Milletvekilliği seçimlerinde geri sayım başlarken, AK Parti’de kimler milletvekili adayı olur diye kulislerde konuşuluyor. Gazeteci genç kuşak kardeşimiz Engin Arapoğlu da Sakarya Büyükşehir eski Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun birinci sırada aday gösterileceğini yazmış. Tabi bu kimin görüşü bilmem ama ben bu ismin AK Parti’de telaffuz edileceğini düşünmüyorum.

Genç kuşak gazeteci Engin Arapoğlu kardeşimiz, isabetsiz bir ismi gündeme taşımış olmaktan başka bir şey olmaz. Zeki Toçoğlu, Serdivan Belediyesi başkanlığı döneminde neler yaptı? Zeki Toçoğlu 10 yıllık büyükşehir belediye başkanlığında Sakarya geneline ne yaptı? Duyar gibiyim; şunu yaptı, bunu yaptı ama kültür merkezini yıktı, yapamadı. Eski Atatürk stadyumunu konut alanı yapıldı, bir şey yapamadı. Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay’ın girişimleriyle Şen Piliç şirketine satılan alan geri alınarak konut alanı olmaktan çıkarıldı, Millet Bahçesi yapıldı. SGK kavşağı o zaman nasıldı? 2022 yılında şimdi SGK kavşağı nasıl!  Son günlerinde ihale ederek dünyanın parasına mal olan Demokrasi Meydanını ve Atatürk Anıtını bir köşeye nasıl bıraktığını gördük. Yazlık kavşağını hiç söylemiyorum zaten.

Peki, Büyükşehir eski belediye başkanı Zeki Toçoğlu bizim bilmediğimiz şaşırdığımız küçük dilimizi yuttuğumuz bir eseri var mı? Hizmet yaptı da bizim haberimiz mi? yok. Hee Camili’de Ayçiçek Vadisinde bisiklet pisti yapımını yok sayamayız. Bunu da vatandaşa ne gibi katkısı var onu da halk değerlendirsin.

Sayın Toçoğlu’nun belediye Başkanlık dönemini biliyoruz. Mesafesinide kişilere tavrının da kızgınlığında eleştirileri ötekileştirildiğini biliyoruz. Eleştiriyi de kolay kabul etmez. Yaşadık, gördük. Milletvekili yapılsa şehre ne faydası olacak ya da partiye ne kadar oy almasını artıracak mıdır diye sormak gerekir.

AK Parti Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek, Kenan Sofuoğlu karneleri nasıl ona bakın. En yüksek performansı Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz şehirde bütün konulara hakim. 1000 yataklı hastane olsun doğum evi hastanesi olsun katkısı çok. Peki 106 yataklı Acil Durum Hastanesi sağlık bakanlığın yıllık yapım programında hiç planda yokken yapım programına alındı. 3-4 ay gibi kısa sürede yapımı tamamlandı, yakında hizmete açılacak. Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un etkisi katkısı var. Sayın Yavuz’un eleştirilecek yönleri olabilir ama gerçeklerini de yok sayamayız. Birçok kesimle olsun özelikle basında birçok önde gelen isimlerle bir araya gelerek şehri konuşuyorlar ya da eleştirileri dinleyebiliyor.

Deprem Araştırma Komisyonu üyesi Recep Uncuoğlu, pek etkileşim olarak ilimizde aktif olarak göremiyoruz. Sakarya için Türkiye gündeminde pek sesi duyamıyoruz. Dünya motor şampiyonu ve AK Parti Sakarya milletvekili Kenen Sofuoğlu’ndan bilgim yok ama kendi alanında görevini sürdürüyor diye biliyorum.

AK Parti Sakarya milletvekili ve Kadına Yönelik Şiddetin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’nda Çiğdem Erdoğan Atabek Sakarya’da çoklu programlara katlıyor. Birçok programda da konuşma yapıyor. Yeni yeni medyadaki önde gelen isimlerle ile iletişim kurmaya çalışarak Sakarya’daki gelişmeleri ya da sorunları yakından takip ediyor.

2023 yılında yapılacak milletvekilliği seçiminde AK Parti’den kimler milletvekili adayı olur, CHP’den MHP’den İYİ Parti’den kim milletvekili adayı olur, halk bunu önemsemiyor. Şuan halk, hayat pahalılığı karşısında eriyen aylıkların ve geçim sıkıntısı sürerken bu sıkıntıların nasıl ne zaman biteceğini soruyor, bilmek istiyor. Kimin milletvekili olacağını değil.