Mahalli idareler seçimi yapılalı 2 ayını dolduruyor. 8 ilçenin belediye başkanı Yeniden Refah, Büyük Birlik Partisi, CHP, MHP, İYİ Parti yönetimine geçti.

Sapanca, Geyve, Karapürçek, Hendek, Erenler, Kaynarca, Ferizlive Taraklı ilçeler ilin toplam ilçe sayısı 16’dır yeni seçilen belediye başkanların belediyecilik işlerinde bir tecrübe sahibi olmak için zamana ihtiyaçları var. Belediye hizmetleri programında nelerin yapılmasına dair ihtiyaçlar var. Henüz bir atılım yapılan durum yok.

Öncelikli verilecek işlerin neler olacağına dair ekiplerle birim müdürleriyle görüşmeler yapılmıştır yapılacak işlerin başlıkları bellidir bir yandan da maliye bakanı Mehmet Şimşek'in kamu kurumlarında uyulacak tasarruf tedbirleri ve acil olmayan projelerin yapılmayacağını açıklamıştı. Hem muhalefet belediyeleri hem de Ak Parti iktidar belediyeleri bu şartlarda nasıl bir çalışma yol haritası izleyecek merek edilen bir durum. 

Kamu kurumlarında Tasarruf tedbirleri kapsamında ilçe belediyelerin büyükşehir belediyesi hariç büyük projeler içine girmesi çok zayıf bir olasılık görünüyor. 8 belediye başkanın durumuna bir göz atalım bakalım nedir durum.

Sapanca belediyesi

CHP Sapanca belediye başkanı Nihat Arda Şahin Jeofizik Mühendisi ve turizm alanında faaliyet gösteren işletmeci. Sapanca’da teleferiğin yapılmaması için 2018 tarihinde için eylem yapmış aylarca inşaatın yapılacağı alanda halkla beraber nöbet tutmuştu.

Kırkpınar’da teleferik işletmesinin otoparkı tamamlandığı için teleferik faaliyetini durdurdu. Hukuki süreçte nasıl bir karar çıkar. İkinci büyük sorun ilçede bungalov evleri iskânı ve su bağlanma konusu kaçak su bağlanan bungalovlara yönelik Sakarya Büyükşehir Belediyesinin işlem yapmasını Sapanca Belediyesinin engellemesi polisin devreye girmesiyle sorun başka bir boyut kazandı, bundan sonraki süreç bungalovlar için nasıl bir yasal süreç sürdürülecek? Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar bu kararlılıkla bungalov işletmeleri yeni bir düzene yasal çerçeveler içinde faaliyetlerin sürdürmesini istiyor.

Sapanca Belediye Başkanı bu süreçler içinde nasıl bir belediyecilikle çalışma projesi ortaya koyacak herkes çok yakından takip edeceği bir 5 yılık süreç olacaktır.

Geyve Belediyesi

Yeniden Refah Partisi Geyve Belediye Başkanı Selçuk Yıldız belediyenin resmi web sayfasında özgeçmişi olmadığı için mesleki ve eğitim durumu görünmüyor. Makam aracını kullanımdan kaldırdı ve aracı satışa çıkardı. Her gün simit alıp esnaf ile kahvaltıda bir araya gelerek ilçedeki belediyeden beklentileri öğreniliyor. İleri ki dönemlerde neler yapar nasıl projelerle ilçe halkın gönlünü kazanır.

Karapürçek Belediyesi

Yeniden Refah Partisi Karapürçek Belediye Başkanı Mehmet Murat Çoruhlu başında sarık ile dikkat çeken bir başkan profili. Genç ve inşaat mühendisi bakalım 5 yıl görev süresi içinde ilçeye belediyecilik hizmetiyle ne katabilecek. Babasında anavatan partisinden ilçede belediye başkanlığı yapmış görevi başında geçirdiği rahatsızlık ile hayatını kaybetmişti.

Erenler Belediyesi

Büyük Birlik Partisi Erenler ilçe belediye başkanı Şenol Dinç belediyenin resmi web sayfasında özgeçmişi akademik olarak oldukça çok bilgiler var. İlçede ile kamu kurumlarından diyanet işlerinde birçok görevini icra etti. Uzun yıllardır Erenler Belediyede Kültür Sosyal İşler Müdürü görevini sürdürüyordu. Siyasete ve belediye başkan aday olma tecrübesi birkaç kez var en sonunda seçtirilmeyi başardı. Başkan Dinç sosyal belediyeciliğe daha çok öncelik vereceğini açıklamıştı. Dar gelirlilere ve çocuklara öğrencilere yönelik hayatı kolaylaştıracak yaşam kalitesini artıracak projeleri yapabileceği beklentilerini kuvvetleniyor. Bakalım 5 yıl süre içinde nasıl bir belediyecilik yapacak merak konusu olmayı hep sürdüreceğe benziyor.

Ferizli Belediyesi

İYİ Parti Ferizli ilçe belediye başkanı Mehmet Ata belediyenin resmi web sayfasında özgeçmiş bilgileri yer almadığı için mesleki ve akademik bilgiler yok. Yeni bir belediye başkanı kurduğu ekip eğer birim müdürleri üretken ve ilçenin öncelikli yapılması gereken çalışmaları halkın istek ve taleplerine göre mi yoksa başkan kendi çizdiği hizmet rotasıyla mı devam eder onu ilerleyen günlerde görür müyüz bilmiyorum ama Ferizli ilçesi yapılacak çok işler vardır. 2 tane büyük bir ceza evi var ilçeye her hafta sonu olsun hafta ortasında il dışından gelen misafirler çoktur. Bu nedenle ilçenin şehircilik ve gelişim açısından çalışkan bir belediyeye ihtiyaç var.

Kaynarca Belediyesi

Yeniden Refah Partisi Kaynarca Belediye Başkanı Kadir Yazgan genç bir isim. Siyasette yeni belediye başkanı ve yeni birisi ama Kaynarca Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği kurucu üye olaraktan girişimci bir kişi. İlçeye esnaf sanatkâr gözüyle bakarak farklı bir belediyecilik hizmeti ortaya koyabilir mi sorusunu akıllara getiriyor. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden 2 ay geçti henüz daha tebrikleri kabul ediyor. Bu bağlamda ilçenin bu sürecin ardından nasıl bir hizmet faaliyeti mesaisi başlatacak.

Hendek Belediyesi

Büyük Birlik Partisi Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü belediyenin resmi web sayfasında mesleki ve akademik bilgisi yer almıyor. İş insanı olduğunu biliyoruz. Siyasete Hendek eski belediye başkanı Ali İnci'nin kazandırdığı bir isim. Çünkü Ali İnci 4 dönem belediye başkanlığı görevin ardından yerini başkanlığı İrfan Püsküllü'ye bırakmıştı. 31 Mart 2024 mahalli idareler seçiminde son dakika AK Parti il başkan yardımcılığından istifa ederek belediye başkanı seçildi.

Belediye başkanlığı tecrübesi olan İrfan Püsküllü Hendek ilçesi için en büyük projesi meydan ve dükkânlar yapacağı sözü verdi. Bakalım bu meydan projesi 5 yıl içinde ve tasarruf tedbirlerine takılmadan nasıl yapabilecek. Başka proje sözleri için neler yapabilecek. Seçmeni memnun edecek işler yapması gerekiyor zira beş yıl sonra belediye seçiminde yeniden aday olmak var, seçilip seçilememek de var.

Taraklı Belediyesi

MHP Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı belediyesin resmi web sayfasında işletme mezunu mali müşavir olarak ilçede görev sürdürürken 2015 yılı belediye başkan adayı gösterilmiş, seçimlerin ardından göreve seçilmişti. İkinci dönem olarak yeniden göreve seçilen Başkan Pilavcı geçmiş dönemlerde belediye başkanlarının yaptığının hizmetlerin üzerine ne çıkabildi mi? Onu taraklı halkı bilir. Bizlerde ilçelerde çalışmaları gazeteci olarak gözlemliyoruz. Çok bizi şaşırtacak bir belediyecilik hizmeti ya da halkın yararına yapılan etkili bir proje varlığını duymadık. Zira Taraklı ilçesi evleriyle yerleşim yeri coğrafyasıyla tarihi dokusu olan bir güzide ilçe. Turizm potansiyeli çok yüksek turizm yelerlerinden çok iyi payını alması gereken bir ilçe. Bunun içinde çok değişik destinasyon çalışmalarıyla ilçeye turist akınını çekmek, ziyaretçi trafiğini artırmak kültürel sanatsal faaliyetlerin çok yoğun olması gereken bir ilçe olması gerekiyor.

Başkan Pilavcı 5 yılı geride bıraktı. Yeni bir 5 yıl içinde ilçe için nasıl bir atılım nasıl bir proje hayata geçirerek Taraklı halkın seçmenin yüzünü güldürür. Eğer bunu sağlarsa 3 dönem belediye başkanlığı için önü açılır. Turizm kenti Taraklı'nın ufku ekonomik açıdan kültürel sosyal açıdan çok farklı bir noktaya yükselmiş olur.

Muhalefet belediyelerin zor bir beş yılı

8 ilçenin belediye başkanlıkları farklı siyasi parti belediye başkanları yönetiyor. 5 yıl boyunca başta büyükşehir belediyesinin desteğini ne kadar alabilecek Ankara’dan hükümetin muhalefet belediyelerine vereceği ekonomik destek ne ölçüde olur? Geçmişe dönük olan borçların tahsil söz konusu olunca belediyeler nasıl belediye hizmeti verebilecek. Zor bir beş yıl muhalefet belediyelerini bekliyor olacak.