Bugün güçlü Türkiye cumhuriyeti 85 milyon vatandaşıyla huzur içinde birlik içinde yaşıyorsak şehitlerimize ve Mustafa kemal Atatürk ile silah arkadaşlarına borçluyuz.

Milli Mücadele dönemi içerisinde bütün cephelerde kaybedilen subay ve er olarak kaybı 9167 kişidir. Yaralı subay ve erlerden ise 1718 kişi şehit olmuştur. Şehit kanları ile yıkanmış 783.562 km topraklarımızın üzerinde Ay Yıldızlı bayrak dalgalanan Türkiye cumhuriyetimizdir.

Büyük taarruzun 100. yıl dönümünde diyanet işleri başkanlığın ülke genelinde tüm camilerde şehitler için dua edilirken başkomutan Mustafa kemal Atatürk’ün ismi okumaması çok büyük vefasızlıktır. Türkiye cumhuriyetimizin 783.562 km² toprakları kolay kazanılmadı. Başkomutan ve Türkiye cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anmak hepimizin insani bir görevidir.

26 Ağustos 1922’de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün beş gece devam eden Büyük Taarruz, biz Türklerin kesin zaferi ile sonuçlanmış. Bu taarruzun ardından Türkiye cumhuriyetimizin varlığı sonsuza kadar sürdürmesi için yakılan meşalenin 100. yıl dönümünü büyük coşku ve gururla kutluyoruz.

Taarruzun planlaması büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yapılmış. Taarruzun Her şeyimizi; canımızı, vatanımızı bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü, cumhuriyetimizi borçlu olduğumuz Büyük zaferin 100. yıl dönümü kutlu olsun. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, saygı rahmet ve minnetle anıyoruz. 

Taarruzun planlaması büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yapılmıştır. Taarruzun zamanında Gazi Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki bir iki yakın mesai arkadaşından başka kimse haberdar olmamıştır. Büyük Taarruz öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden dördüncü defa olmak üzere Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutan unvanı verilmiştir.

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Atatürk’ümüzün cumhuriyetimiz bizlere emanetinde bizlere gençliğe hitabesinde söylediği gibi. Cumhuriyetimiz 85 milyon halk ile muhafaza ve mutafa edeceğimiz ant içeriz.

30 Ağustos büyük taarruzun 100. yıl dönümünde tüm şehitlerimiz dualarla rahmetle anıyoruz. Büyük zaferi 100 yıl dönümünü gururla kutluyoruz.