya’da muhalefet ne yapıyor? Sahada çalışma yapıyorlar, kamuoyuna etkili sinerji yaratacak bir açıklamalarını göremiyoruz, duyamıyoruz. Çünkü partilerde milletvekili aday adayı olma derdi yarışı var. Halk hayat pahalılığından yükü her gün artıyor pahalılık yükü altında adeta eziliyor. Esnaf dertli sanayici dertli herkes dertli. Sakarya’da muhalefet ya da 6 siyasi partinin oluşturduğu millet ittifakı halka vereceği umut ve güven sözleri nerede millet ittifakı halka seçmene ne söz verecekte nasıl oy isteyecek.

Yapılan son araştırma verilerine göre Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı 2023 Ocak’ta 8 bin 864 TL’ye yükselerek asgari ücretin üzerine çıktı.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınırı ise Ocak'ta 28 bin 875 TL’ye yükseldi.

Açlık yoksulluk sınırı her ay yükseliyor alınan aylıklar arasında makas açılıyor. Seçim sonrasında durum nasıl olacak sıkıntılar daha mı çok artacak bunu seçime giderken partilerin ekonomik politikaları halkın yaşamını kolaylaştıracak politikalar belirleyecek.