Sakarya’da milletvekili aday listesine kimler girecek, yeni yüzler değişim yaşanacak mı? CHP ve İYİ Parti 10 ilde iş birliğine gidiyor. CHP ve İYİ Parti'de iş birliği 10 ilden 20 ile çıkarmak için ise çalışmalar sürüyor. AK Parti doğu illerinde kimle iş birliğine gidecek bunla ilgili partilerde yoğun çalışma var. Çünkü denge adayları ve denge partilerle yapılan işbirliği içinde oy oranını artırma milletvekili sayısını artırmak için stratejik çalışmalar aralıksız sürüyor.

Demokrasi buna izin vermez

Siyasette tansiyon yüksek. Bu yüksek tansiyon sokakta vatandaşlara da yansıyor. Akyazı ilçesine bağlı Topağaç mahallesinde muhalefeti kızdıracak pankart asıldı. Tepkiler arttıkça arttı. Akyazı ilçesinde Millet ittifakı partilerin ilçe başkanları toplantı yaparak bu pankartı asan, astıran, asılmasını sağlayan kişiler TCK 216. Maddesine göre halkı galeyana getirme, kin ve nefret suçu işledikleri iddiası ile suç duyurusunda bulundular.

Ülkemizde eşitlik ve birlik berberliğin korunması için ilgili devlet kurumları gereğini elbette yapacaktır Demokrasiye yakışmayan bu tür davranışlar toplumu ayrıştırmasına izin verilmemelidir. Umarız bu tür davranışlar Sakarya’da ve ülkemizin genelinde yaşanmamasını diliyoruz.

Kesin Aday listelerinde 7 gün

9 Nisan Önümüzdeki pazartesi günü YSK kuruluna tüm siyasi partiler 81 ilde gösterecekleri milletvekili aday listesini verecekler.

CHP de birinci sıra krizi

CHP Sakarya milletvekilli ve CHP grup başkan vekili Engin Özkoç milletvekili aday adayı olmuyor. Peki kim birinci sırda milletvekili adayı olacak.

CHP Adapazarı Merkez İlçe Yönetimi milletvekili aday adayları ile gençler için düzenlediği iftar yemeğine Vekil aday adayları Ayça Taşkent, Senem Yıldırım, Ecem Evcen, Kamil Özkan, Refik Karakaş, Levent Şener ve Özer Özçınar var. Gözler burada Ender Serbes'i arıyor. Yok davet edildi edilmedi bilemiyorum ama tüm aday adaylar varsa bir kişinin eksik olması soru işareti bırakır.

Gelelim asıl konuya, CHP de birinci sırada Ayça Taşkent gösterilecek deniyor. Eğer bu gerçekleşirse CHP il örgütü içinde kıyamet kopar. Seçimde sahada sadece cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu için vatandaşlardan oy ister. CHP il başkanı Ecevit keleş milletvekili aday adayı olmak istiyordu, genel merkez buna izin vermedi. Daha doğrusu geçişte Muharrem İnce'yi desteklediği için üstü çizildi.

Şimdi bu gelişmeler altında 9 Nisanda birinci sıradan Sakarya’da CHP bir milletvekili çıkarsa bile ikinci milletvekili çıkartması zorlaşır.

CHP-İYİ Parti kaç vekil alır

CHP ve İYİ Parti 10 ilde iş birliğine gidiyor. CHP ve İYİ Parti'de iş birliği 10 ilden 20 ile çıkarmak için ise çalışmalar sürüyor.  Bu iller arasında Sakarya var mı? Yok mu? Şuanda net değil. Eğer iş birliği yapılacaksa Sakarya’da CHP ve İYİ Parti tek liste ile kaç milletvekili çıkarır bunun anketi ya da hesabı yapılacaktır.

İyi Parti Sakarya’dan milletvekili adayları hangi isimlerden oluşur? Ümit Dikbayır başka ilden mi yoksa Sakarya’dan mı aday gösterilir bunlar net değil. Parti kulislerine sızan bir duyum yok.

Eğer Dikbayır Sakarya’dan aday gösterilmezse birinci sırada kim olacak? Burada etkili isim Dikbayır’a kim yakın kim uyum içindeyse birinci sıra ve ikinci sırada isimler olur. Bu isimlerden en yakını il eski başkanı Selçuk Kılıçaslan birinci sıra verilir. İkinci ve üçüncü sırada kimler çok vizyoner ve sahada karşılığı olan isimler olacak şekilde İYİ Parti belirleyecek diye düşünüyorum.

Ak Parti'de zor liste

Ak Parti'de milletvekili adayların isimleri açıklanınca parti tabanı bu isimleri sindirir mi yoksa küskünlük mü çıkar? Partide neler olur şimdilik derin sessizlik var.

Hangi aday Ankara’da öne çıkan isim tanır isim ya da sözlü mülakata komisyonu nasıl etkiledi Ali İhsan Yavuz’un isim tespiti çalışmasında hangi isimleri listeye komisyonda tartışıp listeye yazdıracak ardından Yavuz'un önereceği Sakarya’nın kabul edeceği isimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Erdoğan öneriler isimlerin seçime etkisi halkın teveccühü sorulacak kabul edilir yanıtların ardından Sakarya listesi kesinleşecek ama bu listede kesin olacak kişilerin belirlenmesinde Ali İhsan Yavuz'un etkisi olacak biline.

MHP de nasıl bir liste

MHP Sakarya milletvekili Levent Bülbül MHP grup başkan vekili partide etkili bir isim. Milletvekili listesinin oluşmasında büyük bir oranla Bülbül'ün etkisi olarak isimler yazılacak. İlk sıra Bülbül'ün adı olacak partide nasıl bir isimlerle 8 kişisi oluşur aday adayı listesinden belli olur. Tabii ki ilk üç sıra çok önemlidir. MHP liste sonucu için pek sıkıntı yaşanacağını beklemiyorum çok sürpriz bir listede olamayacaktır.

Listelere yön veren etkili isimler

Son olarak Cumhur İttifakında ve Millet İttifakı partilerinde AK Parti'de Ali İhsan Yavuz, CHP'de Engin Özkoç, İYİ Parti'de Ümit Dikbayır, MHP'de Levent Bülbül milletvekili listelerin oluşmasında etkili olan listelere yön veren isimlerdir.