Milletvekilli aday listesi için 15 gündür soluk soluğa süren yarış, bugün 28. dönem milletvekilliği liste yarışları kesinleşerek YSK’ya verilerek son buldu.

Önceki yazılarımda milletvekili listelerde hangi isimlerin yer alacağını ya da daha ön planda olduğunu yazmıştım. MHP’de ilk iki sıra dediğim gibi. CHP’de Ayça Taşkent birinci sırada olacağını ve sıkıntı yaşanacağını söylemiştim. İki partide bir ve iki sırada olacak isimleri yazmıştım. AK Parti’de 8 kişilik listede olacak isimleri yazmıştım. Zeki Toçoğlu’nun ismi yoktu bu liste içinde. Birçok kişi bu isim nasıl olmaz neden olmaz diye soranlar olmuştu. Partilerde matematiksel hesaplar ve adayların oy artırma potansiyeli göz önüne alınacağını söylemiştim. O istatistik oy hesabı ile listeler oluştu.

AK Parti’de eski ve yeni süreç

AK Parti zorlu liste yarışında 73 aday adayı vardı. İçinde eski Sakarya büyükşehir belediye başkanı Zeki Toçoğlu vardı. 2 dönem belediye başkanlığı yapmış üçüncüye aday gösterilmişti.

AK Parti Sakarya milletvekilleri içinde çok etkin ses getiren dikkat çeken milletvekilleri olamadı. Ali İhsan Yavuz her zaman etkili oldu. Sakarya iline katkıları çok.

AK Parti 27. dönem milletvekili Ali İhsan Yavuz 3 dönem kuralına takıldı, aday gösterilmedi. Dünya motosiklet şampiyonu Kenan Sofuoğlu kendisi aday olmak istemedi ve gösterilmedi. Recep Uncuoğlu bir dönem milletvekillik yaptı, bir daha aday gösterilmedi. Çiğdem Erdoğan Atabek bir dönem milletvekillik yaptı, 2. dönem için listenin 2. sırasında yer aldı.

Kimin yıldızı yüksek çıktı

Bu listede yıldızı en yüksek Fiskobirlik Başkanı Lütfü Bayraktar oldu. AK Parti Geyve Belediye Başkanı 5. sırada, Sakarya büyükşehir belediye eski başkanı Zeki Toçoğlu listede yer alamadı. AK Parti Adapazarı ilçe başkanı Erol Aydın listede yer alamadı. Çok seçilebilir bir sırada diyemeyiz. Bu listede seçilebilirlik ilk üç sıra daha şanslı görünüyor.

AK Parti’de kim seçilebilir sırada

AK Parti Sakarya Milletvekili 28. dönem milletvekili adayları: 1- Lütfi Bayraktar 2- Çiğdem Erdoğan Atabek 3- Ali İnci 4- Ertuğrul Kocacık 5- Murat Kaya 6- Akif Adnan Dizer 7- Kürşat Kılıç 8- Rahmi Can Şeşen

Cumhur ittifakı MHP

MHP’de beklentinin dışında farklı bir liste önümüze çıkmadı. Çok sürpriz isimler yok. MHP yıllardır Sakarya’da bir milletvekili çıkarabiliyor.

MHP Sakarya milletvekili Levent Bülbül 27. döneminde seçildi ve grup başkan vekilliğine kadar çıktı. Levent Bülbül ikinci dönemde yeniden aday ve birinci sırada. MHP Sakarya il başkanı Ziya Akar listeye beklenen gibi girmiş oldu.

MHP’de liste başarısı ne olur

MHP listesi seçimde ne kadar etkili olur? Milletvekili sayısını korur mu? Artırır mı? Bunu sahada seçim çalışmasında ve 14 Mayıs’ta sandıktan çıkacak oylarla görülebilecektir.

MHP 28. dönem Sakarya milletvekili adayları: 1-Levent Bülbül 2-Ahmet Ziya Akar 3-Hüseyin Ekşi 4-Sezer Şengöz 5-Yaşar Aygüneş 6-Şükür Salih 7-Nesrin Burnazoğlu 8-Ali Halil

İYİ Parti beklenen sıralama

İYİ Parti’de Sakarya için çok şaşırtacak liste yok. İYİ Parti Sakarya milletvekili adayı listesinde ilk sırada ikinci dönem için aynı isim Ümit Dikbayır ile devam ediyor. İYİ Parti’nin kuruluşundan beri partiyi Sakarya’da iyi bir noktaya taşıyan İYİ Parti il eski başkanı Selçuk kılıçarslan listede 2. sıraya girdi. Çok çalışmasına rağmen İYİ Parti Adapazarı ilçe eski başkanı Serdip Dokumacı listede 4. sırada yer buldu.

İYİ Parti listesinde kamuoyundan tanınan üç isim var, diğerleri tanınmıyor. İYİ Parti iktidar olmakta çok iddialı. Seçim süresinde sahada bu liste içinde kaç aday sahada olur 35 gün süresince göreceğiz.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde İYİ Parti'nin 28. dönem Sakarya milletvekili adayları şöyle:

1- Ümit Dikbayır 2- Selçuk Kılıçaslan 3- Arzu Akçalışkan 4- Serdip Dokumacı 5- Duygu Çetinkaya Acar 6- Yunus Aydemir 7- Alper Alpay 8- Hakan Baykal. Liste bu şekilde oluştu.

CHP’de iki sürpriz isim

CHP’de geçtiğimiz yıl yazmıştım. Sakarya milletvekili Engin Özkoç aday olmayacak, bu doğru çıktı. CHP grup başkanvekili Engin Özkoç seçim Milet ittifakı galibiyetiyle sonuçlandığından içişleri bakanı yapılacak.

Listede birinci sıraya Ayça Taşkent yazılacak demiştim. Parti örgütünde sorun yaşanır kavga kaçınılmaz demiştim. Listede iki sürpriz isim yer aldı, bu kavga önlenmiş oldu.

Ecevit Keleş ve Azize Çeroğlu liste sürprizi

CHP iktidar olma beklentisi çok yüksek. Sakarya’da milletvekili sayısının da artacağını umuyor. CHP il başkanı Ecevit Keleş aday adaylık sürecinde il başkanlığından istifa etmemişti. Yoğun Ankara kulis çalışması ile hem kendi adını hem de yakın çalışma arkadaşı il kadın kolları başkanı Azize Çeroğlu’nun adını listeye yazdırdı.  Sürpriz yaparak listeye giren Ecevit Keleş ve Azize Çeroğlu, Engin Özkoç'un aday olmamasının ardından yeni bir süreçle seçim yarışına adını milletvekili adayı olarak yazdırmayı başardılar.

İlk sıra Taşkent’in

CHP 28. dönem Sakarya milletvekili 1- Ayça Taşkent 2- Ecevit Keleş 3- Kamil Özkan 4- Azize Çeroğlu 5- Emel Akçil 6- Gündüz Kadir Gençcan 7- Ali Fethi Gürler (Saadet Partisi) 8- Özer Özçınar. Sakarya’da listeler tamam.

CHP seçimde süresince seçim sahasında nasıl bir performans gösterecek? 34 yıl sonra bir milletvekili çıkarmıştı, şimdi bu sayısı artırabilecek mi?