Sakarya 2019 yerel seçimlerinde sandık başına gittiğinde aradan tam beş yıl geçti ve belediye başkanlıklarında yeni adaylar ile 31 Mart 2024 seçimlerine gidiyoruz.

Mahalli idareler seçiminde Belediye başkan adayları beli oldu. Meclis üyeleri için isim listeleri belli oldu. İl yüksek seçim kuruluna listeler verildi. Siyasiler seçim sınavı için sandıkta kendilerine verilecek oy sayısı ile vatandaş belediye başkanlarına 5 yıl daha görev verecekleri isimleri belirleyecekler.

Partilerin büyükşehir aday isimlerini bir anımsayalım. Sakarya’da belediye başkanlığı yarışı başladı. Siyasiler sahaya çıktılar. Seçmenle yüz yüze geliyorlar. AK Parti ve MHP’nin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Yusuf Alemdar, CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Azize Çeroğlu, Deva Partisi'nin Büyükşehir Başkan adayı Mehmet Erdoğan, İYİ Parti başkan adayı Selçuk Kılıçaslan, Saadet Partisi Adayı Ömer Abdullah Ayhan. Zafer Partisi Büyükşehir Belediye başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, Yeniden Refah Partisi Büyükşehir Başkan adayı Selçuk Geyveli, Demokrat Parti büyükşehir belediye başkan adayı Cumhur Atay.

Biz gazetecilere hep sorulan soru kim daha şanslı kim iyi sahada çalışıyor seçim vaatleri nelerdir diye. Bu soruya azda olsa cevap vermeye çalışacağım, ama 2019 seçim sonuçları rakamlarını hatırlatarak devam edelim. AK Parti ve MHP’nin adayı olarak Ekrem Yüce ile seçimde aldığı oy 386.700 oy oranı olarak yüzde %65,04.

İYİ Parti oy sayısı 164.246 aldığı oy oranı yüzde ​%27,63. Saadet Partisi aldığı oy sayısı 23.108 yüzde %3,89 olmuştu. CHP aldığı oy sayısı 61.569. yüzde %10,35 olarak sonuç çıkmıştı. Tabi aradan beş yıl geçti bir kısım diyebilir ki hayat pahalılığından yakınan seçmen kesimi var. Bu durum sandığa ne kadar yansır onu tahmin etmek mümkün değil.

Bize en çok sorulan soru kim şanslı diye. Ortada görünen gerçekler var. AK Parti spor salonunda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Yusuf Alemdar ve 16 ilçe adayını tanıtımını yaptı adeta miting gibi büyük katılım ve coşkuyla yapıldı.

Peki, muhalefette durum nedir? DEVA Partisi büyükşehir adayı Mehmet Erdoğan ve ile adaylarını bir otel salonunda genel başkanları Ali Babacan'ın katılımıyla aday tanıtımı yapıldı. Saadet Partisi ve Demokrat Parti basın toplantısı yaparak adaylarını tanıttı. Zafer Partisi Büyükşehir Belediye başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip de basın toplantısı düzenleyerek, projelerini ve vaatlerini basın mensuplarına anlatarak kamuoyuna duyurdu.

CHP ve İYİ Parti, Yeniden Refah Partisi henüz bir tanıtım ya da seçmene sunacakları vaat ile projeleriyle ilgili bir basın buluşması ya da partili buluşması bu tarihe kadar henüz gerçekleştirmediler. Seçim çalışması seçim zamanında çalışmaya başlamak ne kadar erken başlarsan ne kadar seçmenle buluşur kendi ve projelerini anlatır kendine güvendirir inandırılsa seçim öyle kazanılır. 

Bakalım CHP ve İYİ Parti ile Yeniden Refah Partisi seçim vaatlerini ne zaman ve nasıl yapılacak bekleyelim görelim.

31 Mart seçimlerinde AK Parti ve MHP yani Cumhur İttifakı büyükşehir adayı Yusuf Alemdar ile açık ara birinci sırada seçimin ipini göğüsleyerek gidiyor. Başkan adayı Yusuf Alemdar il başkanlığı görevi yapmış ve 15 yılda Serdivan Belediye başkanlığı görevini sürdürmüş tecrübeli bir siyasetçi. Zaten adaylığı açıklanınca partideki herkesi birleştirerek bir araya toplayarak top yekûn sahaya çıktı. İlçe ilçe mahalle mahalle her yeri karış karış geziyor. Seçmenin dikkatini ilgisini Alemdar çekmeyi başardı. Alemdar, Cuma günü yani yarın Sakaryalıya sunacağı vaatleri ve projeleri açıklayacak. 

DEVA Parti adayı Mehmet Erdoğan ve Saadet Partisi adayı Ömer Abdullah Ayhan sahada seçmenlerle ve açıklamalarıyla vaatlerde azda olsa dikkat çekiyor. Seçmen bu iki adayı takibe aldı. Sandığa ne kadar yansır yansımaz bir değerlendirme yapmak mümkün değil zira 2019 seçim sonuç rakamları ortada. 

Şunu da diyebilirsiniz emeklilerin aylığı düşük emekli AK Parti'ye kızgın hayat pahalılığı var. Seçmen AK Parti'ye kızgın diyebilirsiniz ama yerel seçimde belediye başkan seçiminde isimlerde fazla ara farkı olmayabilir. Bu fark olsa olsa Ankara ve İstanbul İzmir ya da Adana, Mersin gibi illerde biraz daha farklı genel seçimler gibi belediye başkanı seçimleri yarışı oluyor .