22 Haziran 2024'de yapılan kongrenin ardından nereye gitsem Sakaryaspor geleceğinin ne olacağı soruluyor. Yeni seçilen başkan kimdir nedir ne yapar diye sorular sıralanıyor. Geçen haftaki yazımın içeriğine okuyup bakarsanız son bölümünde bugün yaşanabilecek olan ihtimalleri belirtmiştim, buna rağmen umarım ben bu konuda yanılmış olayım.

Yani yıllardır gazetecilik mesleğini icra eden araştıran soran soruşturan gelişmeleri yerinde inceleyen kaynağından bilgi alıp özel haberler yaparak kamuoyunu bilgilendiren gazetecilik mesleğini ilkeli yapan bir kişi olarak yaptığım işte kendimle yarışan ve bu meslekten çocuklarıma ekmek parası kazanan çalışanım bir bireyim.

Sakaryasporlu taraftarlar, kongrenin ardından geçen süre zarfı içerisinde yeni yönetimin herhangi bir somut adım atmamasına tepki göstererek, Rüstemler Tesisleri girişine 'Hayırdır hafız?' yazılı pankart astı. Buda gösteriyor ki taraftarın endişesi var. Yönetimin şeffaf olması gerekiyor. Yapılan çalışmalar hakkında kamuoyuna sporseverlere sürekli bilgi vermesi gerekiyordu. Maalesef bu tam anlamıyla yapılmadı.

Kongre sürecini yakından takip ettim. Bende kahin değilim, ileriyi görüp Sakaryaspor geleceğini görme kabiliyetim yok. Geçtiğimiz hafta yazdığım yazıyı okumayanlar varsa okuyabilir. 1965 yılında kurulan Sakaryaspor'un vizyonu ve efsane başkanlık yapan isimleri yazmıştım. Son yapılan kulüp başkanlığı kongresine 110 delegenin katılmasıyla yapılan kapalı oy verme üsulüyle yapılan oylamada yeni başkan ve yönetimi seçilmişti.

Sakaryaspor'da yönetici olmak ya da başkan olmak için önce futbolu iyi bileceksin. Bilmiyorsan da yönetimde aldığın kişilerin içinde bu işi iyi yapan biri olması gerekir. Yönetim içinde herkesin bir uzmanlık alanı olması gerekir. Finans kaynağını bulma finansı yönetme işini iyi sürdüren ekip gerekir. Kulübe nasıl bir teknik direktör hangi isimler olabilir ne kadar bir rakam anlaşma yapılması gerekir, kulübün imkân şartlarına göre nasıl bir futbolcu alınacağı gibi teknik konuları seçim sonrası geçen 9 gün içinde yapılmış olsaydı bayağı bir yol kat edilirdi.

İlk adım kulübün borçları ödendi bilgisini öğrendik, sonraki ödemeler 15 gün daha gecikirse kulübün borcunun 300 bini aşacağı belirtiliyor bilgisini öğrendik. Kulüpte neler yapıldığı konusunda ise bir bilgimiz yok, ortam sessiz.

Sakaryaspor taraftarı 2024 ve 2025 futbol sezonu için takımın hazır olmayacak endişesi taşıyor. Taraftar takımı hiçbir zaman tribünlerde olsun kongrelerde olsun yanlız bırakmadı. Sakaryaspor varsa bu şehirde sevinç var mutluk var. Bu yönetimi beğenseniz de beğenesiniz de yönetimin mutlaka Sakaryaspor için herkes fedakârlığa hazır olduğunu bilmeli yeter ki doğrular söylensin. Yeter ki yardım çağrısı yapılsın. Bu şehirde kulübe emekleri hizmetleri olan yüzlerce isim var, 

Aşamadığınız engel varsa yardım isteyin. Yapamıyorsanız kulübe zarar vermeyin. Gecikmeden kongre sürecini başlatın. Başkan adayı iş insanı Suat Çetin çıkar bir başka iş dünyasından isim çıkar daha çok isim çıkar. Bu seferki kongre sürecine delegeler tam kadro gelmeliler. 500 kişi ya da 1000 kişi ne kadar varsa tam kadro kongrede olmalı. Daha güçlü Sakaryaspor için Sakaryaspor başkanını seçmek için herkes göreve.

Bu şehrin markası Sakaryaspor yanız değil. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar her hâlükârda kulübe destek verir. Şehrin milletvekilleri var, siyasiler var. Elbette Sakaryaspor yanlız bırakılmaz, yalnızlığa kimse terk edemez.