Nurettin Eryılmaz yazdı...

Sakarya Ticaret borası seçimi için artık geri sayım başladı. Seçim takvimi 1 Kasım'da gerçekleşecek. İlk raunt meslek komitesi seçimleri ve ardından STB başkanlığı seçimi ile devam edecek. Sn sonun da borsanın meclis başkanlığı seçimi yapılarak tamamlanacak.

800 üye oy Kuluncak

STB de toplam 8 meslek komitesi seçimi yapılacak. Buradan komite başkanı ve yönetimiyle borsanın 22 meclis üyesi de seçilecek. Toplam 800 üye sandık başına giderek oy kullanacak. Seçim süresinde gözler üç aday adayında olacak. Zira üç adayda farklı meslek komitelerinden başkan adayı olarak seçime geriyorlar.

Üç aday adayın durumu

Borsa başkanı Adem Sarı 5’inci Meslek Komiteden fındıkçılardan seçime giriyor. Diğer aday Mustafa Genç 3. Meslek Komitesi zahirecilerden seçime giriyor. Üçüncü aday Bülent Afyon ise 1. Meslek Komitesi etçilerden seçime giriyor.

Diğer 2 aday bu güne kadar basına toplantısıyla açıklama yapmadılar. Borsa başkanı adayı ne proje ne vaatleri var henüz duymadık. Seçime 13 gün var. Belki bu günlerde bir açıklama yapmak için STB başkanlığı için kim daha şanslı olur bunu şimdi söylemek mümkün değil. İlk önce meslek komilerinde aday oldukları komitede seçilmeleri gerekiyor bunun ardından kim daha şanslı olduğuna dair durumu ortaya çıkar.

Dünya kapısı Lisanslı depo

Çok heyecanlı bir seçim. Çok kıyasıya bir yarış olacak. Tabi ki seçimin sonucunu üyeler belirleyecek. İkinci 4 yıl için aday olan Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkan Yardımcısı - Sakarya Teknokent A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Adem Sarı görevi süresi içinde Sakarya’nın en büyük eksiğini giderdi.

Erenler ilçesindeki 82 dönümlük araziye inşa edilen 25 bin 800 ton kapasiteli depo, Sakarya Ticaret Borsası Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ olarak kapılarını açtı. Lisanslı depo imkânıyla üreteciler önemli imkâna sahip oldu.

Sakarya’mızda geçen yıl 267 bin 280 ton mısır, 26 bin 182 ton arpa, 9 bin 402 ton buğday, 8 bin 421 ton ayçiçeği, 194 ton yulaf ile 88 bin 32 ton fındık üretildi. Bu ürünler Lisanslı depoya konulacak, depoda ürünler Türkiye Ürün İhtisas Borsası platformunda elektronik ortamda ülkenin her yerinden kolayca alınıp satılabilecek.

Övgü Sarı ve Sakarya için

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, lisanslı depo açılışında TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkan Yardımcısı Adem Sarı'ya övgü dolu sözler sarf etmişti. Hisarcıklıoğlu, "Sakarya’mız için çok değerli ve önemli Borsa başkanı adem kardeşimiz çok çalışkan Ankara’da TOBB konsey başkan yardımcısı adem sarı başkanımız ile çalışmaktan çok memnunun. Sakarya’nın da böyle çalışkan bir borsa başkanı olmasından dolayı çok mutluyum. Sakarya’mıza ve Türkiye’mize lisanslı depo kazandırdığı içinde çok teşekkür ediyorum” diye konuşmuştu.

Sarıdan Önemli projeler

Başkan Adem Sarı çalışmayı seven alanında kendini hep geliştiren bir kişidir. Kendi aile şirketlerinde de hep sürekli çalışır halen de çalışmaya devam ediyor. Borsa yanında 8 dönümlük yerde çok verimli ırka sahip fındık fidesi yetiştirme çalışması için proje başlayacağını biliyorum. Borsa bünyesinde Tarım eğitim uygulamalı okulu açılması için çalışma yapıyor. İlimizde tarım müzesi kazandırılması tarım müzesi kurmak için projesini uygulamaya geçirmeye çalışıyor. Peki Adem Sarı ikinci 4 yıllık görevini seçimle onay alabilecek mi?

Borsanın basın bürosunun eksiği

Geçen hafta Kemal Turgaç’ın hazırlayıp sunduğu ve Raif Ugan'ın da olduğu “Son Düzlük” adlı TV programa davetliydim, katıldım. Burada ticaret borsasının seçimleri konuşuldu. Herkesin belirttiği bir konu borsa sosyal medyada neden yok, neden etkili olarak borsanın çalışmaları paylaşılmıyor, neden borsa başkanı adem sarı şehirdeki programlarda yeterince katılmıyor, şehir gündemine dahil olmuyor diye konuşuldu. Bu alanda büyük eksiklik var. Bu da borsanın basın bürosu sorumlusunun eksiğidir. 4 yıl boyunca başkan basınla bir araya getirilmemesi basını ve STK’ları ziyaret ettirilmemesi borsanın basın bürosunun yetersiz kaldığını söylemek mümkün. Halen seçim arifesinde olan borsada basın bürosu ne bazı kuramlarını ziyaret ediyor ne de başkanın 4 yıllık çalışmalarını haberleştirip basın kurumlarına borsa üyelerine ya da borsa meclis üyelerine bilgi tazelemiyorlar.