Sakarya’da 8 kişi milletvekili seçilebilmek için siyaset meydanında kıyasıya yarış sözlü eleştirilerle başladı. Seçen toplumun sorunları nasıl çözüme kavuşacak sözünü duymak istiyor ama siyasilerin “Sen bunu dedin doğrusu öyle değil böyle" tartışması ile sürüyor.

Seçime giren partilerin adayları "seçim zaferleri bizim partimiz kazanacak” diyorlar. Ülkenin halkın sorunlarını çözümü için verilen vaatler konuşulmuyor, seçenler farklı algılar üzerinden kafalar karıştırılarak rakip partileri üzerinde yıpratıcı sözlerle oy almayı hedefledikleri görülüyor, konular çok farklı yerlere doğru da çekilebiliyor.

Siyasiler sözlü karşılıklı tartışma

AK Parti birci sıra adayı Lütfi Bayraktar, MHP birinci sıra adayı Levent Bülbül, CHP birinci sıra adayı Ayça Taşkent, İYİ Parti birinci sıra adayı Ümit Dikbayır, seçimde milletvekili seçilebilecek oyu alıp TBMM gitmeyi garantilemek istiyorlar. Kıyasıya karışlıklı şekilde partilerinin tümünü ve politikasını eleştiriyorlar halkın çektiği sıkıntıları dile getiren olmuyor, bu şekilde karşılıklı eleştiriler sürerken ortaya çıkan durumda koltuk kazanma yarışına döndüğüne benziyor.

Peki, Sakarya için var mı? Dedikleri bir şey hep konuştukları genel politika. Milet ittifakı şunu söylüyor cumhur ittifakı şunu dedi bunu dedi ittifaka HÜDAPAR'ı aldılar falan filan. Cumhur ittifakı ne diyor 6 masa gizli ortakları HDP aldılar şudur budur falan.

Hayatın gerçeği pahalı hayat

Siyasi rekabet bu mu? Ülkeye daha verimli hizmet edebilmek için söylenecek konular bunlar mı? Siyasiler söylemeyecek ben hatırlatayım. Hayat pahalılığı birinci sırada. 1- ev kirası 5 bin ila 10 bin arasına fırladı. Bir kilo domates 30 TL soğan 30 TL bir ayda eve gelen doğal gaz faturası en düşüğü 1000 TL aylık su faturası 200 TL üzerinde aylık enerji tüketimi 250 TL üzerinde bir kilo kıyma 250 TL 350 TL 30 adet yumurta 70 TL bir kilo süt 20 TL. Bir litre mazot 20 TL bir dolar 19,36 TL şehir içi ulaşım 7,75 kuruş 200 gram ekmek 5 TL bir pide 10 TL.

Serbest değil keyfi zam ekonomisi

Son bir yıl içinde herkesin yaşamını gereksinimini derinden etkileyen ve etkilemeye devam eden tüm emtialar da artan fahiş fiyat rakamlar var. Bu artışlar durdurulamıyor. Halk hayat pahalılığından şikâyetçi ve zor durumda. Eee serbest piyasa ekonomisi diyeceksiniz tamamda sınırı aşan fiyat artışları serbest ekonomi sözü için telaffuz edilemez.

Seçmen oy vereceği aday konusunda kararlı olabilmesi için vereceği vaatler partinin seçim vaati gerçekleştirebilir bulmasına bağlı yerel adaylarından ekonominin iyileştirilmesinde mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesinde. AK Parti verdiği sözde Partili cumhurbaşkanı sistemin iyileştirilmesi için gereken adımın atılacağını söyledi.

Hayat pahalılığı nasıl bitirilecek.

Millet ittifakı parlamenter sisteme hangi süre içinde nasıl dönüleceğini güçlendirilmiş parlamenter sistemin vatandaşa ve ülkenin iç dış yönetiminde sağlayacağı avantajlar anlatılması gerekir. Her şeyden önce ekonomi hayat pahalılığa nasıl belirecek herkesin aldığı aylıklarla nasıl rahat geçinebilecekleri anlatılmalı ekonomik rahatlatılmanın sözü verilmelidir.

Sakarya’da 717.495 seçmen oy kullanacak. 18 yaşını yeni doldurmuş yeni seçmen eğitim öğretim görüyor. Emeklinin çoğu kesimi sosyal medya kullanmıyor ve çalışmak zorunda. Çalışan seçmen sosyal medyasını gece ya da hafta sonu takip edebiliyor.

Tercih Sosyal medya üzerinden

14 Mayısta yapılacak genel seçimiyle cumhurbaşkanı seçiminde siyasiler farklı bir kampanya ile sosyal medya üzerinden seçim sürecini sürdürmeyi tercih ediyorlar. Siyasilerin sosyal medya üzerinde propaganda ile tüm seçmene ulaşabilmek için çaba harcıyorlar. Yılın 365 gün haberini yapan Sakarya’nın medyasıyla ilan çalışmasını pas geçiyorlar ya da kendine yakın medya organları ile piyar çalışması yapmayı tercih ediyorlar. Unutmamak lazım basın her zaman herkese lazım.

14 Mayıs genel seçimleri ülkemiz için önemli. Seçim sonrası yeni süre için görev yapacak hükümet halkın beklentilerini ülkemizin beklentilerini süratle karışılmak için işe koyulmadır.