Sokakta vatandaşın gündemi ekonomi geçinme derdinde. Siyasetçinin gündeminde 2023 Haziranında yapılacak olan milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçiminde.

Seçime doğru siyasete girilerek milletvekili aday adayı olunarak olmuyor çünkü siyasette hep sahada olacaksın milletin yanında olacaksın derdini sorununu iyi dileyecek iyi bileceksin. Buna göre acil eylem planlar projeleri hazırlayacaksın. Bunar yoksa oyda almasın milletvekili aday adayı da olamasın milletvekili de seçilmesin.

Sokakta gündem ekonomi

Gündemin nabzı sokakta atıyor. Vatandaşın içinde olunca öncelikli gündem daha net anlaşılıyor. Halk54.com olarak ben her gün sokakta vatandaşlarla röportaj yapıyorum. Sorduğumuz sorular hep güncel ama konuştuğumuz hep ekonomi ve geçici kabulle gelen Suriyeli ve diğer mültecilerin kendi ülkelerine geri gönderilmesi isteniyor ve konuşuluyor.

Bir seçim bittikten sonra yeni bir seçime kadar siyasileri pek fazla sahada görmek mümkün olmaz. Her zaman seçimler yaklaşınca siyasiler sahaya çıkarak vatandaşı esnafı ziyaret eder derdini dinler bol bol tokalaşır bol bol vaatte bulunur. Artık seçmen bu son dakika siyasetçilerin çalışmasına sıcak bakmıyorlar.

AK Parti'de durum
AK Parti Sakarya’da sahada var mı? Yok mu? Diye bir baksak değerlendirsek. AK Parti'nin Sakarya’da 4 milletvekili var. Türkiye Büyük Millet Meclisi yaz tatilinde 81 ilin milletvekilleri kendi seçim bölgelerindeydi. Sakarya’da sahada olan milletvekili AK Parti Seçim İşleri Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek'in sahada çalışma yaptıkları görülüyor. Yeterli mi yetersiz mi? Oonu seçmen takdir edecek.

AK Parti Sakarya milletvekili Recep Uncuoğlu ve AK Parti Sakarya milletvekili Kenan Sofuoğlu sahada olsalar da çok sayılı durumda. Çok etkin şekilde dikkat çektiklerini söylemek mümkün değil gündeme yaptıkları etkili çıkışları yok.

Eylül ayı sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sakarya’ya toplu açılış için gelecek. Bakalım meydanda nasıl bir kalabalık ile karşılanacak. AK Parti il Teşkilatı nasıl bir hazırlık yapacak, herkesin en çok merak ettiği bu.

Üç Ali’nin ismi var

AK Parti oylarını artıracak ve yeni yüz birleştirici herkesin kabul edeceği milletvekili adaylığı yapılacak kişi tercih edecek. Ankara’da Sakarya’da AK Parti'de kulislerinde milletvekili adaylığı için konuşulan isimler Ali İhsan Yavuz, Ali İnci, Hasan Ali Çelik, Prof. Ali Türkmenoğlu, Recep Yıldırım, Çiğdem Erdoğan Atabek, Yusuf Alemdari Lütfü Bayraktar. AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever sahada belirli yerleri ziyaret ederken halkın içinde çarşı Pazar ziyaretlerinde fazla görmek mümkün değil. Halkın hayat pahalılığı tepkisi var. Başkan Tever milletvekili aday adayı olacağı için adaylığı yönünde saha çalışması yaptığı görülüyor. Tever’in il başkanlığı istifasından sonra hendek eski belediye başkanı İrfan Püsküllü'nün göreve getirileceği öngörülüyor.

CHP’de durum

CHP Sakarya’da bir milletvekili var. CHP il ve ilçe örgütü sahada etkin bir şekilde çalışırken gençlerle kurulan saha çözüm ekipleriyle on binlerce kişiye ulaştığı belirtiliyor.

CHP il başkanlığı sahada çözüm ekibi ile başladıkları çalışmalarla Sakarya’da seçime çok iddialı hazırlandıkları görülüyor. 13 Eylül'de spor salonunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısı yapmıştı. Salon full doluydu. Dışarıda kalabalık partiler vardı. Sanayi. Tarım turizm vurgusu yaptı, vaatlerde bulundu. İlk kez oy kullanacak 7 milyon genç seçmene iktidarın değişimi için bize oy verin vurgusunu dikkat çekti. Sakarya’da bir milletvekili bize yetmiyor söylemesi de tüm seçmenden oy istedi.

CHP de yeni il başkanı

CHP Sakarya milletvekili ve grup başkan vekili Engin Özkoç’un bakan yapılma durumu nedeniyle milletvekili adayı gösterilmeyeceği yönünde beklentiler var.  CHP il başkanı Ecevit keleş istifa ederek milletvekili aday adayı olacak. İl başkanı olabilecek isimler Oğuzhan Curoğlu veya il başkan yardımcısı Yüksek İnşaat Mühendisi Oğuzhan Gündüz CHP il başkanı olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Sahada AK Parti'den 2 adım ileride CHP ‘in çalışması seçimlere iddialı hazırlanıyor soncu çıkıyor çünkü CHP Sakarya’da grup toplantısı ile moral buldu

NOT: İyi parti ve MHP de durumlar haftaya devam edecek