2022 yılı esnaf odaları seçimleriyle yoğun bir süreç geçiyor. Pazartesi günü hafta boyunca Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasının seçimleri gerçekleşecek. Meslek komitelerinde ve SATSO başkanlığında bir değişim olacak mı nefesler tutuldu. Seçim için sandığa atılan oyların ardından bu sorunun cevabı yanıtlanacak.

Sakarya ilin sanayisine ve ticaretine yön veren ticaretin ve sanayinin işleyişinin önünü açan SATSO yeni başkanını ve yeni meclis üyelerini meslek organları komitelerini belirlemek üzere sandık başına gidiyor.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası meslek komitesi, meclis üyeliği, yönetim kurulu başkanı ve meclis başkanı seçimi 3 Ekim 2022 Pazartesi gününden itibaren yapılacak.

Pazartesi günü en önemli seçim meslek komitelerin seçimiyle başlayacak. Meslek komitesi seçimi çok önemli buradan meclis üyeleri için sandalye sayısı belli olacak ve SATSO başkanlığı ve meclis başkanı seçiminde ismi belirleyecek.

Seçim sonrası 4 yıl boyunca görev yapacak SATSO yönetim kurulu başkanlığına mevcut başkan Akgün Altuğ ve meclis başkanı Talip Kuriş aday olarak yarışa giriyorlar. SATSO’da Başkan Akgün Altuğ 1. ve 23. komitelerden yarışa girecek. Başkan adayı Talip Kuriş ise 21.Meslek Komitesi'nden seçimlere girecek. Peki, kazanan kim olacak? İşte o SATSO üyelerinin vereceği oylarla belirlenecek.

SATSO yönetim kurulu başkanlığına Akgün Altuğ aylar önce aday olduğunu duyurmuştu. Meclis başkanı Talip Kuriş aday olacak mı olmayacak mı hiçbir açıklama yapılmıyordu. Nihayet geçen hafta basının karşına çıkmadan Talip Kuriş yazlı bir açıklama ile aday olduğunu duyurdu. Seçim iki adaylı olarak süreç başlamış oldu.

Pazartesi günü gözler Akgün Altuğ’un aday olduğu 1. ve 23 meslek komitesi seçiminde. Başkan adayı Talip Kuriş 21. Meslek Komitesinden başkan adayı olarak çıkıp çıkmayacağı çok merak ediliyor. Tüm gözler bu üç komitede olacaktır.

Seçimlerde en önemli ve sonucu merak edilen komite ise 34. Meslek Komitesi. Burada SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un başkan yardımcısı Yüksel Avşar başkan adayı buradan 3 tane meclis üyeliği çıkıyor. 34 meslek komitesinde iki adaydan Murat Ekşi mi Yüksel Avşar mı bu seçimi kazanacak. En çok gözler bu komitede olacak.

SATSO seçimleri aylardır çok konuşuldu çok kulisler yapıldı. SATSO’da siyasetin etkisi müdahalesi var mı yok mu?  Hangi adayı hangi siyasi ya da siyasi parti destekliyor. Kulislerde çok farklı söylem ve yankılar duyuldu. Şimdi artık seçim zamanı. Artık sandıkta delegelerin oy kullanma tercih zamanı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasında kazanan mutlaka bir isim olacak. Vizyonu ile 4 yıl boyunca yapacağı projeler ile atılımlar ile sanayinin ve ticarete ihracata yön verecek vizyoner bir olgunluk getirecek çalışma ile yapılacak seçimde kazanan Sakarya ilimiz olsun.