İnsanların sizin hakkında ne düşündüklerini kontrol edemezsiniz. Size olan davranışlarını da öyle… Siz ne kadar iyi, ne kadar güzel, ne kadar meziyetleri olan biri olursanız olun bazı insanlar size iyi davranmayacak, bazılarıysa sizi sevmeyecekler… Hatta sizi sevmeleri, size iyi davranmaları için elinizden geleni yapsanız bile…

Bir insanın sizi sevmemesi, size iyi davranmaması kendisiyle ilgili bir durumdur. Fakat biri bizi sevmediğinde veya kötü davrandığında genelde bu durumu kişiselleştiririz. Kişiselleştirdiğimiz bu olay karşısında ise özgüvenimiz zedelenir.

Sizi sevmeyen insanların sizi neden sevmediğinin üzerine düşmek, size kötü davranan insanların elinizden geleni yaptığınız halde neden size kötü davrandığına takılıp kalmak size hiçbir şey kazandırmaz. Durup düşünerek, takılı kalarak insanların size olan davranışlarını kontrol altında tutamazsınız. Kontrol edebileceğiniz tek şey sizin bu davranışlara karşı olan tutumunuzdur. Böyle durumlarda yapılacak en akıllıca hamle ise kendinizde kusur aramak yerine karşı tarafa mesafe koymaktır.  

Elinizden geleni yaptıktan sonra keşke şöyle yapsaydım beni severdi, böyle davransaydım belki bu şekilde olmazdı, biraz daha alttan alsaydım bu hale gelmezdik diye düşünüp durmayı bırakmalısınız en başta… Elinizden geleni yaptığınız halde size değer vermeyen, sizi sevmeyen, size kötü davranışlarda bulunan bir insan, elinizden gelenin fazlasını da yapsanız, şartları zorlayıp başka biri gibi de davransanız sizi sevmez, size iyi davranmazdı. Çünkü bir insanın sizi sevmemesi, size kötü davranması, size değer vermemesi sizinle alakalı bir durum değildir. O kişinin ruh haliyle alakalı bir durumdur.

Kabullenin. Karşı tarafın duygu durumunu kontrol etmeye çalışmak yerine kendi duygularınızı kontrol edip mesafenize dikkat edin.

Sevgilerimle…

Mail: [email protected]