Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Almanya’da ekmeği reklamlarda ayakkabı gibi kullanan firmayla büyük tepki gösterdi.

Başkan Balcı, “ Zara firmasının Almanya’daki ayakkabı tanıtım reklamlarında ekmeği “sandaletin altında ve üstünde” hiçe sayar bir meta olarak kullanması kabul edilebilir bir durum değildir. Tüm dünyada “kutsallar arasında” yer alan, “nimet” olarak adlandırılan ekmeğe saygı, çok ama çok önemlidir” dedi.

Balcı, “Bugün milyonlarca insanın bir dilim ekmek için yaptığı mücadeleyi göz ardı etmek, “adeta hakaret edercesine” ayaklar altına almak, tam bir aymazlıktır, tam bir cehalet örneğidir. Uluslararası arenada tasarımlarıyla kendini kanıtlamış Zara firmasının bu tür bir reklam ile nereye varmak istediğini anlamak ise mümkün değildir” diye konuştu.

Balcı, “ Bir, ekmek üreticisi olarak, “ekmeği nimet olarak kabul eden” tüm vatandaşlarımız adına Zara firmasını kınıyorum. Ve, toplumun tüm kesimlerini de bu bağlamda göreve davet ediyor ve tepkilerini ortaya koymalarını istiyorum. #zarahaddinibil ’meli…
Şunu da asla unutmamalı: “Sözün kıymetini ‘Lal’ olandan, ekmeğin kıymetini ‘Aç’ olandan öğren”” dedi.