Adapazarı Gümrük önü meydanı çevresinde büyük değişim yaşanıyor, bu değişim paralelinde Tarihi Uzun Çarşı’nın restorasyon çalışması yarım kalmıştı.

2019 yılı öncesi Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü izniyle tarihi uzun çarşıda köklü bir restorasyon çalışması yapılmıştı. Uzun çarşının ana cadde üzerinde sağı ve solunda kalan dükkânların hepsinin güçlendirmesi ve çatası dış cephesi kapıları cam çerçevesine kadar değiştirilmişti.

Üç aşamada tamamlanması hedeflenen restorasyon ilk ayağı bitirilmişti. Geriye kalan 2. etap ayağı onarımı yapılamamıştı. Tarihi dokusuyla önemli binalar da bulunuyor. Bunların içinde kaçak yapılmış çıkmalarda yıkılmış çarşının görünümü güzelleştirildi. Şimdi Uzun Çarşı’nın her iki tarafında kalan yerlerin onarım çalışması başlaması tarihi çarşının gün yüzüne çıkması gerekir. Uzun çarşının koridorun üstünde yağmur ve güneşten korunmak için görsel açısından güzel görünümlü şeffaf oval bir çatı yapılması çarşıya farklı görüntü katar. Çatının kapatılması için Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin isteği var, bu bağlamda anıtlar kuruluna müracaatı var. Onay alınır izin çıkarsa çarşının üzeri kapatılacak olduğunu biliyorum. Hatta çatının projesini de Başkan Yüce bana göstermişti.

Tarihi Uzun Çarşı, 150 yıldır ayakta kalan yapılarıyla tarihe tanıklık etmeye devam ediyor. Ağa caminin arkasında 5 katlı bina kat alınarak binanın yüksekliği düşürülmüştü. Türk ticaret bankasının müze yapımı inşaatı sürdürülüyor, aynalı kavak meydanı havuzu yenilenmiş havuzun başına yoğurt bakraç kapları anıtı koyulmuş, Un kapanı meydanı sil baştan yenilenmişti. Yeraltında abdest alma yeriyle ihtiyaç yerleri yapıldı. Meydan çok güzel bir görünüme kavuştu.

Uzun çarşının yanında kapalı çarşı funda düğün salonunun olduğu binanın dönüşüme alınarak bu alanında yenilenerek modern ticaret merkezi haline görünüme getirilmesi gerekir. Bu çalışmada yapıldığı zaman tozlu cami ve tarihi Orhan gazi cami arasında tarihi ada kentsel dönüş ile şehirde önemli görsellik ve ticari canlılık katacaktır.

Tarihi uzun çarşı adası çevresinde Ada Hayat Projesi’yle önemli dönüşüm çalışmaları yapılıyor. Ada hayat projesi dönüşümü domino etkisiyle genişleyerek Dr. Nuri bayar sokak yani halk adıyla dar sokak çevresi şehrin gıda ve giyim ihtiyaçlarını tedarik etiği Katlı Pazar yeri dönüşüme girmesi için Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve esnaflar görüşmeler yapıyor. Tabi bu tür çalışmalar şehre kalite katar ekonomisinin artmasına katkı yapar.

Tümüne aynı anda başlarsanız çok zorluk olur olumsuzluklar ile karşılaşılır. Bu nedenle kademeli proje çalışması her zaman yüzde yüz barı getirir. Tarihi uzun çarşı adasında yarım kalan dönüşüm tamamlanmalı ada hayat projesi start aldı, çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Ada hayat ve tarihi uzun çarşıda restorasyon çalışması tamamlandığında diğer dönüşüm çalışmalarına başlanması isabetli olur.