Sakaryaspor kulübü kurulduğu günden beri şehrin sevdası karşılıksız her zaman yanında olan Sakarya halkı tüm iç ve deplasman maçlarında takımını kazandığı maçlarda kaybettiği maçlarda olsun hep yanında.

Sakaryaspor geçmiş yıllarda yapılan başkanlık kongreleri delege katılımı ve oy kullanma sayılarına baktığımızda 350 ile 500 kişi oy kullanıyordu. 22 Haziran'da yapılan kongreye 110 delege katılmış ve seçilen başkan ise 68 oy almıştır. Sakaryaspor kulübü bu seçimde yalnız mı kaldı? Sakaryaspor'da seçimlere düşük katılım tepki mi, yoksa aday yetersizliği mi?

Taraftar Tepkisi: Son yıllarda Sakaryaspor'un sportif anlamda yaşadığı iniş çıkışlar ve Play-Off oynanan maçların ardından üzüntüyle şehire dönen takım ve seyirciler yönetim yaşadığı ekonomik sıkıntılara rağmen problemlere rağmen takımı bir üst lige çıkaramadı. Bu durum, kongreye katılımı da olumsuz etkilemiş olabilir. Zira Sakaryaspor taraftarı 17 yıldır Süper Lig'e çıkma özlemiyle yanıyor.

Aday Sorunu: Bazı taraftarlar, adayların yeterince güçlü ve kulübü Süper Lig'e taşıyabilecek kapasitede olmadığını düşünmüş olabilir. Bu güne kadar güçlü başkanlarla kulüp yönetilirdi, zorluklar aşılırdı. Sakaryaspor değerli bir marka oldu. Bu bağlamda daha güçlü isimleri kulüp başkanı olarak görmek istemiş olabilirler.

İşte efsane Başkanlar

Sakaryaspor Kulübü’nde ilk Başkan Ethem Boran, daha sonraki yıllarda emeği geçen başkanlar ise şunlar: Şükrü Balcı, İbrahim Demircioğlu, (Merhum) Hurşit Konuk, Behçet Deryaoğlu, Rıza Saner, (Merhum) Mustafa Pekşen, Ömer Aydemir, Gündüz Serin, Mehmet Celepçi (Merhum), Fikret Şen, Tuncer Tepe, Hilmi Yıldırım, Erkal Etçioğlu. Selahattin Aydın, İsmail Gürses, Erdal Taşkın, Raif Batıboylu.

Önceki dönem Sakarya Büyükşhir Belediye Başkanı Ekrem Yüce 5 yıl görev boyunca maddi manevi ekonomik açıdan çok büyük destek ve katkıları oldu. Hatta ilk geldiği günlerde kulüp başkanlığına İstanbul'dan bir iş insanı aday olduğunda Başkan Yüce "Sakaryaspor Sakaryalının" deyip Cumhur Genç'e destek verdi. Görevi boyunca hep Sakaryaspor'un yanında olan Başkan Yüce, unutulmazların arasında yer aldı.

Bakan olduğu dönemde Ersin Taranoğlu da külübe çok büyük katkıları oldu ve daha birçok isimde görev yaptı. Sakaryaspor'un bu günlere gelmesinde bu isimlerin çok büyük emekleri var. Bu da kongreye ilgisizlik yaratmış olabilir.

Kurban bayramına kongrenin denk gelmesi herkes tatilde olmuş olabilir yada kongreyle ilgili yeterince bilgilendirme yapılmamış olması da katılımın düşük olmasına neden olmuş olabilir. Şunu da geçmemek gerekir; Sakaryaspor kulübü çoğunluğun katılacağı delegenin kararı ile 400 kişi ya da 500 delegenin oyu ile güçlü bir isim Sakaryaspor başkanı olmalıydı. O zaman daha güçlü bir kulüp olur birlik beraberlik sağlanırdı. Futbol camiasını çok iyi bilmek gerekiyor. Spor bilgisi spor kural ve yasal süreçleri tecrübe olması gerekiyor.

Ancak şu da bir gerçek ki, Sakarya halkı her zaman Sakaryaspor'a büyük bir sevgi beslemiştir. Taraftarlar, takımlarının her daim yanında olmuştur. Bu nedenle, düşük katılımın Sakaryaspor'un şehrin sevdalısı olduğu gerçeğini gölgelememesi gerekir.

2024 ve 2025 futbol sezonu Sakaryaspor’un geleceği, borçların kapatılması ve transfer gerekiyor. Bu transferler için büyük ekonomiye ihtiyaç var ama Sakaryaspor'un geliri ve verilen desteklerle yoluna devam etmesi gerekiyor. Aksi durumda Sakaryaspor yeniden kongre süreci başlatabilir. Bu şartlarda Sakaryaspor mevcut liginde altına düşme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Tüm bu bahsettiklerim umarım olmaz.