Nurettin Eryılmaz yazdı...

Belediye seçimleri için geri sayım başladı. Ocak ayı sonuna geldik muhalefet partileri adaylarını yavaş yavaş açıklıyor.

Partilerin Büyükşehir adayları

Sakarya Büyükşehir Belediyesini yönetmek için siyasi partilerin adayları beli oldu. 7 siyasi partinin adayları şu isimlerden oluşuyor:

AK Parti eski İl Başkanı ve Cumhur İttifakın adayı Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar. Saadet Partisi'nde Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ömer Ayhan, DEVA Partisi'nde geçmiş yıllarda MHP il başkanlığını yapmış tecrübeli siyasetçi Mehmet Erdoğan, Zafer Partisi'nden doktor Cihan Kolip, Demokrat Partisi'nden Cumhur Atay, İYİ Partiden eski il başkanı Selçuk Kılıçaslan, Memleket Partisi'nin Sakarya Büyükşehir adayı Ali Sarı, CHP'den kadın kolları eski başkanı Azize Çeroğlu aday gösterildiler.

Hendek'te ittifakı kızdıran durum

Cumhur İttifakı olarak AK Parti, Hendek ilçesi ve Taraklı ilçesini MHP'ye bırakarak MHP'ye destek verecek. Hendek eski Belediye Başkanı ve AK Parti il yönteminde bulunan İrfan Püskülü AK Parti'den istifa ederek Büyük Birlik Partisi'nden aday oldu. Bu durum ittifak ortağı MHP'yi çok rahatsız etti. Çünkü AK Parti milletvekili Ali İnci'ye çok yakın olan İrfan Püsküllü'nün bu hamlesi Cumhur İttifakına zarar verdiği açıkça dile getiriliyor.

Hendek ilçesinde MHP ve Büyük Birlik Partisi adayı konusunda oldukça sıkı bir yarış olacak. Hendek ilçesinde siyaset belediye seçimi adeta toz duman.

Hendek ilçesinde belediye başkanlığı yarışını MHP yerine Büyük Birlik Partisi kazanırsa ittifak arasında büyük sıkıntı yaşanır. Tam tersi olursa CHP kazanırsa iki parti arasında ittifakta büyük çatlak meydana gelebilir.

Tever aday gösterilecek mi?

AK Parti ilçe belediye başkanları belli olmadı. Bu hafta sonuna kadar belli olacak. Adaylarda en çok merak edilen Serdivan ilçesine kim aday gösterilecek? İl Başkanı Yunus Tever belediye başkan adayı olarak gösterilecek mi? Gösterilirse hangi ilçeye aday gösterilir? AK Parti bu konuyu konuşup aşmaya sonuçlandırmaya çalışıyor.

Serdivan için risk

CHP Serdivan ilçesine İYİ Parti'den ayrılan doktor Aydoğan Arslan'ı aday gösterdi. CHP burada çok iddialı bir hamle yaparak burada hem İYİ Parti'nin hem de MHP’nin oylarını alarak seçimi kazanmak için harekete geçti. Peki, AK Parti Serdivan’da hangi ismi kimi aday gösterirse burada seçimi kolay alır? AK Parti için bu ilçede seçim kaybetme ihtimali olabilir. Çok etkili ve tanınan bir ismi aday göstermeleri durumunda AK Parti'nin elini rahatlatacaktır.

Seçmenin gündemi

Yerel seçimler için sandık başına gidilecek tarih 31 Mart. Ülke gündeminde birinci gündem 25 yıl SGK prim yaptırıp emekli olan 14 milyon emekli aylıkların yeterli olmaması gündemdeki sıcaklığını koruyor. İkinci gündem can güvenliği. Ülkemizin deprem gerçeği deprem güvenliği için kentsel dönüşümün mutlak hızla yapılması beklentisi. Hayat pahalılığı ve durdurulamayan zam yağmurları aylıklara zam yapılsa da aylıklar ve market fiyat artışları arasında makas bir türlü zamlar nedeniyle kapatılamıyor. 

Ülkenin en önemli ve çözülemeyen yükselen sorunu ise ev kiraların 10 bin, 15 bin, 20 bin TL'ye çıkması kirada oturan vatandaşları zora sokması, çözüm üretilmemesi nedeniyle sorun her geçen gün artıyor. Sorunların çözümü için belediyelere yeni bir görev olarak düşüyor. Yerel seçimlerde seçmenler bu konu üzerinde kalıcı bir çözüm için adaylardan partilerden projeler bekliyor.

Tek kişi çalışarak 4 kişilik bir aileyi tek maaşla geçindirmek artık eski yıllarda kaldı. Bu bağlamda belediye seçimlerinde en çok adayın önüne işsizlik iş arayanlara işçi bulma kurumundan çok belediyelere giderek işe girmek için müracaat ediyorlar. Blediye başkanından işe almaları için çaba sarf ediyorlar. En çokta seçim döneminde adaylar bu işe alma konusuyla çok sıkça karşılarına çıkacak bir konu olacaktır.

Bakalım ilerleyen günlerde büyükşehir belediye başkan adayları Sakarya için öncelikli projelerini açıklayarak Sakarya halkına proje yapımı için söz verecekler.