Genel olsun yerel olsun her seçimde meydanlarda mitingler yapılırdı. Meydanlar hınca hınç insan seliyle doluydu, parti liderleri buradan seçmenlere seslenirdi.

Meydanlara kabalık toplamak çok kolay olmuyor. En çok kabalığı AK Parti topluyordu ardından CHP, İYİ Parti ve MHP sırasıyla gidiyordu. Şimdi Sakarya’da bu durum değişti mi? Meydanda kalabalık bir miting yapan siyasi parti olacak mı?

Bir yıl önce meydanda

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılında Sakarya Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen "Sakarya Acil Durum Hastanesi, Büyükşehir Yatırımları ve Eğitim Yatırımları ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni’nde Sakarya halkı ile bir araya gelmişti. Programa 60 bin kişi katılmıştı. Meydanda bir daha böyle bir program gerçekleşmedi.

Cumhur ittifakı kalabalığı

Dün Akyazı ilçesinde Recep Tayyip Erdoğan spor kompleksi açılışındaydı. Günler öncesinde yapılan davet çağrılarıyla bu programa AK Parti Sakarya teşkilatı hazırlık yapmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici de programa katılarak birer konuşma yaptılar. Pazar günü yapılan bu programda kalabalığın daha çok olması bekleniyordu. Cumhur ittifakında AK Parti, MHP, Yeniden Refah Partisi ve Büyük Birlik Partisi olmasına rağmen kalabalık halk kitlesi yoktu. Hâlbuki bir yıl önce AK Parti en son Demokrasi Meydanında yaptığı açılış mitinginde 60 bin kişi toplamıştı. 14 Mayıs'a kadar AK Parti'nin Sakarya’da meydanda bir mitingi olur mu? Bunu gelişmeler gösterecek.

CHP 4 yıl önce meydana gelmiş

2023 genel seçimlerinde muhalefet, seçimi kazanmak için umutlanan bir dönemde Sakarya’da Milet ittifakının milletvekili adayları sahada. CHP olsun İYİ Parti olsun seçmenin yeterli dikkatini çekemedi. Şimdi Sakarya, liderleri meydana bekliyor.

CHP Sakarya’da Demokrasi Meydanında 14 Mart 2014 mahalli idareler seçiminde miting yapmış. Tabi ki meydanı hınca hınç dolduramamış. Bugüne kadar meydanı en iyi dolduran iktidar partisiydi. 14 Mayıs'ta sandık başına gidecek CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu 9 Mayıs'ta Sakarya’da olacak.

İYİ Parti miting yapacak mı?

Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bakalım o tarihte demokrasi meydanında bir miting yapacak mı? Şimdi bu merak ediliyor. İYİ Parti lideri Meral Akşener Sakarya'ya gelip meydanda bir miting yapar mı? Sorulan sorular arasında yer alıyor.

MHP Sakarya'da miting yapar mı?

MHP Sakarya’da hep bir milletvekili çıkardı. Bu sayı artar mı? Sorusuna cevap çok zor. Cumhur ittifakını en çok zorlayan ekonomik durum, hayat pahalılığı durumu oy oranını mutlakla etkileyecektir. Belki de milletvekili kaybı bile yaşayabilecek.

MHP cumhur ittifakı ile seçime gidiyor. Bu süreç içinde mitingleri genelde AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan ile yapıyor. Sakarya’da MHP lideri bir miting yapar mı yapmaz mı? Henüz belli değil.

Siyasilerin Seçim vaatleri

Siyaset; sürekli yenilenmek, proje ve halkın beklentilerini karşılayacak politikalar üretmekten geçiyor. Genel seçimler olsun mahalli idareler seçimi olsun seçmen yapılacak hizmetler ve bireysel toplumsal yarar ve değişim yaratacak vaatler için beklenti içindedir.

14 Mayıs 2023 tarihinde cumhurbaşkanı ve milletvekili seçmek için seçmen sandık başına gidecek. Siyasi partiler seçmenlerin oylarını almak için etkileyici konuşma yapmaları önemli. Eğer iktidardaysanız görev süresi içinde yaptığınız, hayata geçirdiğiniz projeleri anlatabilirsiniz. Yeni dönemler içinde ülke projeleri ileri bazında projeler açıklanması önemli.

Ekonomi en önemli

Siyasi partilerin hedefi ülkenin yönetimine talip olmak. Ülkenin iç ve dış politikalarını stratejik hamleleri geliştirip çalıştırmak, ülkenin milli ve uluslararası menfaatlerini korumak, halkın güncel yaşam akışını sağlık, eğitim, ticaret ekonomi alanında sürdürülebilirliğini korumak, gelişen, değişen dünya konjonktür’ ünde teknolojik, siyasi, ekonomi olsun dünya standartlarında kalmak için gelişmeleri devamlı güncellemek ve çalışmak gerekiyor.

Seçmenin kararı önemli

2023 seçimlerinde meydanlarda projelerden ziyade liderler birbirlerini eleştirmeyi sürdürüyor. Bakalım seçmen sandıkta kimden yana karar verecek.